Sağlıklı Beslenmenin Önemi

Sağlık
396484d67bf9fe14be

Günümüzün en önemli sorunlarında birisi de sağlıklı beslenme ya da sağlıklı beslenememe diyebiliriz. Gerek yorucu iş temposundan gerekse de hızlı atıştırmalık yiyeceklerin çok yaygın olmasından kaynaklı bir sağlıklı beslenememe durumumuz bulunmaktadır. Sağlıklı beslenme; vücudumuzun ihtiyacı olan vitamin, mineral ve diğer özellikteki maddeleri besinler yoluyla vücudumuza vermektir. Ancak bunun gelişigüzel yapılması hem beslenme olmayacak hem de vücudumuza zarar verecektir. Gerekli besin öğeleri vücudumuza yeterli ve düzenli bir şekilde alınmadığı takdirde bizler yetersiz beslenmiş oluruz ve bunun sonucunda da hastalıklar bizim peşimizi bırakmaz. Bu yüzden yeni nesillere sağlıklı beslenmenin önemi anlatılmalı ve bu kavram onlara iyi bir şekilde kavratılmalıdır ki sağlıksız beslenen hasta bir nesil yetişmesin.

Sağlıklı beslendiğimiz takdirde sağlıklı ve zinde bir görünüşümüz olur. Sürekli hareket eden ve sağlam kas, iskelet yapısına sahip bir vücuda sahip oluruz ki bu tip organizmalar kolay kolay hastalanmaz. Sağlıklı beslenmenin ödülü olarak canlı bir cilt yapısına, canlı ve parlak saçlara da sahip olmamız işten bile değil. Ayrıca sağlıklı beslenen vücut her zaman kendisini dinç hissedecek ve bu da bizde çalışmaya karşı bir heves, bir arzu ortaya çıkaracaktır. Boşuna dememişler “İşleyen demir ışıldar.” Ayrıca sağlıklı beslenme bütün bu sayılan fiziki güzelliklerin yanında bizlere muazzam bir zihinsel gelişim sağlayarak gerek okulda gerekse de iş dünyasında pratik bir zekâya sahip olmamıza olanak sağlar.

Yetersiz ve dengesiz diğer bir deyişle sağlıklı beslenmeyen bireylerde ise yukarıda saydıklarımızın tam tersi görülecek, hayat kalitesi düşecek ve sürekli hata olduğu için zamanın büyük bir kısmı hastanede geçecek ve tabiri caizse hayatından hiçbir tat alamayacaktır. Mevcut olan yiyeceklerin hepsinden azar azar yiyerek vücudumuzun ihtiyacı olan karbonhidrat, mineral, protein, yağ, şeker gibi besinlerden almalı ve elimizden geldiğince dengeli beslenmeye çalışmalıyız. Mümkünse en önemli öğün olan kahvaltıyı yaparak güne başlamalı ardından da her gün yediğimiz saatte öğle yemeğini yemeli ve akşamda evde akşam yemeğini yiyerek günü sonlandırmalıyız. Böylece dengeli beslenmiş olacak ve hastalıklardan da kendimizi uzak tutmuş olacağız.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.