KYK Kredi ve Burs Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Eğitim
kyk-yurt-ve-burs-basvurulari-ne-zaman-yapilacak

Kredi Yurtlar Kurumu, Türkiye’de ve yurtdışında öğrenim alan öğrencilere kredi veya burs veren bir kurumdur. Kredi ve burs talebi olan öğrenciler gerekli başvuruları KYK’nın internet sitesi üzerinden gerçekleştiriyorlar. Burs sonuçları da aynı şekilde kurumun internet sitesi üzerinden kontrol edilebiliyor.

İlk olarak öğrencilerin merak ettiği konuların başında gelen 2018-2019 KYK burs ücretleri ile ilgili bilgileri aktaralım. Her yıl olduğu gibi bu yılda da burs ve kredi ücretlerinde küçük miktarda bir artış yapılacak. Geçtiğimiz sene 420 TL’ten 470 TL’ye çıkartılmış. Bu sene de 50-80 TL arasında bir artış uygulanacaktır.

KYK Bursu Nedir?

KYK Bursu, Türkiye veya yurtdışında üniversite hayatında başarılı olan ve ihtiyaç sahibi öğrencilere öğrenim süresi boyunca geri ödemesiz olarak verilen paradır. Kurum tarafınca verilen burs akademik başarı korunduğu sürece devam ettiğinden her sene öğrenciler Ekim ayında bir üst sınıfa başarılı bir şekilde geçtiklerini “Öğrenci Başarı Tanıtım Belgesi” ile ispatlamak zorundadırlar. Bahsi geçen belge kurum tarafından hazırlanmaktadır.

Öğrenci Başarı Tanıtım Belgesi’ni zamanında belgelemeyen veya belgeleyen ancak başarısız olanların bursu, geri ödemeli şekilde krediye çevrilir. Bir defa krediye çevrilen burslar sonradan başarılı olunsa bile tekrar bursa çevrilemiyor.

KYK Kredi Nedir?

KYK Kredisi, üniversitede eğitim hayatına başlayan veya devam eden öğrencileri maddi olarak desteklemek, kültürel ve sosyal gelişmelerini rahatlatmak için normal öğrenim süresi boyunca verilen borç paradır. Öğrenim kredisi borcu; Türkiye İstatistik Kurumu Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi üzerindeki artışlara göre hesap edilir. Burs veya kredi almaya hak kazanan öğrenciler www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden kredi veya burs taahhüt senedi düzenletmek durumundalar, aksi durumda öğrencilere burs veya kredi verilemiyor.

Birinci veya ikinci öğretim olan tüm öğrenciler kredi veya burs başvurusu yapabilirler. Öğrenciler sadece burs veya kredi alabiliyorlar. İlk kez KYK kredisi veya bursu alacak olan öğrenciler müracaat ettikleri öğretim senesinin Ocak ayından itibaren ödeme alırlar. Ödemeler Ziraat Banka şubesi aracılığıyla yapılıyor.

KYK Kredi ve Burs Kesilme Sebepleri

Asgari ücret seviyesinde düzenli gelirle çalışma,
Öğretim kurumunun kapanması,
Sağlık nedenlerinde dolayı kuruma devam edememe,
İzin alma, kayıt dondurma, vazgeçme,
Kurumdan ayrılma, geçici olarak uzaklaştırılma veya çıkarılma,
Kurum yurtlarından atılma,
Kesin hükümle mahkumiyet.

Bunların haricinde başarısız olma durumunda da bursunuz kesilecektir.

KYK Yurt Bursu ile ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.