universite_burs_veren_ozel_kurumlar
3 sene önce
3 sene önce

Üniversiteye Yerleştikten Sonra Yapmanız Gerekenler

Evet, o tüm stres geride kaldı! Artık hangi bölümü hangi üniversitede okuyacağın belli oldu. Üniversite hayatına yön verecek bazı kararlar alma ve bunlarla ilgili araştırmalar yapmaya başlamanın zamanı geldi. Dönem başlayana kadar neler yapman gerektiğini senin için listeledik. İşte üniversiteye yerleştikten sonra yapmanız gerekenler:

Bölüm ve Üniversite Hakkında Bilgi Toplama

Sosyal medya platformlarında üniversite bölümleri ilgili topluluklar bulunuyor. Bu topluluklara giriş yaparak yerleştiğin bölüm ve üniversite ile ilgili bilgileri ilk ağızdan alabilirsin. Aklına takılanları sorabilir, eski ve devam eden öğrencilerden ilk yılını rahat geçirmek için gerekli olan bilgileri toplayabilirsin. Buna ek olarak üniversiteye başlayan ve senin gibi düşüncelere kapılmış olan insanlar da olacak. Sosyal medya platformları üzerinden bu tarz kişilerle de iletişim kurabilir ve ilk arkadaşlıklarını kurmaya başlayabilirsin.

Konaklama ve Beslenme

Üniversiteye yerleştikten sonra en ciddi konuların başında konaklama ve beslenme gelir. Şehirden şehire farklılıklar gösteren bu konu ile ilgili olarak ilk önce üniversitenin yurtları, yemekhaneleri ve kafeteryaları ile ilgili araştırma yapmalısın.

Tercih ettiğin üniversitenin internet sitesinde bulunan bilgilere ek olarak şehrin sunduğu imkanlara göz atmalısın. Şehirde yurtlar nerelerde konumlandırılmış, üniversiteye mesafesi ne durumda, üniversiteye ulaşım nasıl sağlanıyor gibi soruları yanıtlamalısın. Bunun dışında, yurt ve üniversitenin etrafındaki yemekhaneler, restoranlar nerelerde, yurtlarda mutfak bulunuyor mu, yemekhanesi olan yurtların yemek saatleri gibi soruların yanıtlarını önceden öğrenmek ilk günlerini rahat rahat geçirmeni sağlayacaktır.

Üniversitede Harcamalar ve Burs

Üniversitede geçireceğin yıllar süresince farklı ihtiyaçların olacak ve bunların altından ailen veya sen kalkamayabilirsin. Ancak bu konuda bir endişen olmasın, burs veren yüzlerce kurum ve kuruluş bulunuyor. İhtiyaç duyacağına kesin gözüyle bakıyorsan burs araştırmalarına şimdiden başlamalısın. Hem seçenekleri değerlendirme hem de burs tarihlerini kaçırmamak için elini çabuk tut!

Üniversite yerleştirmelerinin ardından yapman gerekenler hakkında kısa bilgiler verdik, anlattıklarımızı hayata geçirerek üniversiteye attığın ilk adımları sağlam basabilirsin.

Burs Veren Özel Kurumlar başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Paylaşın

En Çok Okunanlar
  En İyi Forum Scriptleri, vBulletin
  252.498

  En İyi Forum Yazılımları

  2015_universite_kayitlari
  24.347

  Üniversiteye Kayıt Süreci ve Yapılması Gerekenler

  image
  17.886

  Akıllı Saatlere Format Atma

  android-tarayici-yonlendirme-sorunu
  16.488

  Android Tarayıcı Yönlendirme Hatası ve Çözümü

  2016_lys_ygs_hazırlanacaklara_oneriler_taktikler
  11.127

  2016 YGS ve LYS Maratonuna Hazırlanacak Kişilere Taktikler

  Web Siteniz için Android Uygulaması Nasıl Yapılır
  10.947

  Web Siteniz için Android Uygulaması Nasıl Yapılır?