Burs Veren Özel Kurumlar

Eğitim
universite_burs_veren_ozel_kurumlar

Üniversiteyi kazanan öğrenciler bir yandan sevinirken, bir yandan da geçimi için büyük bir külfetin artına girdiğini fark ediyor. Bu süreçte ele geçen paranın değeri herkes tarafından bilinirken, birçok öğrenci daha konforlu bir süreç için şimdiden burs başvurularına başlıyor. Bu konumuzda sizlere özel kurumlardan geri ödemeli veya ödemesiz burs veren bazı kurumları anlatacağız;

1) İstanbul Ticaret Odası: Sadece devlet üniversitelerinde örgün eğitim alan, ekonomi alt dalındaki bir bölümü okuyan ara sınıf ve okuyacak olan aday öğrencilere geri ödemesiz olarak burs imkanı sunan İTO, 2015 yılında da belirli sayıda kişiye burs sağlayacağını bildiriyor. Başka hiçbir kurumdan burs almamayı şart olarak koşan İTO, başarılı ve alttan dersi olmayan öğrencilere burs imkanı sunuyor. Başvuruların ise ekim ayının başından itibaren başlayacağı ve ekim ayının sonundan biteceği belirtiliyor. 350 TL civarında bir burs sağlanıyor.

2) Sabancı Vakfı: Uzun süredir başarılı öğrencilere burs sağlayan Sabancı vakfı, birkaç sene öncesine kadar geri ödemesiz burs sağlarken, yeni süreçte geri ödemeli burs veriyor. Çalışmaya başlayan öğrencilerin 24 ayda geri ödemesini tamamlayacağı bu bursa, ÖSYM sınavlarında belirli bir taban puana sahip kişiler başvurabiliyor. Burs miktarlar 300 – 500 TL arasında değişiyor.

3) YEKÜV Vakfı: İstanbul’da okuyan fakat İstanbul dışında oturan başarılı ve durumu yetersiz olan öğrencilere geri ödemesiz burs veren YEKÜV vakfı, öğrencisinin başarısına göre bursu mezun olana kadar veriyor. Burs miktarlarını her sene bütçesine göre belirleyen bu  vakıf, sadece burs değil staj ve gönüllülük seminerlerine de burslu öğrencilerini alıyor.

4) Çağdaş Eğitim Derneği: Mülakatla burs veren, ailesinin durumu elverişli olmayan başarılı öğrencilere burs sağlayan bir vakıftır. Başvuruları dernek merkezlerine faks yoluyla yapılmakta olup ayrıntı özgeçmiş yazısıyla başvuru yapılmaktadır. Başvuruda seçilen kişiler mülakata çağrılmakta ve birçok belge istenmektedir. 350 TL gibi bir meblağda burs veriliyor.

5) Türk Dil Kurumu: Türk dili ve lehçeleriyle ilgili bölümler okuyan kişilere burs sağlanacaktır. Bu kişilere ek olarak Türkiye’de ilk 3000’e girmiş kişilere de burs hakkı tanınacaktır. 200-400 TL arasında bir burs sağlanıyor.

6) Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı: Uzun zamandır durumu elverişsiz olan başarılı öğrencilere burs sağlayan bu kurum, yeni sezonda da burs sağlayacak kurumlar arasında yer alıyor. Burs miktarı olarak 300 TL gibi bir ücretten başlayarak burs verileceği tahmin ediliyor.

7) Vehbi Koç Vakfı: Ülkemizde öğrencilere en yüksek yatırım yapan ve en çok öğrenciye burs dağıtan vakıf olarak bilinen bu vakıf, belirli üniversitelere burs vermektedir. Başarılı öğrencilere mezuniyete kadar burs dağıtan bu kurum, aylık 370 TL’ye tekabül eden ancak toplu olarak 3 – 4 aylık peşinatlı burslar halinde ödeme yapmaktadır.

8) Tekfen Vakfı: Kısa bir süre önce burs vermeye başlayan, geri ödemesiz olarak burs veren bu vakıf, hiçbir kurumdan burs alınmaması şartıyla sadece yüksek başarıya sahip öğrencilere burs sağlamaktadır. Bursun miktardı 300- 400 TL arasındadır.

9) Ensar Vakfı: Her sene birçok maddi yetersizlik yaşayan, başarısını ispatlamış öğrenciye karşılıksız bur sağlayan bu vakıf, belirli süreçlerde burs sağlamaktadır.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.