Yeni Bir Telefon Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Mobil, Teknoloji
yeni bir telefon alırken nelere dikkat etmeliyiz

Telefonunuzu değiştirme döneminizin geldiği ve yeni bir akıllı telefon almayı planlıyorsanız sizlerle paylaşacağımız noktalara dikkat etmenizde fayda var. Yeni bir akıllı telefon alırken dikkat etmeniz gereken noktalar yazımızın detaylarında sizleri bekliyor olacak. Banka uygulamaları, iletişim, eğlence ve fotoğrafçılık gibi onlarca farklı amaç için hizmetimize sunulan bu küçük cihazlar arasında tercih yapmak oldukça zor olabiliyor. Bu nedenle “yeni bir telefon alırken nelere dikkat etmeliyiz” diye merak edenler için bir rehber oluşturduk.

Günümüzün vazgeçilmezi olan iletişim ve iletişimi kolaylaştıran teknolojilerin başında elbette cep telefonları geliyor. Bugüne kadar geliştirilmiş olan ve iletişimi kolaylaştırmayı başaran en büyük icat kuşkusuz cep telefonlarıdır. Akıllı telefonlar yalnızca iletişim değil aynı zamanda iş hayatımızın da büyük bir bölümünde yanımızda olmazsa olmazlardan birisi. Evinizin ihtiyaçlarını not alırken ya da faturalarınızı öderken dahi cep telefonları bir ihtiyaç haline gelmiş durumda.

Yeni Bir Telefon Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

  • Kullanmak İstediğiniz İşletim Sistemini İyi Belirleyin

Birçok kullanıcı Android tabanlı bir cep telefonundan iOS alt yapısını kullanan Apple ürünlerine geçerken sorunlar yaşayabiliyor. Aynı durum tam tersi bir senaryo içinde geçerli. Bu nedenle işletim sistemini Android ya da iOS arasında doğru bir seçim yapmalısınız. Yeni bir telefona alışmanız bir süre alacaktır ve bu sürede birçok konuda yetersiz bilgi sahibi olabilir ve sık sık araştırma yapmanız gerekebilir.

  • Depolama Alanı Yeterli Mi?

Cihaz seçimi sırasında en önemli detaylardan birisi ise depolama alanıdır. Çekeceğiniz fotoğraf ve videoların yanı sıra indireceğiniz müzik, uygulama gibi tüm veriler telefonunuzda depolanacak ve alanın yetersiz gelmesi halinde sorun yaşamanıza sebep olacaktır. Bilhassa iPhone seçerken depolamana alanını arttırma şansınızın hiç olmadığını belirtmek isteriz. Bu yüzden doğru seçim yapmaya özen gösteriniz, çok fazla fotoğraf çekmem diyen kişiler için 32 GB yeterli gelebilirken bir miktar aktif kullanım sergiliyorsanız 64-128 GB modellerine göz atabilirsiniz.

  • Ram ve İşlemci Yeterli Mi?

Kullanacağınız cep telefonu arama ve mesajlaşma dışında görevler de üstlenmesini istiyorsanız Ram ve İşlemciye oldukça fazla dikkat etmelisiniz. Cihazınızın performansını doğrudan etkileyen bu ikili, uygulama performansı ve donmaların önüne geçebilmek adına büyük yardımcınız olacaktır.

  • Yarı Yolda Kalmayın

Gün ortasında telefonunuzun şarjının bitmesinin ne kadar moral bozucu ve aksiliklere yol açabileceğinin farkındayız. Bu nedenle ihtiyaçlarınız doğrultusunda cihazınızın bataryasının yeterli olup olmadığına çok fazla dikkat edin. Bataryanın yetersiz olması halinde günü çıkarmadan telefonunuzun şarjı bitebilir.

  • Fotoğraf Tutkunuz Var Mı?

Her adım attığınız yerde harika fotoğraflar ve anlar yakalamaya bayılıyor musunuz? Eğer fotoğraf çekmeye karşı bir ilginiz bulunuyor ve her anı ölümsüzleştirmeyi düşünüyorsanız kamera açısından sizi tatmin edecek bir cihaza yönelmeniz gerekmektedir. Kameranın çözünürlüğü, diyafram genişliği ve sensör özelliklerine dikkat ederek bir cihaz seçimi yapabilirsiniz. Bu konularda kafanıza yatan modelleri Youtube üzerinden araştırarak video incelemelerine göz atabilir ve kamera performansı hakkında bilgi alabilirsiniz.

  • Güvenli Bir Liman

Telefonu alacağınız yeri iyi seçmeli, ürünün garantisi ve orijinalliğinden emin olmalısınız.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.