Sosyal Medya Güvenliği ve Fenomenlik

Sosyal Medya
sosyal medya ve fenomenlik

Bu yazımızda sizlerle en güncel sosyal medya siteleri ve uygulamalarından bahsederek, popüler olmak için kullanılan bazı maddeleri sunacağız. Günümüzde, sosyal medyada popüler olmanın değeri, gün geçtikçe artan bir değer ve bu değer için yapılan çalışmaların olduğu da su götürmez bir gerçek. Yapılan çalışmalar, insanlar ya da kurumsal firmalar çerçevesinde yapılan, farklı prensipte çalışmalar olsa da amaç aynı. Sosyal Medya mecrasında, popüler bir hesap olup beğenilmek, beğenmek; kısacası binlerce insan ile etkileşim halinde olmak. Bu durumun yayılma sürecini Facebook’un Türkiye’de popülerleştiği tarihe bağlamak mümkün. O zamanlar Facebook üzerinde grup açıp popüler olmak, beğeni kazanmak isteyen herkes bugün Twitter ya da belli başlı sosyal mecralarda; fenomen olmanın peşindeler. Özellikle bu doğrultuda her yıl farklı bir sosyal medya aracının uygulaması ya da fikri gelişerek yeni bir dal meydana getiriyor. Video, görsel şölen, metin gönderileri alanında pek çok sosyal medya aracı olmasına rağmen bunları tekelleştiren uygulamalar da yok değil. Örneğin twitter, akabinde pek çok rakibi olmasına rağmen alanında tek mikro blog sitesi olarak liderliğini ve tekelliğini korumakta. Bu tür çoğu uygulamanın rekabet halinde olduğunu söylemek zor, hepsinin söylediğimiz üzere bir tekeli var ve biz de bu yazımızda bu tekellerde popüler amaçla kullanım maddelerini gözden geçireceğiz. Yazımız şahsi kullanımlar için de bilgiler verecek ve uygun olacak, bu sebeple sadece popüler olmak değil, düzgün bir sosyal medya kullanımı sağlamak isterseniz de bu maddelerin çoğunu kendi sosyal medya hesaplarınıza uygulayabilirsiniz.

  1. Facebook

    Günümüzün en büyük sosyal medya sitelerinden biri olan Facebook’un bir de aktif olarak kullandığı akıllı cihazlarındaki uygulamaları mevcut. Facebook, artık sosyal medya aracı olmaktan çok insanların ve kullanıcılarının web kimliği olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Yaptığı her yenilik de buna delalet etmekte. Web siteleri, Facebook ile giriş sağlayan eklentiler sayesinde insanların kullanıcı bilgilerini bu web sitesinden çekmekte ve Facebook artık “gerekli” görülen bir web sitesi halini aldı. Günümüzde pek çok insanın da kullanageldiği bu web sitesini akıllı kullanmanın tek yolu ise düzgün kullanmaktan geçiyor. Özellikle virüs ve benzeri durumlarda Facebook hesapları epey fazla etkilenebiliyor. Günümüzde en çok sıkıntısı çekilen durum da bu olsa gerek. Facebook kullanıcıları video izlemek, oyun oynamak amacı ile tıkladığı her linkin ardında ne olacağını görmeden bu işi yapıyor ve akabinde Facebook virüsleri aktif hale geliyorlar. Bunların önüne geçmek amacı ile güvenmediğiniz linklere tıklamamalı, tıkladıysanız bilgisayarınızı ve Facebook virüsünüzü nasıl temizleyeceğinizi öğrenmeniz gerekmekte. Bugün, kullanıcıların çoğu tecrübesizlikle bu ustaca ya da basitçe yapılmış ve yazılmış virüslerden kurtulamayarak hesaplarını heba etmekteler ve bilgisayar korsanları bu facebook hesapları ile dilediklerini yapmaktalar. Bunun önüne geçmek amacı ile, herhangi bir çalışma “yapamayan” Facebook’ta, iş bu kez kullanıcılara düşmekte. Temiz bir kullanım ile Facebook’u etkin kullanabilmeniz mümkün.

  2. Twitter

    Twitter, en aktif kullanılan sosyal medya mecralarından biri. Hem web sitesi, hem akıllı cihazlar için uygulaması bulunan bu sosyal medya aracının amacı 140 karakter ile bir şeyler anlatmanızı sağlamak. Evet, bundan ibaret olan uygulamanın kullanıcıları, çoğu zaman ünlüler de olabiliyorlar. Başbakan ya da Başkan’dan tutun da, diğer devlet görevlileri ve kurumlara kadar yediden yetmişe her ünlünün twitter kullanması mümkün. Bu sebeple ayrı bir parantez açmak dahi gerekebilir belki de bu mikro blog sitesi için. Maalesef, Twitter tarafında da virüs konusu aldı başını gidiyor. Bunlara dahil olmamak için yukarıdaki önerileri aynı biçimde uygulayabilirsiniz. Uygulama ya da web sitesi üzerinde kullanımlarda dikkat etmeniz gereken en önemli şey ise, belki de insanları sıkmamak. Fenomen ya da popüler bir hesap olmak istiyorsanız, baştaki madde, insanları sıkmamanız olmalı. İnsanlar, yazdıklarınızdan ya da yaptığınız eylemlerden sıkılmamalı, aksine profilinize girdiğinde eğlenmeli ya da ilgi alanı dahilinde şeyler bularak memnun olmalıdır. Ana madde olarak bunu başardıktan sonra yapmanız gereken şeylerden bir ikincisi ise takibe takip olarak takipçi kasabilmeniz. Takibe takip olarak oluşturabileceğiniz takipçileri memnun ederek, onlardan favori ya da retweet fonksiyonlarını kullanmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin, retweet fonksiyonu kullanıldığında, fonksiyonu kullanan takipçinizin takipçileri de, tweetlerinizi görebilir ve beğenirse, sizi takip listesine alabilir. Bu tür şeyler, büyümenizi kolaylaştırır ve hızlı bir şekilde popüler olabilmenizi sağlar. Bunların dışında, asla ve asla inorganik şekilde takipçi kastırmanızı, yani para ile takipçi satın almanızı önermiyoruz; bunların çoğu bot ya da trash (çöp) diyebileceğimiz hesaplardır ve size yarar yerine zarar sağlar. Etkileşim değil, sadece takipçi sayınız artar. Bunun da sizlere tek yararı takipçi sayınızın kabarık görülmesi olur.

  3. Periscope

    Periscope, son zamanların en popüler sosyal medya araçlarından biri. Uygulama sayesinde canlı yayınlar gerçekleştirerek ilgi çekici şeyler yapıyor ve takipçi kazanıyorsunuz. Belki de “heart” kazanıyorsunuz, bunların ikisini de kazanabilmek için gerçekten ilgi çekici şeyler yapmak gerek. Son zamanlarda çok fazla yayın açan insan var ve bunların her biri ilgi çekmek için türlü türlü şeyler yapmaktalar. Asıl amaçlarının ne olduğunu bilmeksizin yapılan bu yayınların pek getirisi olmasa da tekdüzelikten kurtulamayan yayınlardan daha iyi olduğu, kesin. Elbette, periscope üzerinde tekdüze ve sıkıcı yayın yapmak izleyicileriniz için izlemesi hayli zor bir etmen olmakta. Bu sebeple, yapacağınız canlı yayının konseptini önceden belirleyin ve ilgi çekici olsun. Bu sayede periscope izleyicileri yayınınızı izlemekten sıkılmayacaktır ve sizler de yapacağınız şeyler belli olduğu için, yayında tekrara ya da aksaklığa düşmeyeceksinizdir. Bu tür şeyler, canlı yayın yapan herkes için önemli olduğu kadar, fenomen olmak isteyenler için çok daha önemlidir. Bu sebeple ilk maddelerin uygulanması, akabinde bireysel tecrübelerinizle her defasında daha güzel bir yayın deneyimi sunacaktır, hem size, hem de karşıdaki izleyiciye. Daha fazla bilgi için blogumuzdaki “Periscope’ta Fenomen Olmanın 13 Adımı” adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

Görüşmek üzere.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.