Sebze Pişirirken Dikkat

Sağlık
resized_03816-cd246

Sebze pişirme konusunda oldukça dikkatli bir tutum sergilemediğiniz takdirde; bu konuda tüketmek istediğiniz sebzelerin içerisinde bulunan vitamin ve minerallerin kaybolmasına neden olmakla beraber; antioksidan özelliğini de yitirmesine neden olabiliyorsunuz. Bunların tamamen yanlış pişirilmesiyle doğru orantılı olarak kaybolacağını belirten uzmanlar; bu anlamda birtakım tavsiyelerde bulundu.

resized_03816-cd246

Vitamin ve mineraller; vücuda herhangi bir şekilde enerji kazandırması konusunda herhangi bir etkiye sahip olmadığını belirtseler de vücudun fonksiyonlarını tam anlamıyla yerine getirmesi konusunda önemli bir moleküler yapı olarak değerlendirildiklerini söylemekle beraber; meyve ve sebzelerin bu biçimde tüketilmeleri gerektiğinin de altını çizmektedirler.

 

Sebzelerin sadece vitamin kaybına sizin neden olmadığını belirtirken; bu kapsamda üreticiden toptancıya ve satıcıya kadar herkesin dikkat etmesi gereken bir unsur olarak kendini göstermektedir. Yemek yapma aşamasında ise, bu noktada dikkat edilmesi gereken husus ise; meyvelerin renklerini kaybetmemesi açısından önemli bir noktada lif değerlerini kaybetmemesi için kısık ateşte ve kısa süreli pişirilmelidir.

taze-sebze-soteleri-0

Sebzeler; pişirilmeden önce bol su içerisinde yıkanma işleminden geçirilmeli; yıkama dışında hafif bir ovalama işleminin dışında herhangi bir sert dokunuş ile hamle yapmamalısınız. Bu noktada ortaya çıkan diğer bir unsur ise, sebzelerin kesinlikle kesilmemesi konusundadır. Bu noktada parçalanma işlemi uygulanarak; hem vitamin ve mineral kaybına maruz kalmaması hem de daha kolay bir biçimde pişme işleminin gerçekleşmesi sağlanmaktadır.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.