Sağlıklı Yaşam İçin Sporun Önemi

Sağlık
saglikli_yasam_ve_spor

Şüphesiz ki hayat hepimiz için çok ama çok önemlidir. Ve bizler de elimizden geldiğince onun kıymetini bilmek ve onu gerektiği gibi yaşamak için çabalıyoruz. Ama günlük hayatın meşgaleleri ve biraz da insanoğlunun ihmalkârlıkları yüzünden hayat bazen hiç çekilmez bir hal alabiliyor. Yaşamdan bir tat alabilmemiz için öncelikle sağlıklı olmamız şart. Yani sağlık elimizden gitmeden kıymetini onun kıymetini bilmeliyiz ki gittikten sonra onu geri getirmek için çabalamayalım. Zira gittikten sonra gelmesi hiç de kolay olmuyor. Sağlıklı bir yaşam için ilk önce doğru bir beslenme yöntemi ve uyku düzeni belirlememiz gerekiyor. Bunun hemen akabinde de spor geliyor tabi ki.

Günlük hayatımızda kimimiz bakkala giderken, kimimiz işe giderken, anneler çocuklarına bakarken vs. çok hareketli bir konumda olurlar ve bu da onları çok yorar. Bizler de böylelikle spor yapmış zannederiz. Ancak durum öyle değildir. Bu yaptıklarımız olsa olsa belki çok küçük egzersizlerin yerini alabilir. Sağlık bir yaşam için spor yaparken öncelikle sporu çok düzenli bir şekilde yapmak durumundayız. Çünkü düzenli olmayan hiçbir şeyden hayır gelmediği gibi düzenli olmayan sporunda bir faydasını görmeyiz. Sadece kendimizi yormuş, hırpalamış oluruz. Peki, sporun bizlere faydaları neler? Yazının devamını okursanız bu sorunuzun cevabını da fazlasıyla alacağınıza eminim.

saglikli_yasam_ve_spor_

Bizler spor sayesinde kanın yeterli ve doğru bir şekilde kalbe, oradan da beyin de dâhil olmak üzere tüm organlara gitmesini sağlarız. Ayrıca spor yaparken attığımız terle birlikte vücudumuzdaki toksinleri de atarız. Spor bizlere dik bir pozisyonda durmamızı sağladığı için iskelet sistemimizin düzeninin bozulmasına da asla izin vermez. Spor sayesinde oksijeni bol olan kan, deriye ve saç tellerine kadar ulaşarak bizlerin sağlıklı ve genç görünmesini sağlar. Ayrıca spor yapmak kas ve kemik yapımızın zayıflamasına izin vermeyerek ve hormon üretimine de katkıda bulunarak çabuk yaşlanmayı engelleyici bir özelliğe de sahiptir. Spor vücudumuzun daha sağlıklı ve zinde olmasını sağlar. Ayrıca spor, stresi bizden uzaklaştırarak psikolojik olarak da rahatlamamızı ve hayattan zevk almamızı sağlar.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.