Beyin Hücrelerinizi Öldüren Besinler

Sağlık

Trans Yağ Asitleri

Yağlı asitler, işlenmiş gıdalar, margarinler, salata yağları, şarküteri ürünleri, unlu mamuller, patates ve mısır cipsi ve şekerleme gibi her tür şeyde bulunur.

İnsanlar her gün yaklaşık 10-30 gram trans yağ asidi tüketmektedir.

Bu tür şeylerin düzenli olarak tüketilmesi: trans yağ asitleri, doymuş yağlar veya rafine şekerler, zararlı LDL kolesterol düzeylerini yükseltebilir. Bu demans ve Alzheimer hastalığına yol açabilir.

Trans yağ asitleri yapmak için, doğal doymamış bitkisel yağlar, nikel katalizörü ve hidrojen gazı ile yüksek bir sıcaklığa ısıtılır. Bu sürece hidrojenasyon denir. Trans yağ asitleri doğal olarak uzun bir raf ömrüne sahiptir. Böylece hidrojenasyon değerli bir süreçtir.

ABD tarafından üretilen soya fasulyesi yağının yaklaşık% 70’i kısmen hidrojenlenmiştir. Doğal bir ürün, doğal olmayan bir süreç tarafından değiştirilmiştir. Doğal yağlar, doğal olmayan kimyasal olarak değiştirilmiş bir maddeye dönüştürülmüştür.

Son çalışmalarda sağlıklı yetişkinlerin görsel belleği, yüksek seviyelerde doymuş yağ ve basit karbonhidrat tüketirken hafif bilişsel bozukluklara (MCI) yol açmıştır. Daha az sayıda basit karbonhidrat içeren doymuş yağda düşük besinleri yiyen test grupları, MCI belirtileri göstermemiştir.

Trans yağ asitleri yüksek diyet tüketen insanların bir 2011 çalışması bu grubun daha az yararlı kognitif fonksiyon ve daha az toplam serebral beyin hacmine sahip olduğunu ortaya koymuştur. Grup ayrıca bilişsel ve hafıza testleri üzerinde daha düşük puanlar aldı.

Doymuş Yağlar

Et, tavuk derisi ve tam yağlı süt ürünleri ve tereyağı yağları doymuş yağlardır.

2012 yılında yapılan bir çalışmada, doymuş yağlarda yüksek gıdaların düzenli olarak beslenmesi bilinçsel işlev ve hafıza gibi serebral aktivitelerde kademeli bir düşüşe bağlı olduğu gözlenmiştir.

65 yaş üstü 6.000 kadın üzerinde yapılan bir çalışmada, en yüksek miktarda doymuş yağ tüketen kadınların da en kötü kognitif ve hafıza fonksiyonlarına sahip oldukları görülmüştür.

Örneğin, zeytinyağı, fıstık ezmesi ve avokado gibi tekli doymamış yağlı besinleri tüketen kadınlar, daha yüksek bilinçsel ve hafıza skorlarına sahipti.

Şeker, Şuruplar ve Basit Karbonhidratlar

Şeker şurupları, halkımızın da bildiği gibi oldukça zararlı katkı maddeleri içermektedir.

Rafine şeker, şuruplar ve basit karbonhidratlar metabolik sendrom riskini artırır.

Bir laboratuvar çalışması, früktozda yüksek bir diyetin bilinçsel işlevleri yavaşlattığını, hafızayı engellediğini ve öğrenmeyi geciktirdiğini gösterdi. Altı hafta boyunca früktozda yüksek bir diyetle beslenen laboratuvar hayvanları, birbirini sinyalleşmekte zorlanıyordu. Düşünme yetenekleri bozuldu. Yüksek fruktoz diyetiyle beslenmeden önce öğrendiklerini hatırlamakta zorlanıyorlardı.

Şeker, şuruplar ve basit karbonhidratların yüksek bir GI değeri vardır. Glikozu çok çabuk serbest bırakırlar. Bu kan şekeri ve bilinçte kaybolmaya neden olur. Düşük GI içeren karbonhidratlı gıdaların tüketilmesi, beyin hücrelerini kontrol eden ve koruyan pikleri ve sivri uçları ortadan kaldırır.

Abur Cubur

Abur cubur özellikle çocuklarımızın sıklıkla tükettiği ve arzu ettiği zararlı şeyleri oluşturan bir gruptur.

Nöroloji dergisinde yayınlanan bir raporda, trans yağda yüksek bir diyetin aslında beynini küçültebileceğini gösterdi. Bu daha düşük beyin fonksiyonuyla bağlantılıdır. Alzheimer’ın hastaları, sağlıklı bireylere kıyasla daha düşük beyin hacmine sahiptir.

  • Abur cuburlar yüksek oranda trans yağ içermektedir.

Gıda Katkı Maddeleri

Ülkemizde sıkça rastladığımız özellikle tatlandırıcı haplar olarak tabir ettiğimiz tatlandırıcılarda beyin hücrelerini öldürmektedir.

Monosodyum glutamat (MSG), tadı iyileştirmek için işlenmiş gıdalarda sıklıkla kullanılır. MSG, sinir hücrelerine zarar verdiği bulunan bir eksitotoksin, nörotoksik bir kimyasal katkı maddesidir.

MSG, beyin hücrelerini öldürerek sinir hücrelerini aşırı uyarır. Bu ciddi nörolojik bozukluklara ve zihinsel bilinç zorluklarına neden olabilir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.