Uyku Kalitesini Arttırmak İçin Uygulayabileceğiniz Basit Yöntem

Genel, Sağlık
Uyku Kalitesini Arttırmak

Günümüzün en büyük sorunları arasında gösterilen uyku sorunlarının temel sebebi uykunuzu etkileyen birçok etkenin yer alıyor oluşu. Uyku kalitesini arttırmak için yapabileceğiniz birçok şey bulunmakta olup birçok kişi bunların farkında değildir.

Yaşamış olduğunuz uyku sorununu aşabilmek için denemek isteyebileceğiniz birçok basit işlem bulunmaktadır. Yapacağınız bu ufak değişimler sonucunda kesintisiz bir uyku çekebilir ve ertesi gün uyandığınızda sanki yeniden doğmuşçasına enerjik olabilirsiniz. Bunun için uygulayabileceğiniz basit yöntemlerin başında ise 6/30 ismi verilen bir kural yer alıyor.

Basit bir şekilde kuralı açıklamak gerekirse 6/30 kuralı; uyku öncesinde minimum 6 saat öncesinde kafein alımına bir son vererek kuralı uygulamaya başlıyoruz. Yatağa girmenize ortalama 30 dakika gibi bir süre kalmasının ardından ise tüm elektrikli cihazların ekranına bakmayı kesmeniz yeterli.

Uyku Kalitesi Nasıl Arttırılır

Kafein Tüketimini Keserek Uyku Kalitesini Arttırmak

Yapılmış olan birçok bilimsel çalışma ve araştırma sonucunda ulaşılan ortak sonuç kafein tüketiminin uyku kalitenizi olumsuz yönde etkilediğidir. Bu yüzden kafein tüketmekten vazgeçemiyor iseniz bunu günün ilk saatleri veyahut en geç öğle vakitlerinde tercih etmeniz gerektiğini gösteriyor. Bilhassa akşam saatlerinde (özellikle 7-8’den sonra) içeceğiniz çay, kahve ve diğer kafein içeren besinler vücudunuzun uyku evresine geçişini engellemeye yetiyor.

6/30 isimli kuralımızın ilk aşaması olan kafein alımını 6 saat kadar önceden keserek çay, kola veya kahve gibi içerisinde kafein bulunan içeceklerden uzak durabilirsiniz. Kuralımızın ikinci kısmı ise uykunun 30 dakika öncesini kapsıyor. Bu kısımda tek yapmanız gereken cep telefonu, bilgisayar ve televizyon gibi elektronik ve ekranı bulunan cihazlardan uzak durmak.

Bilim insanlarının yapmış oldukları araştırmalar neticesinde bu ve benzeri teknolojik cihazların yaymış oldukları ışıklar uyumak için hazırlık yapan hormonlarınızın yeterince salgılanamamasına sebep oluyor. Bu durum sonucunda yeterli uyku kalitesini yakalamakta güçlük çekiyor ve uyandığımızda kendimizi dinç hissedemeyebiliyoruz. Uzmanlar yapmış oldukları açıklamalarda bu gibi cihazların ekranlarına bakmayı ve kullanmayı minimum 30 dakika öncesinde kesmemiz gerektiğini belirtiyor.

Uyku kalitenizde gözle görülür önemli bir artış yakalamak istiyorsanız 6/30 kuralını doğru bir şekilde uygulamayı deneyebilirsiniz. Bu kuralı uygulayan kişiler yorum alanından bizlere görüşlerini ve denemeleri sonucunda bir farklılık olup olmadığını belirtebilirler. Uyku kalitesini arttırmak için mümkünse bu gibi cihazlarla aynı odada dahi yer almamak çok büyük önem taşıyor.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.