Üniversiteye Kayıt Süreci ve Yapılması Gerekenler

Eğitim
2015_universite_kayitlari

Üniversite tercihlerinin geçtiğimiz günlerde sonuçlanması ve liseden mezun olmuş birçok öğrencinin yüksek öğretim için gideceği üniversitelerdeki bölümlerin belirlenmesiyle kayıt süreci başladı. 2015 itibariyle değişen eğitim sistemi birçok kişinin aklında soru işaretleri uyandırırken, sistemin biraz karmaşıklaştığı belirtildi. Aslında yeni sistemin hem daha rahat hem de daha avantajlı olduğunu söylemek mümkün. Bu konumuzda sizlere üniversiteye kayıt sürecini adım adım anlatacağız.

1.ADIM: ”ÖN KAYIT”

Ön kayıt belirli üniversitelerce yapılan, yapılması şart olan ve öğrencilerin büyük çoğunlukla gözden kaçırabileceği bir kısımdır. Bu kısım genellikle e-kayıt süreciyle birlikte aktif olmakta ve üniversitenin web sitesi üzerinden yapılmaktadır. Bu kısımda öğrencinin iletişim bilgileri, ilgi alanları, veli bilgileri gibi bilgiler alınmaktadır.

2.ADIM: ”E-KAYIT”

Bu kısımda kişi Turkiye.Gov.tr sistemine girip e-devlet şifresiyle kullanıcı profiline girmektedir. Eğer ki adayın e-devlet şifresi yok ise 2 TL karşılığında PTT’lerden bu şifreyi alabilir  ve kullanıcı profili oluşturulabilir. Bu profil üzerinden eğer ki devlet üniversitesinde okuyacak ise online kayıt işlemini yapmaktadır. Bunun yapan öğrencilerin kesin kaydı gerçekleşmiş demektir. Sadece kayıt için gerekli belgelerin üniversiteye teslim edilmesi gerekir.

E-kayıt sisteminde sizlerin üniversite bilgileri onaylatılmakta, üniversitenin şartları sizlere okutularak kabul edip etmediğiniz sorgulanmaktadır. Onaylamalar yapıldıktan sonra bigl

Fakat bu adımı yine herkes yapamamaktadır. Normal öğretim öğrencilerine sağlanmış bir avantajdır. İkinci öğretim, özel üniversite, uzaktan eğitim ve açık öğretim öğrencileri bu adımı yapamamakta, yapsa dahi üniversiteye kayıt için sonuç belgesinde yazan tarihlerde gitmek zorundadır.

3.ADIM: ”Harç Ücreti Yatırma”

İkinci öğretim, özel üniversite ve açık öğretim öğrencilerinin belirtilen e-kayıt süresi çerçevesinde, üniversite kaydında önce belirtilen banka numaralarına, öğrenci numaralarını yazdırarak harç ücretini yatırma zorunluluğu vardır. Harç ücretinin elden verilmesi ya da geç verilmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

4.ADIM: ”Üniversitede Kayıt”

Üniversitenize gidip sonuç belgenizin alt kısmında yazan adres ve üniversite binasında kayıt işlemini bitirmeniz gerekmektedir. Bu kayıt için vesikalık fotoğraf,  öğrencinin diplomasının, varsa muaflık belgesi, harç ücretinin ödendiği gösteren belge, birinci öğretimler için katkı payının ödendiğini gösteren belge, askerlik durumunu gösteren tecil belgesi ve üniversitenin istediği ek belgeler getirilmelidir.

 

Üniversite Rehberi kategorisi altındaki diğer yazılarımızdan da faydalanabilirsiniz?Comments

 1. merhaba. ben e-kayıt yaptım. birinci öğretim. sonuç belgesinde yazan tarihler arasında üniversiteye gitmem gerekir mi? istenilen belgeleri ne zaman teslim edeceğiz?

  1. Elbette e-kayıt yaptırdıktan sonra sonuç belgesinde belirtilen tarihlerde okulunuza başvurmanız gerekmekte. Okulunuzun Öğrenci İşlerini arayıp bilgi edinebilirsiniz.

  2. Gitmen gerekmez giderken gerekli evraklari götüreceksin okul basinda ogrenci islerine teslim edeceksin

 2. Merhaba.ben e kayit üzerinden kayıt yaptım.kaydin alt kısmında ön kayit yaptıktan sonra e kayit yapmak zorundasınız. Aksi taktirde kayıt hakkını kaybedeceksiniz.diye bi yazı war.fakat üniversiteyi aradık ön kaydı kaldırdıklarını söylediler

 3. bizim okul kendi resmi sitesinde duyurduğu bi yazıda ön kayıt yapmamızı istiyor ancak bi türlü yapamıyorum sürekli hata veriyor ancak e devletten kayıdımı yaptım üninin öbs sine girdiğimde kaydım görünmüyor yani ön kayıt yapmazsak kayıt olamıyormuyuz.

 4. Ben e kayit yaptim bi sure sonra uni sitesinde kayittan bir gun sonra numara ve sifre sorgulama islemleri gerekmekte diuo ben onu yaomadim simdimi yapmaliyim veya uniyemi gitmeliyim

 5. Elektronik kayıt yapıldıktan sonra belirtilen tarihte üniversite kaydı yapılması zorunlu mu. 3-7 eylül tarihleri arasindaymis kayıtlar. Ben o tarihi kaçırdım sadece elektronik kayıt yaptım. Evrakları üniversite başlarken versem kayıt yapılıyor mu. E devletten gereken kayıt yapıldı.

  1. E-kayıttan sonra kaydı tamamlamak için evrakları üniversitenize teslim etmeniz gerekmektedir. Üniversitenizin “Öğrenci İşleri” ile iletişime geçip detayları öğrenebilirsiniz.

 6. İki soru soracağım birincisi birinci öğretim nedir ben liseden bu sene mezun oldum ve üniye hak kazandım ön kayıt yaptım para yatirmam gerekiyor mu bir de on kayıdı yaptırdıktan sonra ne zamana kadar normal kayıt için suremiz var hemen gitmek gerekiyor mu

 7. Merhabalar ben e kayıttan kaydımı oluşturdum ama lise diplomam üniversitede isterler mi isterlerse ne yapmaliyım

 8. Ben e-kayıt uzerinden kaydimi yaptim belgenin ciktisinida aldm bununla beraber diyer belgeleride gerirmeme gerek varmi diploma, vesikalık gibi

 9. Merhaba. Ben sadece online kayıt yaptım. Ama şu an üniversiteye gitmicem tekrar hazırlanmak istiyorum. Bu üniversiteyi dondurmam mi gerekiyor ne yapmam gerekiyor?

  1. Sadece online kayıt yaptı iseniz bir şey yapmanıza gerek yoktur sanırım. Ancak en doğru bilgiyi online kayıt olduğunuz üniversitenin öğrenci işlerinden alabilirsiniz. Ayrıca yerleştikten sonra o bölüme kayıt olmazsanız bir dahaki sene için puanınızın düşeceğini hatırlatmak isteriz.

 10. Ben e kayıt yaptırdım ama üniversiteye gitmekten vazgeçtim iptal edemiyorum e kayıttan kaydımı iptal etmeden üniversiteye gitmesem yoklamada filan yok yazılma gibi bir durumum olur mu

 11. Merbaha ben az önce ikinci öğretim olarak e kayıttan online kayıtı yaptım şimdi yapmam gerekenler nedir bana herhangi bir SMS gelmedi öğrenci numarası geliyormuş galiba o smsle daha harç ücreti falanda yairmadim sadece e kayıt yaptım

  1. e-devlet üzerinden kontrol sağlayabiliyorsanız e-kaydınıza dair bilgileri görüntüleyebilirsiniz. Daha detaylı bilgiyi üniversitenin öğrenci işlerinden elde edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.