WordPress Teması Nasıl Değiştirilir?

Teknoloji

Web sitenizde wordpress temanızı değiştirmek mi istiyorsunuz? Merak etmeyin, WordPress’te tema değiştirmek oldukça kolay bir süreç. Bu yazımızda anlattığımız bazı adımlara dikkat ettikten sonra bilgisayarlarla daha yeni tanışmış biri bile WordPress teması değiştirebilir.

WordPress Teması İndirmek

Öncelikle mevcut temanızı değiştirmek için internetten bir tema indirmeniz gerek. WordPress temaları paylaşan neredeyse yüzlerce site var. Eğer aradığınızı Türkçe sayfalarda bulamıyorsanız İngilizce kaynaklarda arayabilirsiniz, arama motorlarına WordPress themes yazmanız yeterli. Elbette yabancı kaynaklardan indirdiklerinizin İngilizce tema olacağını unutmayın. Öte yandan WordPress’in kendi sitesinde de ücretsiz hazır temalar bulunur. Bunlara WordPress admin panelinizden erişebilirsiniz. İnternetten indirdiğiniz bir temayı sitenize kurmak için öncelikle temayı yüklemeniz gerecektir.

WordPress Teması Nasıl Yüklenir

WordPress’in kendi hazır temaslarını indirecekseniz admin paneline giriş yapınız. Ayarlar menüsünden temaları açın. Bu ekranda üstte yer alan Yeni butonuna tıklayın. Buna tıkladığınızda WordPress.org temalarını arayabileceğiniz yeni bir sayfa açılacak. Örneğin bir teknoloji teması istiyorsanız, arama kısmına teknoloji yazın. Ardından teknoloji ile ilişkili temalar karşınıza çıkacak. Şimdi dilediğiniz temanın ekran görüntüsünün üzerine fareyi getirin, indirme butonu göreceksiniz. Ona tıklayın. Ufak bir hatırlatma, temayı indirmek temanızın aktif olduğu anlamına gelmez; sadece bilgisayarınıza inmiş demektir. Nasıl aktif edileceğini birazdan anlatacağız.

WordPress Tema Kurulumu

İndirdiğiniz zip tema dosyasını şimdi sitenize yükleyeceğiz. Bunun için öncelikle admin panelinizdeki temalar ekranına geri dönüyoruz. Yeni tema butonuna tıklıyoruz. Açılan sayfada ekranın yukarısında bulunan “tema yükle” butonuna tıklıyoruz. “Dosya” butonuna tıklayıp bilgisayarınıza indirdiğiniz temayı seçiyoruz. Ardından yükle butonuna tıklıyoruz.

Yüklenen WordPress Temasını Aktif Etme

Admin panelinizdeki temalar ekranına geliyoruz. Artık bu ekranda yeni yüklediğimiz temayı da göreceğiz. Yüklediğiniz temanın hemen altında aktif et butonu olacak, ona tıklayın. Eğer temayı aktif etmeden önce denemek isterseniz, aktif et butonunun yanındaki “önizleme” butonuna tıklayın.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.