WordPress Nasıl Türkçeleştirilir?

Teknoloji

WordPress dünya çapında kullanılan ve içerik yönetim sistemlerinin dahil olduğu bir platform olarak bilinir. Bu platform içerisinde yer alan temaların çoğunun İngilizce olması Türk kullanıcıların zorlanmasına neden olduğu için WordPress nasıl Türkçeleştirilir? sorusuna cevap verilmesi açısından bir kaç basit adımın ve uzantıların değiştirilmesi işleminin uygulanması gerekecektir.

Uzantılı Dosya Kullanımı

WordPress platformu içerisinde yer alan uzantıların bir çoğunda değişiklik yaparak var olan tema dilini Türkçe olarak değiştirmek mümkündur. Bu işlemin yapılması için WordPress dilinden anlamak gerekir. Platformun içerisinde yer alan .po uzantısı tema dilinin ham halini oluşturur. Poedit programı sayesinde .po uzantısını .mo uzantısına dönüştürerek WordPress içerisindeki İngilizce tema dilini Türkçe olarak çevirebilmek mümkün olur. WordPress uygulamasını Türkçe dil desteği ile kullanabilmek için gerekli olan bir kaç adımın uygulanması durumu söz konusu olup kısa bir işlem ile değişim yapılabilir.

WordPress Türkçeleştirme Adımları

WordPress’i türkçeleştirmek için gerekli olan programı indirdikten sonra gerekli olan adımların takip edilmesi gerekir. Öncelikli olarak Poedit programının bilgisayara indirildikten sonra kurulumunun yapılması gerekir. Program açıldıktan sonra dosya içerisinde yer alan .po uzantılı dosyanın açılması ile birlikte başlayan işlem sol bölümde yer alan İngilizce terimlerin Türkçe olarak değiştirilmesi gerekir. Sistemde yer alan bütün terimle Türkçe karşılığı ile değiştirildikten sonra dosya adının tr_TR olacak şekilde bilgisayara kaydedilmesi adımı uygulanmalıdır. Dosya ilk indirildiği esnada isminin en_US olarak kayıtlı olması ile kendi oluşturduğunuz dosyalar üzerinden işleme devam edilir. Bu iki dosya alındıktan sonra WordPress uygulaması içerisinde yer alan temanın Languages klasörüne atılır ve tema ayarları içerisinde var ise Türkçe dil desteği seçilir. Kurulum işleminin ardından WordPress uygulamasının Türkçe olarak çalıştığı görülecektir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.