SEO Uyumlu Makale Yazmanın Sırrı

Webmaster
seo uyumlu makale

SEO uyumlu makale yazmanın da kendince belli başlı kuralları bulunmaktadır. Eskimiş ve anahtar kelimelerin sık sık kullanıldığı içeriklerin devrinin geçmişte kalmasıyla birlikte güncel arama motoru teknolojilerine uygun olmanın yanı sıra ziyaretçinin ilgisini çekmeyi başaracak bir makale nasıl hazırlanır?

Hazırlayacağınız yazılar yalnızca arama motorlarına değil, ziyaretçileriniz açısından da yeterince ilgi çekici ve doyurucu olmak zorunda. Ziyaretçinin siteden memnun olarak ayrılmaması Google tarafından algılanmakta ve sayfanıza bir olumsuzluk olarak yansımaktadır.

SEO Uyumlu Makale Yazma

Elbette bir yazı oluştururken dikkat etmeniz gereken birçok nokta yer alacak. Belli başlı temel kurallardan bahsederek içeriğinizi nasıl oluşturmanız gerektiği konusuna değineceğiz.

  1. Anahtar Kelimeyi Belirleyin; içeriğinizi oluşturmadan önce hedefinizin ne olduğu konusunda net bir karara varın. İçeriğinizin hitap ettiği ziyaretçi profili (cinsiyet, yaş vb.) değerler düşünülerek bu kişilere hitap edecek anahtar kelimeleri doğru belirleyin.
  2. Anahtar Kelime Belirlemek Adeta Bir Sanattır; bir tiyatro oyununu düşünün. Tiyatro içerisinde sergilenen oyun aslında belli bir mesajı seyirciye aktarmayı hedeflemez mi? Yazılarınız da aynı şekilde hedef ziyaretçiye içeriği ve bilgiyi aktarmayı hedeflemelidir.
  3. Anahtar Kelime Rekabet Analizini Atlamayın; yeni neslin çok iyi bileceği bir konu olan Instagram’da hoşlandığınız bir kişiyi sinsice derin bir takip altına alarak stalk ismi verilen inceleme tarzında anahtar kelimelerinizin de rekabet analizini iyi yapmalısınız. Rakiplerinizin gözünden kaçan bir kelimeyi yakalamayı başarırsanız turnayı gözünden vurursunuz.
  4. Farklı Anahtar Kelimelere Odaklanın; yazınız için belirleyeceğiniz anahtar kelimeler, -ler diyorum çünkü yalnızca bir anahtar kelimeye odaklanmamalısınız. İçeriğiniz yalnızca X üzerinde dönmüyor arada Y ile de bilgi veriliyorsa neden sadece X’e odaklanasınız değil mi?
  5. Sayfa Başlığı Önemini Koruyor; içeriğiniz için belirleyeceğiniz başlığın halen çok önemli bir yere sahip olduğunu biliyor musunuz? Sayfalarınızı hedef anahtar kelime veya kelimeleriniz ile ilgili bir şekilde oluşturmanız çok önemli. Anahtar kelimenin direkt yer almasına gerek yok.
  6. Anahtar Kelimenizi Meta Açıklamasına Eklemeyi Unutmayın; Google başta olmak üzere birçok arama motorunun artık meta açıklamalarını dikkate almadıklarını belirttiği bir gerçek. Fakat arama sonuçlarında sitelerin açıklama alanlarında anahtar kelimenin geçmesi halinde bunları kalınlaştırarak sunması oldukça dikkat çekici ve büyük bir avantajdır.
  7. Önce Yazın, Sonra Düzenleyin; yazınızı öncelikle sade ve yalnızca metin biçiminde oluşturmayı deneyin. Daha sonrasında gerekli düzenlemeler ve şekillendirme işlemini yapmak çok daha basit olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.