seo uyumlu makale
3 sene önce
3 sene önce

SEO Uyumlu Makale Yazmanın Sırrı

SEO uyumlu makale yazmanın da kendince belli başlı kuralları bulunmaktadır. Eskimiş ve anahtar kelimelerin sık sık kullanıldığı içeriklerin devrinin geçmişte kalmasıyla birlikte güncel arama motoru teknolojilerine uygun olmanın yanı sıra ziyaretçinin ilgisini çekmeyi başaracak bir makale nasıl hazırlanır?

Hazırlayacağınız yazılar yalnızca arama motorlarına değil, ziyaretçileriniz açısından da yeterince ilgi çekici ve doyurucu olmak zorunda. Ziyaretçinin siteden memnun olarak ayrılmaması Google tarafından algılanmakta ve sayfanıza bir olumsuzluk olarak yansımaktadır.

SEO Uyumlu Makale Yazma

Elbette bir yazı oluştururken dikkat etmeniz gereken birçok nokta yer alacak. Belli başlı temel kurallardan bahsederek içeriğinizi nasıl oluşturmanız gerektiği konusuna değineceğiz.

 1. Anahtar Kelimeyi Belirleyin; içeriğinizi oluşturmadan önce hedefinizin ne olduğu konusunda net bir karara varın. İçeriğinizin hitap ettiği ziyaretçi profili (cinsiyet, yaş vb.) değerler düşünülerek bu kişilere hitap edecek anahtar kelimeleri doğru belirleyin.
 2. Anahtar Kelime Belirlemek Adeta Bir Sanattır; bir tiyatro oyununu düşünün. Tiyatro içerisinde sergilenen oyun aslında belli bir mesajı seyirciye aktarmayı hedeflemez mi? Yazılarınız da aynı şekilde hedef ziyaretçiye içeriği ve bilgiyi aktarmayı hedeflemelidir.
 3. Anahtar Kelime Rekabet Analizini Atlamayın; yeni neslin çok iyi bileceği bir konu olan Instagram’da hoşlandığınız bir kişiyi sinsice derin bir takip altına alarak stalk ismi verilen inceleme tarzında anahtar kelimelerinizin de rekabet analizini iyi yapmalısınız. Rakiplerinizin gözünden kaçan bir kelimeyi yakalamayı başarırsanız turnayı gözünden vurursunuz.
 4. Farklı Anahtar Kelimelere Odaklanın; yazınız için belirleyeceğiniz anahtar kelimeler, -ler diyorum çünkü yalnızca bir anahtar kelimeye odaklanmamalısınız. İçeriğiniz yalnızca X üzerinde dönmüyor arada Y ile de bilgi veriliyorsa neden sadece X’e odaklanasınız değil mi?
 5. Sayfa Başlığı Önemini Koruyor; içeriğiniz için belirleyeceğiniz başlığın halen çok önemli bir yere sahip olduğunu biliyor musunuz? Sayfalarınızı hedef anahtar kelime veya kelimeleriniz ile ilgili bir şekilde oluşturmanız çok önemli. Anahtar kelimenin direkt yer almasına gerek yok.
 6. Anahtar Kelimenizi Meta Açıklamasına Eklemeyi Unutmayın; Google başta olmak üzere birçok arama motorunun artık meta açıklamalarını dikkate almadıklarını belirttiği bir gerçek. Fakat arama sonuçlarında sitelerin açıklama alanlarında anahtar kelimenin geçmesi halinde bunları kalınlaştırarak sunması oldukça dikkat çekici ve büyük bir avantajdır.
 7. Önce Yazın, Sonra Düzenleyin; yazınızı öncelikle sade ve yalnızca metin biçiminde oluşturmayı deneyin. Daha sonrasında gerekli düzenlemeler ve şekillendirme işlemini yapmak çok daha basit olacak.
Paylaşın

En Çok Okunanlar
  En İyi Forum Scriptleri, vBulletin
  158.874

  En İyi Forum Yazılımları

  android-tarayici-yonlendirme-sorunu
  16.136

  Android Tarayıcı Yönlendirme Hatası ve Çözümü

  2015_universite_kayitlari
  15.915

  Üniversiteye Kayıt Süreci ve Yapılması Gerekenler

  image
  12.229

  Akıllı Saatlere Format Atma

  2016_lys_ygs_hazırlanacaklara_oneriler_taktikler
  11.001

  2016 YGS ve LYS Maratonuna Hazırlanacak Kişilere Taktikler

  Web Siteniz için Android Uygulaması Nasıl Yapılır
  9.560

  Web Siteniz için Android Uygulaması Nasıl Yapılır?

Son Yorumlar