Üniversite E-Kayıt Sistemi

Eğitim
universite_e-kayit_sistemi_hakkinda_bilgiler_e-devlet

Eski sistemde üniversiteye yerleşmeye hak kazanan kişiler, kayıt zamanlarında kazandıkları üniversiteye giderek kayıtlarını tamamlamaları gerekiyordu. Ancak 2015 yılı eğitim sistemine eklenen yeni bir uygulama ile birçok işlem e-devlet sistemine aktarıldı. Bunlardan bir tanesi de e-kayıt sistemi.

E-Kayıt  Nedir?

E-Kayıt sistemi e-devlet şifreniz ile internet üzerinden e-devlet sistemine giriş yapıp üniversiteye gitmeden kaydınızı yapabilmenize olanak sağlayan yeni bir sistemdir. Bu sistem sayesinde 3-8 Ağustos arasında kayıt yapmak zorunda olan kişiler bu süreci eylül ayına erteleyebilmekte, kısa sürede birçok belgeyi araştırma derdinden kurtulmaktadır.

E-Kayıt Nasıl Yapılır?

 1. Öncelikle PTT’den yoksa e-devlet şifresi almalı ve bu e-devlet şifresi ile kullanıcı profilinizi oluşturmalısınız.
 2. Kullanıcı profilini oluşturup telefon ve e-posta doğrulamalarını yaptıktan sonra e-devlet hesabınız kullanıma açık hale gelecektir.
 3. Turkiye Gov adresinden sisteme girip TC Kimlik ve e-devlet şifrenizi yazarak giriş yapınız.
 4. Sistem üzerinden üniversite e-kayıt sistemini bularak bu alana giriş yapın. Size otomatik olarak kazandığınız üniversite ve bölüm, telefon numaranız, e-posta adresiniz ve benzeri bilgilerinizin olduğu bir alan açılacaktır. Bu alandaki bilgilerin doğruluğunu kontrol edin.
 5. Kontrol işlemi bittikten sonra alt kısımdan 2 adet boş kutucuk vardır. Üstündeki alanı okuyup eğer ki kabul ediyorsanız ”Evet” yazın.
 6. Eğer ki okuduğunuz bölümün isteğe bağlı hazırlık eğitimi varsa bu da o sayfanın en alt kısmında vardır. Eğer ki okumak istiyorsanız ”istiyorum” butonuna, istemiyorsanız ”istemiyorum” butonuna basmalısınız.
 7. En son kısımda ise üniversitenizin sizden istedikleri link olarak koyulmuştur. Buradan bu şartları okuyun ve işleme devam edin.
 8. En son ileri dedikten sonra karşınıza bir kağıt ve bilgileriniz çıkacaktır. Kağıdın en altında ise bir barkod vardır. Bu sayfayı ” Dosyayı indir” seçeneğinden indirip çıktısını almalı, eylül dönemi kayıt zamanlarında bu sayfayı da belgelerinize eklemelisiniz.

E-Kayıtta Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • E-Kayıt sistemi harç ücreti ödemeyecek olan normal öğretim öğrencileri için geçerli bir sistemdir. Açık öğretim öğrencileri ve ikinci öğretim olan öğrenciler e-kayıt yapsalar dahi kayıt döneminde okula gidip belgelerini sunmak zorundadır. E-kayıt yapmalarına gerek yoktur.
 • E-kayıt sistemi sadece devlet üniversitelerinin geçerli oluğu bir uygulamadır. Özel’de bölüm kazanan kişilerde e-devlet üzerinden üniversite kaydı yapamaz.
 • E-kayıt yapan öğrencilerin üniversitenin belirttiği tarihler arasında mutlaka kayda gitmesi gerekir. Bazı üniversiteler için sadece e-kayıt yeterli değildir. Üniversite ve bölümünüzün ön kayıt işlemi olup olmadığı da kontrol edilmelidir.

E-Kayıt Avantajları

 • Öğrencilerin kısa sürede belge bulmasının önüne geçilmiş ve izdiham önlenmiştir.
 • Kayıt sürecindeki yoğunluk azaltılmış, telefon hatlarının daha sakinleşmesi sağlanmıştır.
 • Elektronik sistemler sayesine işlemler daha hızlı yürütülmeye başlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.