Türkiye Siber Saldırı Altında

İnternet, Teknoloji
Türkiye Siber saldırı Altında

Evet, günlerdir bu başlık haber sitelerinde dolanıp duruyor. Pek çok haber sitesi, pek çok kurum ve kuruluş bunun hakkında basın açıklaması yapıyor ve jet hızı ile önlem alıyor. Türkiye Siber Saldırı Altında, peki nasıl? Aslında, nasıl olduğunu yıllar önce bizler ön görüp açıklamıştık ancak, o gün artık gelince, bir kez daha açıklama gafletinde bulunacağız. Yıllar önce pek çok kez Türkiye’de siber saldırılara herhangi bir önlem alınmadığını, bir güvenlik elemanımızın olmadığını, yetişen, kalifiyeli bir kurumumuzun olmadığını, üniversitelerin boş beleş bilişim eğitimleri verdiğini, c programlama dili öğrenilerek bir yere gelinemeyeceğini ve çok daha fazlasını, yıllar önce, bilişimciler ve dahası pek çok kez söyledi. İnsanlar ise yeni neslin bu tehlikesinin farkında değillerdi, bilişimden saldırı mı olur, ne yapacaklar internetimizi mi kesecekler, hayır olmaz öyle bir şey, gibisinden pek çok tepki verdiler. Ancak oldu, bir hafta öncesine kadar Com.TR domainler Türkiye dışındaki tüm IP’lere kapatıldı çünkü dışarıdan muhteşem bir saldırı geliyordu. Bugün ise, Anonymous adlı Hacker grubu Türkiye’ye saldıracağını söyledi ve bugün itibarı ile Bankalar ve Devlet Kurumları dahil, hemen hemen herkes tehdit altında. Bunu, dün web siteleri çöken banka ve kurumlardan kolaylıkla anlayabilirsiniz. Türkiye Siber Saldırı Altında, ancak nasıl? Bu siber saldırıların boyutu nedir? Kimi ve neyi hedef alıyorlar? Bu yazıda, bu soruların cevabını bulacaksınız.

Siber Saldırı Nasıl Yapılıyor?

Saldırının nasıl yapıldığı hakkında, dün Türk Telekom tarafından bir açıklama geldi aslında, şimdi dilerseniz öncelikle onu paylaşalım: Suni Trafik. Peki, nedir Suni Trafik? Pek çok insan, bu sorunun cevabını merak ediyor ve saldırıların anahtar kelimesi olan suni trafik kalıbının anlamını çözmeye çalışıyor. Suni Trafik, pek çok bilgisayardan –ki bu milyonlarca dahi olabilir– sürekli tek bir siteye yapılan girişlerdir. Bunun, programlama dili betikleri ile geliştirilmesi yapılır ve siteler kısa sürede bu “fazla giriş”ler sayesinde çökmeye uğrarlar. Elbette, aşırı yüklenmeden kapanan siteler aynı zamanda betiğin verdiği zararlarla da kapanabilirler. Sanıyorum en basit dili ile, budur Suni Trafik. DDOS yahut Botnet olarak da geçer ve bu terimleri de araştırarak, bu durum hakkında bilgi alabilirsiniz. Ana bilgisayarda pek çok kurban mevcut ve bu kurbanların her biri bir tek siteye saldırmak amacı ile programlanıp, betik aracılığı ile saldırmaya başlıyorlar. Bu sayede, site zamanla yavaşlıyor ve çöküşe uğruyor.

Siber Saldırıya Önlem Alınabilir mi?

Sizler, kendi başınıza ancak birkaç anti-virüs ve fix programları ile koruyabilirsiniz kendinizi, o da zombi olmamak adına. Bunun dışında devletin kurum ve kuruluşlarını korumak tamamı ile devlet görevlilerinin elindedir. Özellikle nic.tr; yani Türkiye’nin .TR alan adlarını depolayan kuruma saldırı geldiğinde, Odtü tarafından yönetilen Nic.TR’nin dışarıdan, yurtdışından gelen IP’lerle erişimi kapatılmıştı. Bunun sebebi, saldırıların yurtdışından geliyor olmadı idi, Com.TR domainlerin hemen hepsi de bu sebepten yurtdışı erişimine kapatıldı. Nic.TR gerekli önlemlerin alındığını ve bu durumun bir kez daha yaşanmayacağını belirtse de buna inanmak biraz zor, zira yüksek ihtimalle bu durum tekrar edecek ve bu kez çok kapsamlı bir şekilde, sadece nic.tr’nin etkilenmeyeceği şekilde olacaktır.

Siber Saldırı Neden Yapılıyor?

Nic.tr’ye Rusya üzerinden bir saldırı vardı. Bu yüksek ihtimalle düşürülen Rus uçağı ve bunun yaptırımları akabinde yapılan bir hacker saldırısı idi. Rusların çok kuvvetli bir bilişim yönü ve deneyimli hackerları vardır. Hatta, Rusya bununla ünlüdür. Söylediğimiz gibi, yaptırım isteyen grup yüksek ihtimalle rotasını Türkiye’ye çevirerek hedefini aldı ve on ikiden vurdu. Savunmasız, daha önce böyle bir şey başına gelmeyen nic.tr kurumu ise maalesef bu durumda pek bir şey yapamadı.

Şimdiki saldırılar ise her taraftan gelecektir yüksek ihtimalle, yahut öyle söyleniyor zira Anonymous’un açtığı savaş itibarı ile pek çok yerden saldırıların olması olası. İlerleyen günlerde neler olacak ve ne tür önlemler alınacak göreceğiz ancak Türkiye tarihinin en büyük siber saldırısını şu günlerde yaşamakta, bu kesin.

Bilgilerimiz Siber Saldırılarla Çalınabilir mi?

Buna kesin bir cevap verilemez. Sadece erişimi kesmek amacı ile saldırı yaparlarsa, bu suni trafik yani ddos yahut botnet dediğimiz saldırı olur ve yalnızca sitelere erişim kesilir. Ancak, sızma testi yapıp içeri girmeye kalkışırlarsa, dataları da çekebilirler. Bu sebepten buna kesin bir cevap verilebilmesi için saldırının ne türden geleceğini bilmemiz gerekir. Saldırı türünü bilirsek, elbette pek çok şeyi öğrenmiş ve detaylı olarak bilgi sahibi olmuş oluruz, olmasak da araştırabiliriz. Ancak, böyle bir riskin olduğunu da bilmenizde her zaman yarar var. Bu sebepten, şüphelendiğiniz durumlarda gerekli önlemlerinizi almanızı tavsiye ederiz. Ancak gerekli önlem nasıl alınır, nedir; bu saldırının türüne göre değişmektedir ve maalesef bunu kimse bilmiyor şu an.

Pek çok kişi, Türkiye Siber Saldırı Altında naraları atarken, bizler bu yazıda sizleri olabildiğince doğru bilgilendirmeye çalıştık. Yorumlarınız ile bizlere destek olabilir ve sizler de bu konuda bilgiler verebilirsiniz. Bakalım, önümüzdeki günlerde saldırılar devam edecek mi, yoksa, gerekli önlemler gerçekten alındı mı? Göreceğiz.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.