Star Wars Nasıl İzlenmeli

Beyaz Perde
Star Wars Nasıl İzlenmeli

Star Wars, yaşayan bir mitoloji olarak bugün de karşımıza çıktı ve şu sıralar sinema salonlarında boy göstermekte. Peki, nedir Star Wars’ı bu denli özel kılan şey, nedir bunu bir destan, bir mitoloji haline getiren şey? Aslında, pek çok nedeni var. Bugün sizlerle Star Wars Nasıl İzlenmeli sorusunu cevaplarken aynı zamanda Star Wars hakkında bilgiler verecek ve bilmediklerinizi öğrenmenizi sağlayacağız. Spoiler, sanıyoruz yok ve vermemeye gayret edeceğiz. Aslında, Star Wars; pek tutulacağına inanılmayan bir film olarak doğdu Episode IV ile. 77 yılında yayınlanan ve 20th Century Fox yapım şirketinin kurtulmasını sağlayan, dönemin gişe rekorlarını alt üst eden, bugünün en basit grafikleri diyebileceğimiz grafikleri ile hazırlanan Star Wars, şimdilerde altı serilik bir destan haline geldi ve yeni nesil için yedinci film şu sıralar vizyonda.

Star Wars Nasıl İzlenmeli

Star Wars, kronolojik sıra ile izlenmemeli. Pek çok insan da aynı şeyi söylüyor ancak bugün şaşırıp yine de kronolojik sıra ile izleyen pek çok insan var. Star Wars’da Episode I’den başlayarak izlemek çok daha doğru. Zira, kronolojik olarak, yayımlanan ilk üç film, son üç filmin devamı niteliğinde. Bu sebepten Star Wars’ı son üç, ilk üç olarak izlemek çok daha doğru olacaktır. Bu sayede hem Anakin Skywalker’ı, hem de hikayenin tamamını öğrenmiş olacaksınız. Ancak, yahu ben şaşırmak istiyorum, bazı şeyleri öğrenmek değil diyorsanız, tamamı ile 4 – 5 – 6 – 1 – 2 – 3 olarak değil de; 1 – 2 – 3 – 4 – 5 – 6 olarak izleyebilirsiniz. Bu sayede her bilgiyi öğrenmeyip, biraz şaşkınlık katarak izlersiniz filmi.

Episode I – The Phantom Menace

İzleyeceğiniz ilk Star Wars filmi The Phantom Menace olmalı. 99 yapımı bu filmden öğreneceğiniz ilk şey elbette Anakin Skywalker’ın doğuşu ve çocukluğundaki azmi oluyor. Pek çok kez serinin en samimi filmi olması ile ün salan bu filmde Obi-Van, Qui-Gon gibi pek çok Jedi’yi de görme şansınız olacaktır. Bu sayede filmi daha keyifli hale getiren pek çok etkeni de göreceksiniz otomatik olarak. Aynı zamanda bu film, yeni nesilin yaptığı ilk filmlerden biridir. Yaratıcı yazar olan George Lucas hala işinin başında olsa da, yavaş yavaş kenara çekilmiştir. Anakin Skywalker’ın Jedi tapınağına kadar gidişini anlatan birinci bölümü, zevkle izleyeceksiniz.

Episode II – Attack of The Clones

Serinin ikinci filminde, tamamı ile savaş ve aksiyon hakim. Anakin Skywalker büyüyüp yetkin bir çırak olduğunda oluşan savaş ortamı, ipleri Jedi ve düşmanlar arasında germeye başlıyor ve ip inceldiği yerden vakti geldiğinde kopuyor. Klonlar dediğimiz teknolojik droidlerin gelmesi ile iyice kızışan savaş halinde aynı zamanda Anakin Skywalker’ın evrimini göreceksiniz. Serinin en heyecanlı ve en iyi filmlerinden biri olan Attack of The Clones aynı zamanda serinin ikinci bölümü olarak geçiyor, yani izlemeniz gereken ikinci film bu olacak.

Episode III – Revenge of The Sith

Jedi ve Sith’lerin savaşında pek çok kez yenilen taraf olan Sith’ler bu kez liderleri ile savaşa başlıyor ve elbette intikamını yıllar sonra alıyor. Pek çok kez serinin en iyi filmi olmaya layık görülen Revenge of The Sith’in özellikle son dakikaları epey can yakıcı. Kesinlikle serinin en iyi filmi olan Revenge of The Sith‘de aksiyon ve anlam, had safhada ve bir anda başlayan pek çok etmenin varlığı da özellikle sorgulanmakta. Öfke, nefret ve ihtirasın neler yaptırabileceğini bu filmde görebiliyor, aynı zamanda işitebiliyoruz. Serinin en iyi filmini, üçüncü bölüm olarak izleyeceksiniz ve bu filmden sonra George Lucas’ın başında olduğu, kronolojik olarak yapılmış ilk üç filmi izleyeceksiniz. İlk üç film, yapılmış son üç filmin devamı olarak sahneye çıkmakta.

Bu durumun en büyük sebebi elbette, neslin mitolojiyi devam ettirmek istemesi. Mitolojinin devam etmesi bizce hiç kötü olmadı zira son üç filmdeki tat çok ayrı, ilk üç filmdeki tat da keza öyle ancak pek çok insanın beğendiği filmler, kronolojik olarak son üç film oluyor. Yakın neslin mitolojisini izlediğinize göre, diğer filmlere, yani Star Wars’ın yaratıcısı olan ve bu film sayesinde ün kazanan, aynı zamanda kendi yapım şirketini bile kuran George Lucas’ın yönetmen ve senarist koltuğunda oturduğu ilk üç filmi izleyebilirsiniz. Filmler, Luke Skywalker’ın efsanevi hayatı ve Jedi ustası olmasını konu ediniyor. Elbette, bu uğurda savaşlar ve mücadeleler veriliyor, karanlık güçlere karşı pek çok kez savaşılıyor, pek çok kez yeniliniyor yahut düşman alt ediliyor. Bu sayede tecrübelenen Luke, zamanla, özellikle son filmde bir Jedi ustası haline geliyor. Özellikle devrin teknolojik gelişimine göz gezdirirsek aslında var oluşu bile bir mucize olan bu filmleri izlerken epey tebessüm edebilirsiniz. Zira, tamamı ile basit grafiklerle donatılmış, yıldız savaşları, ışın kılıcı savaşları, eski günlerin atari oyunlarını andıran uzaylı savaşlarına dönüşüyor; ancak, aynı zamanda o atari oyunlarına ilham veren filmi izliyor olmak da gurur verici olsa gerek.

Yukarıdaki bilgileri baz alarak filme başlayabilirsiniz.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.