TEOG’da Lise Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Eğitim
teog_tercih_sinav_sonuclari

TEOG sınavının açıklan süreci ciddi sıkıntılara yol açsa da sonunda bu sıkıntılar giderildi ve öğrencilerin sabırsızlıkla beklediği tercih dönemine geçildi. Öğrenciler ve velilerde ise hangisi lise tercih edilmeli, lise seçimi nasıl yapılmalı gibi sorular ciddi sıkıntılar çıkarmaya başladı. Üstelik öğrencilerdeki bilinçsiz hareketler ve yanlış seçimlerde çok sık görülmeye başlandı. Bu konumuzda TEOG tercihlerini yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiğinden bahsedeceğiz;

1.TEOG sistemine geçilmesiyle birlikte düz liselerin tamamı kapatıldı ve birçoğu Anadolu Lisesine dönüştü. Yapılan sınavla öğretmen kadrosunda ufak değişmeler yapılmış olsa da genellikle birçok okulun eğitim kadrosu aynı kaldı. Bu yüzden de isme veya evinize yakın olmasına aldanmamalı, eğitimi kaliteli olacak bir liseyi tercih etmelisiniz. Eskide düz lise olan liselere ve eğitimi hala aynı olan bu yerlere öğrencileri göndermek geleceği için büyük bir etki oluşturacaktır.

2.Tercih verirken öncelikle lisenin geçmişine bakılmalı ve kaç senedir bu lisenini Anadolu, Fen veya meslek lisesi olduğu araştırılmalıdır. Lisenin başarılarına göz atılmalı, klüp aktivitelerine olan yönelimlerine bakılmalı, mezun olanların başarı seviyesi göz önünde bulundurulmalıdır. Bu lisede okuyan ve mezun olan kişilerden yorumlar alınmalı ve gerekirse tercih yapmadan önce okula gidip gerekli mercilerden okul hakkında geniş bilgi edinilmelidir.

3.Lise öğrencileri üniversiteye hazırlayan ve iyi bir meslek sahibi olabilmesi konusunda yönlendiren bir alandır. Bu yüzdende iyi bir eğitim için kaliteli eğitmenlerin ve istekli öğrencilerin yer aldığı bir eğitim alanı gereklidir. Bu yüzdende seçtiğiniz okulun yüzdelik diliminin yüksek olmasına da özen gösterin. Fakat puanlama tek kriteriniz olmasın. Okul geçmişini bir kenara bırakmayın.

4.Tercih yaparken tüm tercihlerinizi yüksek liselere yapıp nasıl olsa başta kalmayacağım, ben bir yere yerleştirirler diye düşünmeyin. Çünkü yerleştirme sizin istek sıranıza ve boş kontenjanlara göre yapılıyor. Bu yüzden de yüzdelik dilimi çok yüksek yerleri yazmak yerine yüzdelik diliminizin yakın olduğu yerleri başlara koyup kesin yerleşeceğinizi düşündüğü en az 3 ila 4 liseyi de tercihlerinizin son kısımlarına yerleştirin.

5.Tercihlerden sonra en kötü nakil işlemiyle değişim yaparım deyip rastgele liseler tercih etmeyin. Daima tam araştırmanızı yapın. Çünkü nakil olmak istediğiniz okulların kontenjan açacağı kesin değildir. Bu yüzden de büyük sıkıntılar çekebilir, istediğiniz lisede eğitim göremeyebilirsiniz.

 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.