Suçluluk Duygusundan Arının – Kendinizde Suç Aramaktan Vazgeçin

Sağlık
suçluluk duygusu

Çevrenize ve kendinize bir göz atın ve birazcık düşünmeye vakit ayırın. Birçok kadın gündelik yaşantısı içerisinde problemleri çözebilmek adına sorumluluklarını bir kenara bırakarak onları ikinci plana iterek ertelemektedir. Birçok kadın problemleri düşünmek yerine onların üzerinde durmamayı tercih ederler çünkü düşündükleri takdirde oldukça stresli bir sürecin onları beklediğini bilirler. Kontrol dışı gelişim gösteren problemlere karşı suçluluk duygusu hissetmeyin, bu konuda sizlere bazı öneriler vereceğiz.

Kafanızın içinde başınızın etini yiyen o sesin ne kadar önemli olduğunun farkında mısınız? Bilinçli olmak ve etrafında olan bitenin farkında olmayı sakın ha suçluluk duygusuyla karıştırayım demeyin. Bilincin temel görevi bizlere doğru ve yanlış arasında yer alan temel farkları fark etmemizi sağlarken suçluluk duygusu ise kendinizi eleştirdiğiniz takdirde ortaya çıkacaktır. Kontrolünüz dışında gelişen bazı olaylar nedeniyle kendinizi suçlayabilir ve bu duygunun ortaya çıkmasına sebebiyet verebilirsiniz.

Kadınlar Neden Suçluluk Duyar?

Suçluluk duygusu hissetmek bir kadın için çok daha kolaydır. Bunun temel sebebi ise kadınların geçmişten gelen bir nevi geleneksel diyebileceğim bakan ve büyüten sıfatları yer almaktadır. Fakat bu sıfatların kendilerine verilmiş olması kişisel yani kendilerine ait ihtiyaçları düşünmemeleri ve ikinci plana itmeleri gerektiği anlamına gelmemektedir. Nedense birçok kadın bu durumu bu şekilde düşünmekte ve kendileri için olan birçok konuya olumsuz yaklaşırken başkaları için hep olumlu düşünmeye çalışır.

  • Önceliklerinizi Belirleyin

Günlük yaşantınız içerisinde yapmış olduğunuz rutin işleri tekrardan bir gözden geçirin. Bu rutinler içerisinde olmasını engelleyemeyeceğiniz işler nedeniyle kendinizde suçluluk duygusu hissetmeyin. Çevrenizde insanların ne düşündüğü değil sizin ne düşündüğünüzü dikkate alın. Çevrenizde arkadaşlarınızın kıyafetlerinizin daha ütülü olması gerektiğini düşünüyor oluşu ya da perdelerinizin daha beyaz olması gerektiği gibi konuları aldırış etmeyin. Bunlar hakkında sizin ne düşündüğünüz daha önemli sizin için perdenin beyazlığı ya da kıyafetin ütüsü yeterliyse dert etmenizi gerektiren bir konu yok demektir.

Neyin önemli olduğu konusunda iyice düşünün, günlük yapmanız gereken işlerin hayatınıza gölge düşürmesine kesinlikle izin vermeyin. Yapmanız gereken tüm işler için bir liste yapın ve düzenli çalışın. Emin olun çok daha başarılı olacak ve kendinize vakit ayırabileceksiniz. Belirlemiş olduğunuz planın dışına çıkmayın. Zamanın ne kadar değerli olduğunu asla unutmayın.

  • Kendinize İyi Davranma Zamanı

Bir işi yaptıktan sonra “keşke yapmasaydım” demektense kendinize “Şimdi ne yapmalıyım?” ya da “Şimdi ne yapalım?” gibi sorular sormaya çalışın ve bunu bir alışkanlık haline getirmeyi deneyin. Geçmişi çok fazla düşünmeyin. Geleceğin sizin için daha önemli olduğu ve ne gibi olumlu adımlar atabileceğiniz üzerine yoğunlaşın. Bir konuda suçluluk hissetmeniz o konuda yanlış bir davranış yaptığınız anlamına gelmez.

Suçluluk duyduğunuz konuları aklınıza getirin ve bu konularda kendinizi affetmeyi deneyin. Eğer başaramıyorsanız bir arkadaşınızdan yardım isteyin ve konuyu ona açın. Emin olun onların bu konuda size vereceği tavsiyeler ve düşüncüleri kısacası farklı bir bakış açısı sizi rahatlatacaktır.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.