Steam’deki Oyunların Yedeği Nasıl Alınır?

Teknoloji

Steam’deki oyunların yedeği nasıl alınır? Dijital dağıtıma kaymaya başlayan oyun dünyası, arşiv sevenler hariç birçok oyuncunun da bu alana kaymasını sağladı. Teknolojik gelişmelere bağlı olarak internet hızının da artmasıyla beraber artan indirme hızı, oyunların indirilmesini de oldukça kolaylaştırıyor. Optik sürücülerin, bilgisayardaki değerlerini kaybetmesi ve perakende olarak satılan oyunlarının da fiyat bakımından yüksek olması, Steam gibi oyun satışı yapan platformların önünü açmış bulunuyor.

Steam İle Neler Yapılabilir?

Steam sayesinde, otomatik güncellemeler oyunlara hemen uygulanabiliyor. Bazı dönemlerde gerçekleşen indirimler, mevcut arkadaşlarla sohbet etme, yeni arkadaşlar ekleme gibi birçok avantaj, Steam sayesinde gerçekleşebiliyor. Steam’ın en büyük avantajlarından biri de yedekleme oluyor. İsteyenler oyunlarını yedekleyerek, yeni yedek dosya ile tekrar kurabiliyorlar. Bu sayede, bilgisayar değiştirmekten, format atmaktan ya da uzak bir yere gitmekten korkmaya gerek kalmıyor.

Oyunların Yedeklemeleri Nasıl Yapılır?

Steam’da bulunan bir oyuna sağ tıklayarak “properties” kısmına girildiğinde, burada bulunan “Local Files” dosyasına tıklamak gerekiyor. Burada, oyunun kapladığı yer görülebiliyor. “Backup Game Files” sekmesi tıklandığında oyunun yedekleme işlemine başlanmış olur. Eğer birden fazla oyun yedeklemek isteyenler olursa, “Backup and Restore Games” butonuna tıklayarak bu eylemi gerçekleştirebilirler. Bunun için de açılan pencere üzerinde görülen ve yedeklenmek istenen oyunların yanında bulunan kutucuğun işaretlenmesi gerekiyor. Daha sonra oyunun yedekleneceği alanın seçilmesi istenir. İsteyenler “Browse” diyerek, kendilerinin belirleyecekleri bir alana oyun yedeklemesi yapabilirler. “C” klasöründen başka bir alana yedekleme yapılması önerilir. Çünkü olası bir format durumunda oyunun yedeğinin de silinmesi söz konusu. Oyunların ebatları da Steam sayesinde ayarlanabiliyor. “Custom” diyerek, oyunu belirli bölümlere ayırarak kaydetmek de mümkün. İsteyenler DVD’ye, isteyenler de “Custom” diyerek başka bir alana yedekleme yapabilirler.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.