Garanti Kapsamında Olan Telefon Arızaları Nelerdir?

Mobil

Bir telefon almaya karar verdiğinizde mutlaka ki garantisi olması gerekir. Çünkü elektronik ürünlerde karşılaşılabilecek arıza ve durum çeşitliliği fazla olduğundan riske atmamak en mantıklı olanıdır. Yalnız unutulmaması gereken durum garantili olduğunu düşünerek telefonun tüm arıza ve sıkıntılarının ücretsiz karşılanacağı yanılgısına düşülmemesi gerektiğidir. Garanti kapsamında olan telefon arızaları nelerdir? sorusunun cevabını bilerek ve bilinçli bir tüketici olarak telefonunuzu kullanmak faydalı olacaktır.

Telefonda Garanti Kapsamı

Telefonunuzdan bir şikayetiniz olduğunda veya bir arızayla karşılaştığınızda yetkili servisin kapısını çalmanız gerekir. Çünkü yetkili servis dışında tamirat ve onarım gören telefonlar garanti kapsamından çıkarılmaktadır. Yetkili servise gitmeden önce kullanım kılavuzunda bulunan ve kullanıcı hataları olarak sınıflandırılan durumları okumak fayda sağlayacaktır. Telefon ekranının kırılması sıklıkla karşılaşılan olayların başında gelir. Bu olay, kazayla elinizden düşürme ya da kendi kendine olma seçeneklerine bakılmaksızın kullanıcı hatası olarak adlandırılır. Bunun nedeni sizin ihmalkarlığınızdan kaynaklanmasıdır. Buna benzer olarak telefonun kullanım klavuzunda kulaklık için gösterilen girişe bir zarar gelmesi de sizin telefonu tarif edilen şekilde kullanmamanızla ilişkilendirilecektir. Bu durumların aksine telefonunuzun şarj edildiği sırada zarar görmesi kullanım kılavuzunda önerilen orijinal şarj aleti ve uygun elektrik düzeyinde gerçekleştirildikten sonra garanti kapsamına girecektir. Konuyla alakalı bir ihmal söz konusu olmadığı kolaylıkla görülecektir.

Şikayet Etme Durumu

Kullanıcı hatası olmadığını düşündüğünüz bir durumda yetkili servisin ısrarla ve haksız şekilde bir tutum sergilediğini düşünebilirsiniz. Bu durumla karşılaşmanız halinde ilinizde bulunan en yakın tüketici hakları başkanlığına veya mahkemesine başvurabilirsiniz. Gereken değerlendirmeden sonra haklılığınızın ortaya konmasıyla birlikte telefonunuz için ücretsiz işlem yaptırmanız sağlanacaktır. Telefonu ilk aldığınızda garanti kapsamını okumanız kesinlikle bu senaryolarda yol göstericidir.Comments

  1. türkiyede bu telefon servisi bir başka sorun sanki adamlardan borç para istiyor gibi davranıyorlar gidiyosun servise garanti dışı diyor onada eyv paranla yapyırıyosun onu bile mırın kırın ederek yapıyorlar yazık valla yazık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.