3 sene önce
3 sene önce

İnternet Ağ Problemi Sebepleri

Okulda, evde, iş yerlerinde kısacası hayatımızın her alanında internet kullanımı gün geçtikçe artıyor. Çünkü artık; para gönderip çekmekten, fatura ödemeye, film izlemekten, uçak bileti satın almaya, rezervasyon yaptırmaktan, hastane randevusu almaya kadar birçok farklı konuda, onlarca işlemi internet üzerinden çok daha kolay ve hızlı bir şekilde yapmak mümkün. Günümüzde zamanla yarış halinde olan dev firmalar da teknolojinin en büyük nimetlerinden birisi olan internet dünyasından fazlasıyla yararlanıyor. Doğru bir biçimde kullanıldığında internetin faydası gerçekten çok fazla. Peki, zaman zaman karşımıza çıkan bağlantı problemlerinin, başka bir deyişle İnternet Ağ Problemi Sebepleri nelerdir?

1) Bilgisayar arızası

Evlerimizde, iş yerlerimizde sıkça kullandığımız bilgisayarların arızalı olması, internet ağ problemlerine de neden olabiliyor. Bilgisayar arızaları; Yazılımsal ve Donanımsal arıza olmak üzere iki farklı şekilde değerlendirilir. Yazılımsal Arızalar; DNS veya LAN sinyalleri problemleri ile bazı virüslerdir. Donanımsal Arızalar ise bilgisayarın kablolarından veya bağlantılarından kaynaklanan arızalardır. Ethernet kablosu problemi veya elektrik kesintisi bu arıza türlerine birer örnektir.

2) Modem arızası

İnternet sağlayıcıları yani modemlerin arızalı olması da internet ağ problemlerine neden olan bir başka etkendir. Modem kurulumunun veya ayarlarının tam olarak yapılmaması internet bağlantısını etkileyen en önemli faktörlerden birisidir. Modemin kurulumunu gerçekleştirmek için, modem ile birlikte verilen CD kullanılabilir. Eğer CD yoksa arama yapılan yere 192.168.1.1 veya 198.168.2.1 yazılarak karşımıza çıkan modem kurulum ekranında ki adımları takip ederek kurulumu gerçekleştirebiliriz.

3) Bina içi kablolar ve bağlantı noktalarındaki arızalar

Tıpkı elektrik ve su sisteminde olduğu gibi; internet hizmeti konusunda da bağlantı kabloları binaya kadar gelir fakat bina içindeki sistemden abonenin kendisi sorumlu olur. Bina içinde ki bağlantı sisteminde veya kablolarda bir problem olması durumunda, internet bağlantısı olumsuz yönde etkilenebilir.

4) Servis sağlayıcı firmalar

Kullanılan birçok eşyada ya da üründe olduğu gibi; internette de kalite çok önemlidir. Bu nedenle eve veya iş yerine internet bağlatmadan önce, araştırmanın iyi bir şekilde yapılması ve gerçekten iyi hizmet veren bir firmayla çalışılmalıdır. Her ne kadar pek fazla dikkat edilmese de internet servis sağlayıcı firmalar da internet problemlerine etki eden bir diğer önemli faktördür. Yazılım ve donanım yönünden, teknik destek açısından, sunulan hizmet açısından kötü olan bir firma, evde veya iş yerinde kullanılan internetin sık sık sorun çıkarmasına neden olur.

Paylaşın

En Çok Okunanlar
  En İyi Forum Scriptleri, vBulletin
  180.390

  En İyi Forum Yazılımları

  2015_universite_kayitlari
  22.221

  Üniversiteye Kayıt Süreci ve Yapılması Gerekenler

  android-tarayici-yonlendirme-sorunu
  16.232

  Android Tarayıcı Yönlendirme Hatası ve Çözümü

  image
  14.078

  Akıllı Saatlere Format Atma

  2016_lys_ygs_hazırlanacaklara_oneriler_taktikler
  11.035

  2016 YGS ve LYS Maratonuna Hazırlanacak Kişilere Taktikler

  Web Siteniz için Android Uygulaması Nasıl Yapılır
  9.887

  Web Siteniz için Android Uygulaması Nasıl Yapılır?