Spotify Lite Sevinci Uzun Sürmedi

Genel
spotify lite

Spotify Lite, kullanıcıları kısa süreli bir sevince boğarken ardından hüzün dolu bir an yaşanmasına sebep oldu. Lite sürüm uygulamalar kullanıcılar tarafından oldukça fazla tercih ediliyor. Facebook vb. uygulamaların lite sürümleri sayesinde düşük bellek kullanımı ve trafik harcaması sayesinde büyük önem arz ediyor. Fakat, Spotify Lite için aynı şeyleri söylemek pek mümkün olmasa gerek.

Müzik severlerin en fazla tercih ettiği ve müzik dinlemek için kullandıkları Spotify, bu kadar fazla kullanıcı sayısı olan bir uygulamanın daha az kaynak tüketen bir sürümünün olması ise kaçınılmaz. Spotify, bu kullanıcıları da düşünerek Lite sürümünü yayınladı fakat bu haberi alan kullanıcıların sevinçlerinin çok uzun sürdüğünü söyleyemeyiz. Çünkü, ekip yayınladığı bu yeni sürümde önemli birçok özelliği kaldırarak kullanıcılara sundu. Kullanılan arayüz ve kısayollar dikkate alındığında oldukça dikkat çekici olmasının yanı sıra 100 MB boyuta sahip uygulama 15 MB’a kadar düşürülmüş.

Spotify Lite Değil, Spotify Demo

Spotify’ın sunmuş olduğu bu Lite sürüm uygulama %85 oranında ilk kurulum boyutunda tasarruf sağlıyor. Hâl böyle olunca uygulamada yer alan birçok özellik çıkarılıp atılmışa benziyor. Daha çok uygulamanın hafif sürümünü yapmak yerine bir nevi demo sürümünü hazırlamışlar diyebiliriz.

Hafif sürüm kullanmayı tercih edecek kullanıcıların ilk olarak dikkatini çekecek özellik ise kuşkusuz çevrimdışı oynatma özelliğinin yer almıyor oluşu. Bu özellik internet tüketimi konusunda en öne çıkan ve tasarruf sağlayan özelliklerden birisi. Bunun yanı sıra uygulamada yer alan yüksek ses kalitesiyle oynatma özelliği de kaldırılmış gibi duruyor. Hafif bir sürüm için yüksek çözünürlüğün kaldırılması anlaşılabilir bir durum fakat çevrimdışı oynatma özelliği için aynısını söylemek pek mümkün değil.

Lite sürüm kullanmayı tercih ediyorsanız eksikliğini hissedeceğiniz bir diğer özellik ise kablosuz ses sistemleriniz ile bağlantı kurmanızı sağlayan Spotify Connect özelliğinin kaldırılmış olması. Elbette tek eksiklikler bunlarla kalmıyor, bunlar dışında yer alan diğer eksiklikler genellikle Premium kullanıcıları yakından ilgilendiriyor diyebiliriz. Eğer bir premium hesabınız varsa hafif sürümü kullanmayı tercih ederseniz, aslında bir premium gibi takılamayacağınızı belirtebiliriz.

Kullanıma yeni sunulmuş olmasından dolayı birçok eksikliğin yer aldığını umuyoruz ve bunların en kısa sürede ekleneceğini düşünüyoruz. Eğer bir Spotify Premium üyesi iseniz Spotify Lite sürümü kullanmamanızı en azından şuan için şiddetle tavsiye ederiz.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.