Çalışma Verimini Arttırmak İçin Tavsiyeler

Genel
çalışma verimini arttırmak

Ne amaçla çalışıyor olduğunuzun bir önemi olmaksızın isterseniz bir öğrenci isterseniz ise bir ofis çalışanı olun. Etrafınızda bulunan ve dikkatinizi dağıtan etkenlerin tespit edilmesi ve daha uygun bir ortam yaratabilmek için tavsiyelerimize kulak asabilirsiniz. Çalışma verimini arttırmak bir öğrenci için dersi çok daha hızlı kavrama ve sınavlarında başarı oranını arttırma gibi artılar sağlayabilir. Bunun yanı sıra bir ofis çalışanı içinse sıkılmadan ve daha verimli bir çalışma sayesinde işini erken bitirmesi ve kendine daha fazla zaman ayırabilmesine yardımcı olabilir.

Çalışma Verimini Arttırmak

Daha verimli bir şekilde çalışabilmek için uygulayabileceğiniz tavsiyelerimizi aşağıda sizler için listelemiş bulunuyoruz. İşlerinizde daha başarılı, derslerinizde yüksek not alabilmek ve kendinize daha fazla vakit ayırabilmek için verimli bir çalışma oldukça önemlidir.

verimli çalışma

  • Bir Plan Hazırlayın ve Ona Sadık Kalın

Bir çalışma planı belirlemek ve buna ayak uydurarak çalışmak oldukça verimli bir çalışma sağlar. Gün içerisinde birden fazla işi bir arada götürmeyi denerseniz bir yerde tıkanacak ve her şey allak bullak olacaktır. İşler artık baş edemeyeceğiniz seviyeye gelecek, stres ve yorgunluk hissi artacaktır. Bu tarz bir karmaşaya izin vermemek adına günlük, haftalık ya da aylık bir çalışma planı hazırlayarak buna ayak uydurmalısınız.

  • Uygun Bir Çalışma Ortamı Hazırla

Çalıştığın ortamda yer alan aydınlatma, koku gibi birçok etkenin çalışma verimi açısından önemli olduğunu biliyor muydunuz? Çalışma verimini arttırmak için masanızı bir düzene sokabilir, daha sessiz bir ortam bulabilirsin. Sessizlik olmasın istiyorsan rahat ve boş gürültünün fazla olmadığı bir kafe tercih edebilirsiniz.

Eğer ofiste çalışmak zorundaysanız bir kulaklık yardımıyla hafif bir müzik açabilir, etrafınızda yer alan hareketlilikten uzaklaşabilirsiniz. Bu sayede işinize daha rahat odaklanabilirsiniz. Ayrıca masanızın üzerini düzenli tutabilir ve motivasyonunuzun artmasını sağlayacak fotoğraf vb. objeler yerleştirebilirsiniz.

  • Gereksizse Kapatmayı Dene

Çevrende bulunan ve çalışma sırasında gerek duymadığın tüm teknolojik cihazları kapatmayı dene. Özellikle cep telefonu ve bilgisayar kullanım ihtiyacı bulunmadığı zamanlarda çevrenden uzaklaştırmak çalışma verimini arttırmak açısından oldukça etkili.

  • Hatırlatıcılar İşe Yarayabilir

Kendinizi işinize adadığınızda ya da çalışma esnasında fazla odaklanabilir ve katılmanız gereken toplantı vb. buluşmaları kaçırabilirsiniz. Bu nedenle hatırlatıcılar kurmak bu gibi durumlarda yardımcı olabilir.

  • Mola Vermeyi Unutma

Çalışma sırasında verimini arttırmak ve stresi azaltmak adına düzenli olarak mola vermek oldukça önemlidir. Eğer ofiste oturarak bir çalışma gerçekleştiriyorsan ofis içi egzersizler gerçekten önemli. Kan dolaşımını arttırmak ve kendinize gelebilmeniz adına bunları aksatmamalısınız.

  • Sağlıklı Bir Atıştırma

Çalışma sırasında açlık hissinin artması ve bir şeyler yemek istemen oldukça normal. Bu nedenle yanında bulunacak sağlıklı atıştırmalıklar açlığını bastırmaya yetecektir. Taze meyveler, yoğurt, peynir vb. doğal besinlerden yana tercihinizi kullanmanız yalnızca açlığınızı bastırmakla kalmayacak farklı faydalarda sağlayacaktır.

  • Verim Alabileceğin Farklı Modellere Yönel

Çalışma saatleriniz içerisinde oldukça sıkı bir tempoyla çalışmak sizden beklenilen performansı vermenize engel olabilir. Bu gibi durumlarda farklı verim arttırma modelleri denenerek, kişi veya kişilerin çalışma verimleri ölçülür.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.