Sabahları Uyanmakta Zorlananlar için Sağlıklı Uyku Tavsiyeleri

Sağlık
Sağlıklı Uyku

Sabahları uyanmak kimi zaman bizler için oldukça zor olabiliyor. Sabahları uyanma konusunda sorun yaşayanlar için bazı bilgilendirmeler yapmak istiyoruz. Sağlıklı uyku tavsiyeleri için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Uzun bir günün bizlere vermiş olduğu yorgunluk, ağırlık ve strese birde sorumluluklarımız eklendiğinde çok daha fazla uykuya ihtiyaç duyabiliyoruz. Tüm bunların yanı sıra sağlıklı bir uyku için gerekli olan hava koşulları ve ortam şartlarının oluşmaması, sağlıksız mevsim geçişleri gibi etkenlerde bulunuyor. Yeterli ve sağlıklı beslenilmemesi, insan sağlığı için zararlı, bağımlılık yapan besin ve maddelerin tüketilmesi gibi birçok etken uyku düzenimize ve uyku sağlığına etki etmektedir.

Burnunuzun tıkanık olması ya da ufak bir hastalığa yakalanmış olmanız dahi rahat bir uyku çekmenize engel olabilmektedir. Rahat ve sağlıklı bir uyku alamamanız sonucunda sabahları uyanmakta güçlük çekebilir ve yeterince dinlenmediğinizi hissedebilirsiniz. Eğer uyuma konusunda bazı problemler yaşıyor veya uykunuzu yeterince alamadığınızı düşünüyorsanız tavsiyelerimize kulak asarak rahat bir uykunun keyfini çıkarabilirsiniz.

Sağlıklı Uyku Tavsiyeleri

Sağlıklı bir uyku için sizlerle bazı tavsiyeler paylaşacağız. Bu tavsiyeler doğrultusunda sabahları uyanma probleminizi çözebilir, daha dinç ve mutlu bir sabaha günaydın diyebilirsiniz. İşte sizler için bir araya getirdiğimiz sağlıklı uyku tavsiyeleri;

Nefes Etkisi: Kendinize yönelin ve kendinizi dinleyin. Kendinizi serbest bırakın ve mümkün oldukça rahat bir nefes almayı deneyin. Evdeyken sık sık camları açmaya özen gösterin. İş yerinde de bunu uygulayın ve sık sık camları açarak bulunduğunuz ortamı havalandırın eğer mümkünse dışarı çıkın ve gökyüzüne doğru kafanızı kaldırın ve havayı hissedin. Boş zamanlarınızı oldukça açık ve temiz bir alanda geçirmeye özen gösterin. Doğaya yönelin. İyi ve rahat bir uykunun olmazsa olmazı olan oksijeni unutmayın, sağlığınız için ona gerektiği özeni ve önemi gösterin. Eğer maddi manevi imkanınız varsa düzenli ve derin nefes egzersizleri dersi almayı düşünün.

Yatak Odası: Uyuduğunuz mekandan memnun musunuz? Geceleri mutlu olmanızı sağlıyor mu? Kendinizi odanızda veya yatağınızda ne kadar huzurlu hissediyorsunuz? Odanızda daha mutlu ve özgür olabilmek için farklı ve ilgi çekici şeyler uygulayabilirsiniz. Odanızın rengi, eşyaları değiştirebilir, posterler ekleyebilir kısacası her şeyi kendinize göre değiştirebilirsiniz. Etrafınızı uyandığınızda sizi iyi hissettirecek ve sizi yeni güne hazırlayacak şekilde dizayn etmelisiniz.

Beslenme: Gün içerisinde gereğinden fazla çay ve kahve gibi içecekler tüketen kişilerin içmeyen kişilere oranla daha kalitesiz bir uyku süreci geçirdiği bilinen bir gerçek. Eğer bu tarz içecekler sizin için bir vazgeçilmez haline gelmeyi başardıysa, uyku saatinizden 3 veya 4 saat kadar önce tüketmeyi bırakmayı denemelisiniz. Bu ürünleri çok fazla tüketmeyerek daha sağlıklı ve dinlendirici bir uykuya dalabilirsiniz. Alternatif ve daha sağlıklı bitki çaylarına ya da meyve sularına yönelerek içecek ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Daha hafif bir akşam yemeği yemeye, bilinçli bir şekilde öğünlerinizi tüketmeyi deneyebilirsiniz.

Günlük Faaliyetler: Herkesin bildiği üzere spor hayatımızın bir vazgeçilmezi haline gelmiş durumda. Sağlıklı bir yaşam için sporun şart olduğu biliniyor. Peki, sporun sizi daha dinç bir hale getirdiğini biliyor muydunuz? Evet bu kadar önemli bir aktiviteyi uyku saatinize yakın bir zamanda yapmanız pek iyi bir fikir olmayabilir. Daha iyi bir uyku için daha erken spor yapmaya çalışmayı deneyebilirsiniz.

Mental Rahatlama: Bugün yapmanız gereken işleri ertesi güne ertelemeniz sizi oldukça büyük bir strese sokacak ve rahat bir uyku çekmenize engel olacaktır. Geciktirdiğiniz işler gece yatağa yatıp kafamızı yastığa koyduğumuzda düşündüğümüz şeyler zihnimizde büyüdükçe büyür ve uykumuzu baştan sona etkiler. Gün içerisinde halletmeniz gereken tüm işleri hallederek gece yatağa kafanız rahat ve sakin bir şekilde girmeniz sizler için daha iyi olacaktır.

Uyku Kıyafetleri: Pijama ya da gecelik kıyafetlerinizi özenle seçin. Sizi rahatsız eden, sizin vücudunuzu sıkıntıya sokan dar olan, vücudunuz için uygun olmayan, kumaşı sizi tahriş eden kıyafetlerden uzak durun. Sağlıklı uyku için kıyafet seçimi oldukça önemli bir etken.

Uykudan Önce: Beden ve zihnen yorgun olmak çağdaş zaman olarak adlandırdığımız günümüz zamanının en çok karşılaşılan sorunlarından biridir. Uykuya Televizyon, bilgisayar ya da telefonunuzu bırakmanızın ardından direkt geçmeyi denemektense en azından kendinize bir 5 dakika ayırarak uygun uyku ortamını ve kendinizi uykuya hazırlamalısınız.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.