Sefer Görev Emri Nedir? Sefer Görev Emri Nasıl Sorgulanır?

Genel

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın partisinin Kahramanmaraş İl Kongresinde dile getirdiği Sefer Görev Emri ile alakalı terimi kullanmasından sonra vatandaşların yoğun ilgisi E-devlet sisteminin yeniden çökmesine neden oldu.

Afrin’de devam eden terör örgütlerine karşı mücadelemizin başarılı bir şekilde sürmesinden sonra vatandaşların Kahramanmaraş’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a “ Bizi Afrin’e gönder” sözlerinden sonra açıklama yapan Erdoğan, Sefer görev emri bulunanların hazır olması gerektiğini dile getirdi. Bir anda ülke gündemine düşen ve binlerce vatandaşın Sefer görev emri hakkında bilgi ekranlarına bakmaya çalışmasından sonra E-devlet sistemi üzerinde yaşanan yoğunluk sistemin kısa süre içerisinde çökmesine neden oldu.

Sefer görev emri nedir?

Sefer görev emri kapsamında her aileden askerliğini yapmış ve terhisini almış kişilerin olağanüstü durumlarda silâhaltına alınması anlamına gelmektedir. Özellikle ülkemizin içinde bulunduğu şu günlerde Türk askerinin Afrin’de terör örgütlerine göz açtırmadığı şu günlerde oluşacak olan asker ihtiyacını karşılamak adına silâhaltına alınacak olan kişilerin merak ettiği Sefer görev emri hakkında bütün bilgileri sizlere buradan açıklamak istiyoruz. Zaten askerliğini yapmış olan kişilere askerlik süresi boyunca tebliğ edilen bu durumdan habersiz olan kişiler için Sefer görev emri sorgulaması nasıl yapılır bu konuda sizlere bilgi vermek istiyoruz.

Sefer görev emri nasıl öğrenilir?

Sefer görev emri öğrenmek için yapmanız gereken E-devlet sistemi üzerinden sorgulama yapmak ya da en yakın askerlik şubesine giderek Sefer görev emri hakkında bilgilendirme alabilirsiniz.

E-devlet sistemi üzerinden Sefer görev emri öğrenmek istiyorsanız yapmanız gerekenler hakkında bilgi verelim. Öncelikli olarak E-devlet şifrenizin bulunması gerekmektedir. E-devlet şifresi bulunmayan vatandaşlarımız PTT üzerinden bu şifreyi temin edebilirler. Almış olduğunuz E-devlet şifresi ile internet tarayıcınız üzerinden veya mobil telefonlarınızda, cihazlarınızda bulunan E-devlet uygulaması üzerinden Milli Savunma Bakanlığı sayfasına giriş yapmanız gerekmektedir.

MSB sayfansa giriş yaptığınız zaman karşınıza çıkan menüler içerisinde “ Personel Sefer Görev Emri Sorgulama “ sayfasına giriş yaparak buradan hakkınızda Sefer görev emri olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı bu açıklamalardan sonra bir anda Sefer görev emri sayfasında yaşanan yoğunluk sistemin geçici olarak çökmesine neden oldu. Sizlerde bu durum karşısında eğer Sefer görev emri hakkında merak ettiğiniz sorunun cevabını öğrenemiyorsanız en yakın askerlik şubesine giderek bu konu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Hasta olanlar Sefer görev emrine çağrılacak mı?

Sefer görev emri bulunan kişilerde meydana gelen rahatsızlıkları en yakın askerlik şubesine bildirerek bu sorun karşısında Sefer görev emrinden düşme fırsatını yakalayabilirsiniz. Ancak bunun için askerlik şubesine başvuruda bulunduğunuz zaman sizlerin gönderileceği hastane üzerinden alacağınız raporu askerlik şubesine göndermeniz gerekmektedir.  Hastaneden alacağınız rapordan sonra üzerine düşen Sefer görev emri artık iptal edilecektir.

Aynı aileden kaç kişi Sefer görev emri alabilir?

Aynı aile içerisinde birden fazla kişinin aynı anda Sefer görev emri ile silâhaltına alınma durumunun söz konusu olduğunu belirtmek istiyoruz. Sefer görev emri mevzuatında yer alan yönetmelik gereğince aynı aileden birden fazla kişi askerliğe çağrılmaktadır.

Elinize ulaşan Sefer görev emri tebliğinin hemen ardından en yakın askerlik şubesine giderek sizlerde bu konuda gerekli işlemleri tamamlama fırsatını bulabilirsiniz. Bu yüzden gelen tebliğinden hemen sonra Sefer görev emri tebliği ile birlikte en yakın askerlik şubesin gidebilirsiniz.

Sefer görev emri ertelemesi yapılabilir mi?

Çalışmakta olduğunuz kurum içerisinde eğer kritik bir göreviniz bulunuyorsa ve Sefer görev emri tebliğ edilmiş ise sizlere bu durum karşısında erteleme talebinde bulunabilirsiniz. Ancak bu ertelemenin geçici süre ile birlikte 2 ay içerisinde geçerli olacağını belirtmek istiyoruz. Yani 2 ay erteleme talebinden hemen sonra sizlere verilecek olan bu süre içerisinde Sefer görev emrinizi yerine getirmek için en yakın askerlik şubesine teslim olmanız gerekmektedir. Ancak sizin adınıza MSB’nin bu kararı TSK’ ya bildirmesi gerekmektedir.

Sefer görev emri kapsamında yaş sınırı nedir?

Milli Savunma Bakanlığı’nın Sefer görev emri tebliğinde belirlenen yaş sınırının 41 olduğunu belirtmek istiyoruz. Yani 41 yaşından gün almış kişilerin Sefer görev emri adı altında göreve çağrılma durumları söz konusu değildir. Ancak 41 yaşından gün almamış kişilerin Sefer görev emri tebliği çıkması halinde sefer çağrılma durumları söz konusudur. Bu durum karşısında yapmanız gereken en yakın askerlik şubesinden veya E-devlet sistemi üzerinden sorgulama yaparak Sefer görev emri bilgisine ulaşmak olacaktır.

Zaten ihtiyaç olması halinde sefere çağrılacak olan personellerin en genç olan kişilerden başlanarak Sefer görev emri tebliğ edilmektedir. Ortaya çıkacak olan asker açıklığını gidermek adına en genç olan Sefer görev emri olanlardan başlanarak 41 yaşından gün almamış kişilere kadar bir sıralama yapılmaktadır. Ancak şu an için herhangi bir Sefer görev emri durumunun söz konusu olmadığını belirtmek istiyoruz.

Sefer çağrılan kişilerin statü olarak erbaş rütbesinde askere alınacağını da ayrıca belirtmek istiyoruz.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.