Bitcoin Nasıl Satın Alınır?

Genel

Bitcoin 2009 senesinde Satoshi Nakamoto adlı birey tarafından deneysel bir şekilde başlatılmış olup, resmi bir kurum tarafından ya da herhangi bir merkez bankası ile bir münasebeti bulunmayan, fakat ülkelerin para birimi ile alınıp satışa çıkarılabilen, herhangi üçüncü bir parti desteğine, aracı kuruluşuna gerek kalmayarak transferi yapılan bir çeşit para birimi olarak adlandırılmaktadır. Küresel piyasalar içerisinde Euro ve Dolara seçenek olarak önceleme edilen Bitcoin’in kısaltması BTC, simgesi ise ฿’dir. Peki, Bitcoin Nasıl Satın Alınır?

Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin’i satın alabilmek için ilk önce Türkiye’de bulunan borsaların kullanılması gerekmektedir. Diğer özelliklere ya da fiyatlara göre tercih edilebilecek en ünlü adlar; Koineks, Paribu, BTCTurk şeklinde sıralanmaktadır. Bilhassa banka havalesi yolu ile, bu sitelerden birisine açılacak olan bir hesaba para yatırılmalıdır. Daha sonra o günün Bitcoin’i ya da diğer kripto para kurlarına göre alım yapılması gerekmektedir. Alım işlemlerinden sonra istenir ise kripto para o borsa içerisinde tutulabilir ya da istenir ise alakalı cüzdanlara aktarılarak saklanabilir. Altcoin adlı kripto parayı satın alabilmek için, yurtdışı borsaları kullanılmalıdır. Bu raddede en ünlü adlar ise Cryptopia, Binance, Bittrex adlı borsalar denilebilir. Her borsa içerisinde Altcoin olmadığından ötürü, aktarım prosedürleri yapılmadan önce yatırım yapılacak olan Altcoin’in alakalı borsa içerisinde olup olmadığını denetlemekte yarar bulunur. Türk borsalarından yabancı borsalara aktarım alakalı cüzdan kodları ile gerçekleşmektedir.

Nasıl Altcoin Alınır?

Buna örnek olarak; Binance borsası seçilmiş olsun. Türk borsasında bulunan coin oraya aktarılmak isteniyor. Bunu yapabilmek için Binance hesabı ile alakalı coin cüzdanın numarasını kopyalayarak, Türk borsası içerisinde bu cüzdan kodunu girerek aktarım prosedürü gerçekleştirilebilir. Ardından ise diğer Altcoin’ler satın alınabilir. Böylece Bitcoin ve Altcoin adlı kripto paralara bu şekilde sahip olunabilir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.