Almanya’da Üniversite Eğitimi

Eğitim

Dünya ticaretinde ve üretimde başı çeken ülkeler arasında yer alan Almanya, eğitim kalitesiyle birçok ülkenin örnek aldığı bir yer olmayı başarmış bir ülkedir. Üniversitelerine dünyanın her yerinden öğrenciler alarak kozmopolitan bir yapı kuran bu ülkede, eğitim en öncelikli konu olarak görülmektedir. Bu konumuzda sizlere Almanya üniversiteleri hakkında bazı detayları aktararak sizlere çeşitli bilgiler sağlayacağız.

Almanya Üniversiteleri’nin Özellikleri

  1. Almanya üniversitelerinin büyük bir kısmı prestijli ve dünya çapında diploma denkliği olarak kabul görmüş üniversiteler olup öğrenciler için her zaman en iyi seçenek olmuştur.
  2. Almanya’da eğitim çok detaylı ve kalitelidir. Devlet üniversitelerinde her alan için en uzman hocalar öğrencilere eğitim vermektedir. Sınıf kapasiteleri ideal olduğundan dolayı eğitim daha anlaşılır ve problemsizdir.
  3. Almanya, eğitim bakımından uygulama ve teorik dersler için üniversitelere oldukça fazla destek veren bir ülkedir. Bu sayede birçok alanda başarı sağlamış ve birçok konuda dünyanın bir numarası haline gelmiştir. Aynı zamanda alanında kendini geliştirmiş gençleri, sahada işi öğrenmek zorunda kalmadan tecrübeli bir şekilde iş dünyasına katmaktadır.
  4. Staj şartları bakımından Almanya dünya devlerinin yer aldığı bir ülke konumundadır. Bu sayede öğrenciler için bolca staj seçeneği bulunmaktadır. Üstelik üniversiteler öğrenciler için genellikle bu stajları düzenlemektedir.

Almanya Üniversiteleri Ve Türkiye Üniversiteleri Arasındaki Farklar

Almanya üniversiteleri hangi alan veya bölümden olursa olsun, tüm öğrenciler için en iyi şartları sağlamaktadır. Amaç her alan mutlak başarıyı sağlayabilmektedir. Ancak Türkiye’deki birçok üniversitede bu sistem tam olarak gelişmeyip, üniversiteler arası kast sistemine yol açmaktadır.. Türkiye üniversitelerinde, bazı alanlara ve üniversitelere eğitim için daha iyi imkanlar sağlanırken, bazı üniversitelere ise gerekli imkanlar tam olarak sağlanamayıp, farklı eğitim seviyeleri ve üniversiteler arası eğitim farkı ortaya çıkmaktadır. Bunun sonucunda ise üniversitelerde mutlak başarı yerine bireysel başarılar önplana çıkmaktadır.

Almanya üniversitelerinde öğrencilerin tamamına yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Her öğrencinin başarılı olması için çalışmalar yapılıp, tüm öğrenciler için eşit imkanlar sağlanmaktadır. Ancak diğer ülkelerde bu sistem böyle işlememektedir. Belirli bir süreçte başarılı olan öğrencilere daha fazla imkan sağlanıp, başarılı öğrencilere yönelik çalışmalar izlenmektedir. Belirli bir kesime yönelik imkanlar sağlandığından üniversiteler sadece kısmi başarılar elde edebilmektedir.

Almanya üniversiteleri öğrencileri değerli kılmakta ve eğitime teşvik etmektedir. Bunun için hem üniversite içerisinde hem de üniversite dışında öğrencilerine kolaylıklar sağlamaktadır. Öğrenciler için her türlü imkanı sağlayıp, tüm öğrencilerine kendini geliştirebilmesi için tüm imkanlarını kullanmaktadır. Ancak diğer ülkelerde devlet sadece durumu olmayan ve başarılı olan kişilere bu imkanlar sunmaktadır. Genellikle bu sistemde de sağlanan imkanlar düşük bütçeli olup, öğrenci eğitimi için yetersiz kalmaktadır.

Almanya’da eğitim kısımlara ayrılmış düzenli ve özel bir sisteme sahiptir. Sosyal alanlara yönelik bölümler bir üniversitede, bilim alanına dair alanlar başka üniversitelerde verilmektedir. Her üniversite için belirli bir alan bulunmaktadır. Bu sayede orada okuyan öğrenciler için iletişim daha kuvvetli ve eşit olmaktadır. Ancak diğer ülkelerde genellikle karma eğitim sistemi uygulanmaktadır. Örneğin ülkemizde Fen-Edebiyat ve Sosyal Bilimler Fakülteleri aynı üniversiteler üzerinden verilmektedir. Yani farklı alanlardan birçok öğrenci aynı üniversitelerde eğitim görmekte ve farklılıklar sonucu imkanlarda da değişiklikler oluşmaktadır. Bunun sonucunda ise eğitimde dengesizlikler ve problemler ortaya çıkmaktadır.

Almanya Hükümeti için Eğitimin Önemi

Almanya hükümeti ve insanları eğitime çok büyük değer vermekte ve yatırım planlarını buna göre düzenlemeketedir. Devlet hazinesinden en çok payı eğitim alanına ayıran Almanya hükemeti, her üniversitenin kendi parasını çıkarması içinde çokça yatırım fonu sağlamaktadır. Üniversitelerin kontrolü kendi içerisinde bağımsız hareket etmesine dikkat eden Almaya hükümeti, yatırımlarında yönlendirmeyi ve düzenlemeyi de yine üniversitelere bırakmaktadır.

Almanya’da yaşam Türkiye’ye oranla çok daha pahalıdır. Ancak Almanya’da öğrenci olduğunuz takdirde her şey size özel olarak fiyatlandırılmakta ve hükümet zorlanmamanız adına birçok yönden sizlere özel ek destek sağlamaktadır. Ulaşımda, barınmada ve daha birçok ihtiyaçta ücretler öğrenciye göre en cuzi miktarlara düşmektedir. Almanya hükümeti öğrencilere göre en uygun imkanları sağlamakta ve Türkiye’deki giderlere denk bir şekilde daha iyi bir eğitim alanı oluşturmaktadır. Almanya hükümeti üstelik öğrenciler için birçok burs imkanı da sağlayıp, eğitim düzeyinin her geçen gün daha da artmasını ve eğitim için en iyi ortamın oluşmasını istemektedir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.