iPhone Silinen Fotoğraflar Geri Getirme

Mobil
iphone silinen fotoğraflar geri getirme

Apple marka bir cep telefonu yani iPhone kullanıcısı iseniz, sildiğiniz fotoğrafları nasıl geri getirebileceğim diye üzülmenize gerek yok. Silmiş olduğunuz fotoğrafları geri getirebileceğiniz birkaç farklı yöntem bulunduğunu biliyor musunuz? Bu sayede yanlışlıkla silmiş olduğunuz fotoğrafları kurtarma şansınız var. iPhone silinen fotoğraflar geri getirme işleminin tüm detayları şu şekilde;

Peki, iPhone Silinen Fotoğraflar Geri Getirme Nasıl Yapılır?

iPhone cihazınızda silinen fotoğrafları geri getirme işlemi için yapabileceğiniz birkaç yöntem olduğundan bahsetmiştik. Bunların başında kuşkusuz ve en güvenilir sistem eğer kullanıyorsanız yedeklemedir. Yedeklemesi açık bir cep telefonunda tüm fotoğraflar iCloud hesabınıza yedeklenerek güvenli bir şekilde depolanır.

  1. Yöntem: Yedekleme ile iPhone Fotoğrafları Geri Getirme

Tüm iOS alt yapısını kullanan iPhone cihazlarda yedekleme işlemi Apple tarafından siz kapatmadığınız sürece iCloud hesabınıza yapılacaktır. Android telefon kullananlar için ise Google hesaplarına yedekleme işlemleri otomatik olarak yapılmaktadır. iCloud aracılığıyla silmiş olduğunuz fotoğrafları geri getirme, telefonunuza yükleme şansınız vardır. Yedeklenmiş bir fotoğraf hesabınızda siz silmediğiniz sürece bir ömür saklı kalması için şifrelenmektedir. Bu özellik sayesinde telefonunuzun bozulması, çalınması gibi durumlarda dahi fotoğraflarınız geri getirilebilmektedir.

  1. Yöntem: Son Silinenler Klasörünü Kontrol Edin

Bu yöntem aslında en basit yöntemlerden birisi. Eğer fotoğraflarınızı 30 günden kısa süre içerisinde silmiş iseniz telefonunuzda iOS 8 ile birlikte gelen Son Silinenler özelliği sayesinde fotoğraflarınızı geri getirme şansınız bulunuyor. Silmiş olduğunuz fotoğraflar bu ismi taşıyan bir klasörde saklanıyor ve 30 günlük sürenin sonunda telefonunuzdan tamamen siliniyor. Manuel olarak bu süreyi es geçip son silinenler klasöründen de silme şansınız bulunuyor elbette.

Bu klasörde bekletilen tüm video ve fotoğraflarınızı tekrardan geri yükleme yapabilirsiniz. Bu klasör yalnızca sizin fotoğraf veya videolarınız içerisinden silmiş olduğunuz fotoğraf ve videoları 30 günlüğüne saklamaktadır. Telefonunuza bir zararlı yazılım bulaşması ve verilerinizi onun silmesi halinde bu klasörde silinen fotoğraflarınız görülmeyecektir. Bu klasöre ulaşmak için şu yolu takip edebilirsiniz; Fotoğraflar -> Albümler -> Son Silinenler

Yedeksiz iPhone’da Silinen Fotoğraflar Geri Getirme

Yedekleme işlemini yapmadığınız ve son silinenler alanında görüntülenmeyen fotoğraflarınızı geri getirme işlemi biraz sıkıntılı bir süreç olabilir. iPhone silinen fotoğraflar geri getirme süreci içerisinde fotoğraflarınızı geri getirebileceğinizin bir garantisi olmazken, ücretsiz bir şekilde işlem yapma şansınız ise bulunmuyor diyebiliriz. Bunun için harici uygulamalar ve programlara başvurmalı ve telefonunuzun diskinde derin tarama yapmasını sağlamalısınız. Bu işlem sırasında telefonunuza zarar verecek kötü niyetli yazılımlar kurma yetkisi de vereceğiniz bu programları kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Fakat çok önemli bir fotoğrafı kurtarmanız gerekiyorsa öncesinde telefonunuzun tam bir yedeğini alarak işlemlerinizi gerçekleştirmenizi öneririz.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.