3 sene önce
3 sene önce

Distopya Türünde Okunması Gereken 5 Kitap

Distopya, bizlere ürkütücü bir geleceğin kurgusunu anlatır. Gelecek denildiğinde hepimiz güzel hayallere dalarız ancak distopyalar bizlere karanlık bir geleceği aktarır. Birçok yazar distopya türünde eser kaleme alsa da, biz mutlaka okunması gereken beş distopya romanını sizler için seçtik.

1. Cesur Yeni Dünya – Aldous Huxley

Ford’un adeta tanrılaştığı, insanların insan olduğunu unuttuğu bir dünya… Okuyucularını  632 yıl sonrasına götüren Cesur Yeni Dünya, sizleri teknolojinin sınırlarının zorlandığı bir evrene taşıyor. Kadınların çocuk doğurmasının yasaklandığı, anne ve babalık kavramının tamamen anlamını yitirerek pornografik bir kavram haline geldiği bir evren… “Herkes herkes içindir.” mottosu ile, günümüzde özel olarak nitelendirdiğimiz ne varsa kamusallaşıyor. Okuyanları hayrete düşürecek bir distopya.

2. 1984 – George Orwell

Distopya olmasının yanı sıra muhteşem bir eleştiri romanı… “Big brother” üzerinden Stalin’in eleştirildiği 1984, siyasal iktidarın otorite gücünü nasıl uç boyutlarda kullanabileceğini gösteriyor. Orwell, Hayvan Çiftliği kitabında da aynı konuyu ele alarak, Stalin yönetimini çiftlikteki domuzlar üzerinden anlatıyor. Her iki kitap da distopya türünün kült eserleri olarak anılmaktadır.

3. Otomatik Portakal – Anthony Burgess

Özgür iradenin irdelenmesini ele alan Otomatik Portakal’ın baş karakteri Alex isimli bir çocuk. Toplumun iyice yozlaştığı ve insanların artık gençlik çağındakilerden korktuğu bir dünyada, bilim adamları suç oranlarını düşürmek için birtakım çalışmalar yapmaya başlıyor. Kobay olarak seçilen Alex, yaptıkları ve yaşadıklarıyla bizlere adeta bir sosyal kabus sunuyor.

 

4.Açlık Oyunları / Ateşi Yakalamak / Alaycı Kuş – Suzanne Collins

Saydığımız ilk üç roman kadar eski olmayan Açlık Oyunları serisi, yayınlandığı sene büyük ilgi gördü. Topladığı yoğun ilgi sonucunda ise sinemaya uyarlandı. 16 yaşındaki Katniss’in ağzından yazılan Açlık Oyunları serisi, Amerika’nın kuzeyinde kıyametten sonra kurulmuş bir geleceği anlatıyor. 12 ila 18 yaş arasındaki çocukların katıldığı Açlık Oyunları yarışması, tek bir canlı yarışmacı kalıncaya dek devam ediyor. Bu acımasız ve vahşi gelecekte birçok gerçeklik çarpıtılarak insanların algıları değiştiriliyor. Sürükleyici bu üç roman, kesinlikle filmlerinden çok daha iyi.

5. Fahrenheit 451 – Ray Bradburry

Kitap okumanın yasak olduğu bir dünya düşünebilir misiniz? Fahrenheit 451, size kitap okumanın yasak olduğu bir dünyayı gösteriyor. Kültür endüstrisine ve totaliter rejimlere sert bir eleştiri niteliğinde olan roman, aslında bizim yaşadığımız dünyanın ne kadar da yavan olduğunu anlatıyor. Topluma ve iktidara bakış açınızı genişletecek bir roman.

Paylaşın

En Çok Okunanlar
  En İyi Forum Scriptleri, vBulletin
  180.433

  En İyi Forum Yazılımları

  2015_universite_kayitlari
  22.232

  Üniversiteye Kayıt Süreci ve Yapılması Gerekenler

  android-tarayici-yonlendirme-sorunu
  16.232

  Android Tarayıcı Yönlendirme Hatası ve Çözümü

  image
  14.088

  Akıllı Saatlere Format Atma

  2016_lys_ygs_hazırlanacaklara_oneriler_taktikler
  11.035

  2016 YGS ve LYS Maratonuna Hazırlanacak Kişilere Taktikler

  Web Siteniz için Android Uygulaması Nasıl Yapılır
  9.888

  Web Siteniz için Android Uygulaması Nasıl Yapılır?