Hatırlaması Oldukça Kolay, Kırılması Zor Şifre Nasıl Oluşturulur?

Sosyal Medya
kırılması zor şifre

Kullanıcılar hesapları için bir şifre belirlerken çoğu zaman problem yaşayabiliyor. Güçlü şifreler oluşturmaları halinde bu şifreleri unutabiliyor, hatırlayabileceği şifreler ise çoğu zaman kırılması zor şifre olarak adlandırılabilecek seviyede olmuyor. Sizler için hatırlamak konusunda sorun yaşamayacağınız fakat kırılması bir hayli güç olan şifre oluşturma konusunda ufak bir bilgilendirme yapacağız.

Yazımıza geçmeden önce asla kırılamayacak bir şifre oluşturmanın mümkün olmadığını bilmenizi isteriz. Kırılması zor şifre demek asla şifrenizi birisinin bulamayacağı değil, basit yöntemler ile kırılamayacak kadar güç bir şifre oluşturmanız anlamına gelmektedir. Size özel, özgü bir şifre belirlemek kırılmasını bir hayli zor hale getirecektir.

Kırılması Zor Şifre Nasıl Oluşturulur?

Kırılması zor bir şifre oluşturmak için takip edebileceğiniz bazı ipuçları yer alıyor. Bu ipuçları ve yönlendirmeler dahilinde kendi şifrenizi belirlemeye hazır olun.

  • Tekerleme Sever Misiniz?

Birçoğunuz şuanda “Tekerleme ne alaka?” ya da “Biz zor şifre oluşturma için tavsiye istiyorduk, tekerleme nereden çıktı?” gibi sorular sormaya başladı bile. Önyargılarınızı bir kenara bırakırsak, tekerlemeler aslında oldukça etkili bir şifre oluşturma yöntemidir.

Çocukluğunuzda ağzınıza dolanan ve sevdiğiniz bir tekerleme var mıydı? Eğer bu soruya cevabınız “Evet” ise hemen aklınıza getirin. Tekerlemede yer alan kelimelerin baş harflerini bir araya getirerek bir şifre oluşturmayı deneyin. Bunun yanı sıra aralara birkaç tane rakam serpiştirebilir ve unutmayacağınız örneğin baş harf ya da son harfi büyük karakter kullanabilirsiniz.

  • Hangi Sektörde Çalışıyorsunuz?

Hayda, tekerlemeyi anladık peki çalıştığım sektör ne alaka? Eminim şimdi bu soru geçti aklınızdan. İçinde bulunduğunuz ve çalışma gerçekleştirdiğiniz sektörle ilgili sık sık kullandığınız ve unutmayacağınız kelimeleri bir araya getirin. Bir pazarcı olduğunuzu var sayalım ve viral olmuş bir “Gel abi gel, Param olsa da ben alsam!” diye bağıran pazarcı abimiz aklınıza gelsin. Baş harflerinden “GagPodba” geliyor burada bazı yerlere rakam ya da örneğin “o” yerine “0” yazarak bir rakam yerleştirelim. İşte yeni ve akılda kalıcı ama bir hayli zor bir şifre “GagP0dba”.

Bunun neresi akılda kalıcı gibi düşünebilirsiniz ve haklısınız. Çünkü bu şifreyi siz değil ben oluşturdum ve bu benim aklımda kalacak bir şifre. Çünkü şifrenin arkasında yatan sözü ve özel anlamları ben biliyorum. Siz kendinize göre bir şifre oluşturduğunuzda aklınızdan çıkmayacağını anlayacaksınız.

Bunların yanı sıra uygulayabileceğiniz alternatifler ise şunlar;

  • Unutamadığınız bir şarkının sözü ya da sizin için anlam ifade eden bir söz.
  • Harflerle aram iyi değil bana sayılarla gel diyorsanız özel günlerinizin tarihleri arasına serpiştirilmiş birkaç “?-/|” vb. işaretler.

Umarız sizlerle paylaştığımız bu bilgiler doğrultusunda kırılması zor şifre oluşturmayı başarabilirsiniz.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.