Öğrenim Kredisi Nedir?

Eğitim
universite_burs_veren_ozel_kurumlar

Öğrenim kredisi, üniversitede öğrenim gören üniversite öğrencilerine devlet tarafından aylık olarak ödenen borç paradır.Ödeme, öğrencinin üniversite hayatı boyunca verilmekte olup okul hayatı bitiminden itibaren iki yıl sonra aylık olarak geri alınmaya başlamaktadır. Öğrenim kredisi almaya başlamak için Kredi Yurtlar Kurumu’na ait internet sitesinden daha önceden bildirilen tarihler arasında başvuru yapmak gereklidir.

 

Öğrenim Kredisinden Kimler Faydalanabilir?

* Lisans ve önlisans düzeyinde okuyan öğrenciler,

* 2 yıllık önlisans bölümünden mezun olup daha sonra dikey geçiş sınavı ile 4 yıllık bölümlere geçen öğrenciler,

* Master ve doktora eğitimi almakta olan öğrenciler faydalanabilir.

Öğrenim Kredisi Hangi Durumlarda Kesilir?

* Herhangi bir nedenle kendi isteğiniz ile birlikte okuldan ayrılmak istemeniz durumunda öğrenim kredisinden feragat etmiş sayılırsınız,

* Hangi sebeple olursa olsun okuldan ilişiğiniz kesildiği vakit,

* Kredi aldığınız süre içerisinde minimum asgari ücret ile herhangi bir işte çalıştığınız tespit edildiği vakit,

* İşlediğiniz bir suçtan dolayı kesin mahkumiyet aldığınız vakit öğrenim krediniz kesilir.

Öğrenim Kredisi Ne Zaman Geri Ödenmeye Başlar?

Devlet tarafından üniversite öğrencilerine büyük kolaylık  ve eğitimlerini rahatça bitirmelerine katkı sağlayan öğrenim kredisi, geri ödenmesi gereken bir borçtur ve okul bitiminden itibaren 2 yıl sonra geri alınmaya başlar.İşe girip düzenli olarak maaş elde ettiğiniz vakit, ödemelerinizi düzenli yapmak sizin açınızdan oldukça kolay bir durum olacaktır. Çünkü aldığınız kredi, ödemediğiniz her ay Yi-Üfe üzerinden zamlanacaktır. Eğer krediyi ödeme konusunda imkânınız yok ise ödemesini erteletmek için başvuruda bulunabilirsiniz. Herhangi bir mazeret belirtmeden uzun süre ödemeleri yapmadığınız vakit borcunuz vergi dairesine aktarılır, bu vakitten sonra ise daha da zamlanmış bir şekilde karşınıza vergi borcu olarak çıkar.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.