E-Devlet Üzerinden Sabıka Kaydı Nasıl Alınır?

Genel

İnternetin hayatımızda gitgide önem kazandığı şu günlerde bir çok işimizi internet üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebiliyoruz. Bunlara bir yenisi de geçtiğimiz yıllarda e-devlet sisteminin hayata geçmesiyle kazandırıldı. E-devlet sistemi her geçen gün geliştirilmeye devam ediyor. En son da sabıka kaydı almak için adliyelerde sıra beklemenize gerek olmadan e-devlet sistemi üzerinden “www.turkiye.gov.tr” adresinden kolaylıkla alınabilecek. Dikkat edilmesi gereken şey ise sabıka kaydının hangi durum için alınacak olması. Vatandaşların sabıka kaydını neden almak istediklerini düzgün bir şekilde belirtmeleri gerekiyor.

Hangi yolu izlemeliyim?

E-devlet(www.turkiye.gov.tr) üzerinde giriş yaptıktan sonra e-Hizmetler bölümünden “Adalet Bakanlığı>>Adli Sicil Kaydı Sorgulama” yolunu izleyerek sabıka kaydınızı alabilirsiniz.

E-devlet kapısını kullanarak sabıka kaydı alan vatandaşlar bu belgeyi ilgili kurumlara iletebilecek. Bu belgenin doğruluğu ise kurum yetkilisinin sabıka kaydı üzerinde bulunan barkod numarasını kullanarak belgenin doğruluğunu anlayabilecek. Bu şekilde sahteciliğin de önüne geçilmiş olunacak. Ülkemizde her gün yaklaşık olarak 45 bin sabıka kaydı alındığının altının çizildiği açıklamada, e-devlet üzerinden sağlanacak bu hizmet ile vatandaşların büyük bir zaman kaybından da kurtulmuş olacakları belirtildi.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.