Microsoft, Cortana’nın Geleceğini Duyurdu

Teknoloji
microsoftun asistanı Cortana

Dev teknoloji liderleri arasında yer alan Microsoft, asistanı olarak yer alan Cortana’nın yeni nesil İOS ve Android olan akıllı model telefon modelleri, ve tabletlerde de kullanılabileceği müjdesini verdi.

cortana asistan ü

Gelişen teknoloji bazında yer alan Windowsphone ile birlikte sunulmakta olan Cortana, kısa süre içerisinde Google Play Store ve Apple Store’de yer alacağının müjdesini kullanıcılarına duyurdu. Dev teknoloji firmaları arasında yer alan Microsoft, asistanı Cortana’yı diğer sesli asistanlarından ayıran özellik olarak karşımıza çıkan farkını şöyle açıklıyor.

cortana

Konum baz alınarak gerçekleşen hatırlatmalarda kullanılabilir özelliği olması ile rakiplerine fark atıyor. Gerçekleştirilecek olan hatırlatmalar kapsamında Cortana, üzerinden not alınarak konum servisi algılanarak ertesi gün otomatik olarak devreye girerek notunuzu hatırlatmaya yardımcı oluyor. Diğer rakiplerine fark atan özelliklere sahip olan Cortana’da belirgin hale gelen diğer özellik ise Microsoft’un uygulamaları ile dayanışmalı olarak çalışması karşımıza çıkmakta.

 

asistan cortana

Uygulama kapsamında gerçekleşen OneNote ve OneDrive  gibi uygulamaları, Cortana ile senkronize ederek çalışma gerçekleştiriyor. Gerçekleştirdiği uygulamalar bazında Windows 10 bilgisayarı ve Android ile İOS yeni nesil akıllı model cep telefonları ile muhteşem bir senkronizasyon sağlamasına yardımcı oluyor. Yapılan açıklamalar kapsamında Phone Compaion isimli Windows 10 uygulaması ile tanıtımı gerçekleşti.  Özel olarak yer alan uygulamalarda Android ve İOS tabanlı cihazlarda Windows uygulamalarının indirilebilmesine yol göstermekte.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.