İşkur Başvurusu Nasıl Yapılır?

Genel

“İşkur Başvurusu Nasıl Yapılır?” sorusunu cevaplamadan önce gelin İşkur ile ilgili birkaç bilgi paylaşalım.

Günümüzde bir çok insan artan harcamalarını karşılamak ve ailesini geçindirmek için iş aramaktadır. Türkiye İş Kurumu (İşkur) üzerinden sağlanan işçi istihdamı ile birlikte hem iş verenler hem de iş arayanlar iletişim haline geçebilmektedirler.  İşkur devlet destekli bir kurumdur. İşkur üzerinden sağlanan devlet desteğiyle birlikte düzenli bir iş ve gelir elde etmek isteyen ya da ailesinin geçimini sağlamak isteyen pek çok insan yapmış oldukları başvurular ile iş imkanına kavuşmuştur.

İşkur yapmış olduğu işçi istihdamı ile birlikte ülkemizde yaşayan birçok insanın iş sahibi olmasını sağlamıştır. İşkur çıkarmış olduğu Toplum Yararına Programı (TYP) üzerinden çevre temizliği, alt yapı yenilenmesi, çevre düzenlenmesi, onarım ve bakım işlemleri, restorasyon işlemleri, ağaçlandırma faaliyetleri, park düzenlemeleri, vadi ve dere ıslah çalışmaları, erozyon engelleme gibi bir çok kolda işçi istihdamı sağlamaktadır.

İşkur Başvurusu Nasıl Yapılır?

İşkur tarafından sağlanan bu programlara sizlerde kolay ve hızlı bir şekilde başvuru yapabilirsiniz. İşkur başvurularını hem web adresi üzerinden hem de fiziki şubeler üzerinden gerçekleştirebilmeniz mümkündür. Başvuruların noter kurası veya liste yöntemi ile değerlendirilmektedir. Başvuruda bulunurken çalışabileceğiniz veya daha önce çalışmış olduğunuz iş tecrübelerini aktarmanız sizlere avantaj sağlayacaktır. Listeleme yönteminde belirlenen niteliklere göre ayrım yapılarak kura çekim işlemine gidilmektedir. Ayrıca başvurunuz ile ilgili olarak yapılan değerlendirme de mezun olduğunuz bölüm ve eğitim derecenizin de etkisi büyüktür. Bu değerlendirme ise Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri tarafından yapılmaktadır.  İşkur tarafından sağlanan programlara 35 yaş üstü bireyler, engelliler, eski hükümlüler ve gaziler de faydalanabilmektedir. Başvuru sürecinizi tamamladıktan sonra olumlu olarak değerlendirilmesi sonucunda İşkur il müdürlükleri tarafından kayıt işleminizi yapabilirsiniz.

Kendi işinizi kurup çalışmak gibi bir hayaliniz varsa 2018 Devlet Destekli İş Yeri Açma Kredileri başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.