Matematiği Sevdirmenin Yolları

Eğitim

Matematik; sayılarla arası iyi olmayan öğrencilerin okul dönemlerinde dert yandıkları en önemli ve zor derstir. Eğitim de alt yapı sağlam olmadığı zaman ileride hep zorluklar olmuştur. Matematikte bu yönüyle eğitim hayatımızda alt yapı olmayınca ileriki zamanlarda zorlanacağımız en önemli derslerden biri olmaktadır. Matematiği sevmemek, matematik üzerine gitmemek ve çabuk pes etmek matematiği öğrenmenin en sinir bozucu yanlarıdır. Bütün bu kriterler göz önüne alındığında matematik korkusu adı altında sıkıntılı bir durumla öğrenciler karşı karşıya kalmaktadır.

Matematiği Sevdirmenin Püf Noktaları

  • Matematiği sevdirmenin ve öğrenciye aşılamanın ilk püf noktası ‘’ bu matematik ileride benim ne işime yarayacak ‘’ sorusunu öğrencilerin akıllarından çıkartmaktır. Çünkü matematiği öğrenmemizin amacı ileride karşımıza çıkacak olan zorlu sınavlardır. Hayatta herşey her zaman kullanılmayabilir. Ama ileride ki sınavlarda matematik her daim olacak. Biz de bu cümleyi aklımızdan çıkartıp konulara odaklanmalıyız. Öğrenciye bu durum iyi bir şekilde aktarıldığında mutlaka fayda görülecektir.
  • Matematiği sevmeyen öğrencilere matematik sevgisi belli bir süre aşılanmalı. Matematiği hayatı boyunca sevmek zorunda olmadığı, sadece sınav dönemleri okul hayatı bitene kadar matematik sevmeyi öğrenciye anlatmak hem öğrenciyi motive eder hem de matematiğe karşı olan korkuları ve kaygıları azaltılır.
  • Bir diğer önemli durumda matematikte soruların doğru anlaşılmasıdır. Cevaba giden birçok yol olabilir. Ama öğrenciye, sorunun doğru şekilde anlayabilmesi için pratikler yaptırmak matematik adına oldukça başarılı bir eylem olur.
  • Birçok şey de temel, alt yapı önemlidir. Bu matematikte de aynı şekildedir. Bu yüzden küçük yaşlardan itibaren çocuklara matematik eğitimi doğru şekilde verilmeli, ders dışında yapılacak tekrarlar, çözülecek sorular doğru şekilde belirtilmeli ki alt yapı sağlam olsun.
  • Son olarak matematiği öğrenciye sevdirmek için çeşitli yollar denenebilir. Görsel anlatımlar,hayattan örnekler, bilgisayar üzerinden eğitimler vererek, matematik ağırlıklı oyunlar oynatılarak matematik öğrencilere daha iyi ve anlaşılır biçimde verilebilir.

Smile

Smile

#Founder of blogisma #Teacher of English #Blogger #Fan of Fenerbahçe
https://blogisma.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.