3 sene önce
3 sene önce

Matematiği Sevdirmenin Yolları

Matematik; sayılarla arası iyi olmayan öğrencilerin okul dönemlerinde dert yandıkları en önemli ve zor derstir. Eğitim de alt yapı sağlam olmadığı zaman ileride hep zorluklar olmuştur. Matematikte bu yönüyle eğitim hayatımızda alt yapı olmayınca ileriki zamanlarda zorlanacağımız en önemli derslerden biri olmaktadır. Matematiği sevmemek, matematik üzerine gitmemek ve çabuk pes etmek matematiği öğrenmenin en sinir bozucu yanlarıdır. Bütün bu kriterler göz önüne alındığında matematik korkusu adı altında sıkıntılı bir durumla öğrenciler karşı karşıya kalmaktadır.

Matematiği Sevdirmenin Püf Noktaları

 • Matematiği sevdirmenin ve öğrenciye aşılamanın ilk püf noktası ‘’ bu matematik ileride benim ne işime yarayacak ‘’ sorusunu öğrencilerin akıllarından çıkartmaktır. Çünkü matematiği öğrenmemizin amacı ileride karşımıza çıkacak olan zorlu sınavlardır. Hayatta herşey her zaman kullanılmayabilir. Ama ileride ki sınavlarda matematik her daim olacak. Biz de bu cümleyi aklımızdan çıkartıp konulara odaklanmalıyız. Öğrenciye bu durum iyi bir şekilde aktarıldığında mutlaka fayda görülecektir.
 • Matematiği sevmeyen öğrencilere matematik sevgisi belli bir süre aşılanmalı. Matematiği hayatı boyunca sevmek zorunda olmadığı, sadece sınav dönemleri okul hayatı bitene kadar matematik sevmeyi öğrenciye anlatmak hem öğrenciyi motive eder hem de matematiğe karşı olan korkuları ve kaygıları azaltılır.
 • Bir diğer önemli durumda matematikte soruların doğru anlaşılmasıdır. Cevaba giden birçok yol olabilir. Ama öğrenciye, sorunun doğru şekilde anlayabilmesi için pratikler yaptırmak matematik adına oldukça başarılı bir eylem olur.
 • Birçok şey de temel, alt yapı önemlidir. Bu matematikte de aynı şekildedir. Bu yüzden küçük yaşlardan itibaren çocuklara matematik eğitimi doğru şekilde verilmeli, ders dışında yapılacak tekrarlar, çözülecek sorular doğru şekilde belirtilmeli ki alt yapı sağlam olsun.
 • Son olarak matematiği öğrenciye sevdirmek için çeşitli yollar denenebilir. Görsel anlatımlar,hayattan örnekler, bilgisayar üzerinden eğitimler vererek, matematik ağırlıklı oyunlar oynatılarak matematik öğrencilere daha iyi ve anlaşılır biçimde verilebilir.
Paylaşın

En Çok Okunanlar
  En İyi Forum Scriptleri, vBulletin
  252.494

  En İyi Forum Yazılımları

  2015_universite_kayitlari
  24.347

  Üniversiteye Kayıt Süreci ve Yapılması Gerekenler

  image
  17.886

  Akıllı Saatlere Format Atma

  android-tarayici-yonlendirme-sorunu
  16.488

  Android Tarayıcı Yönlendirme Hatası ve Çözümü

  2016_lys_ygs_hazırlanacaklara_oneriler_taktikler
  11.127

  2016 YGS ve LYS Maratonuna Hazırlanacak Kişilere Taktikler

  Web Siteniz için Android Uygulaması Nasıl Yapılır
  10.947

  Web Siteniz için Android Uygulaması Nasıl Yapılır?