IPhone 7 Geliyor!

Mobil, Teknoloji
IPhone 7

Tüm IOS severlerin, merakla beklediği IPhone 7; sonunda geliyor. Apple, bir sonraki lansmanda; IPhone 7’yi tanıtmayı ve tanıtımında, tüm özelliklerini sunmayı düşünüyor; akabinde ise satışa sunulacak olan IPhone’un beklenen tüm özelliklerini, bu yazıda sizler için sıraladık. Özellikle batarya performansı ile 6 ve 6 plus modellerinden tam not alan Apple; bu modellerini de batarya performansı açısından, kullanıcılarına beğendirmek amacında ve bu sebepten çalışmaları yapmışlar. Görünüm ve tasarım olarak, yine aynı konseptte; belki biraz farklılıkla beklediğimiz IPhone 7; yakın zamanda tüm satış noktalarında bizlerle buluşmaya hazırlanacak.

IOS 10 ile Geliyor

IPhone işletim sistemi olan IOS, yine aynı işletim sisteminin on numaralı sürümü ile karşımızda olacak. Pek çok işin akabinde bu yıl da 11 numaralı sürümünü çıkartmaya hazırlanan IOS, bakalım hangi modellerinde IOS 11’e yer verecek. Pek çok güruhun söylediği söz, artık IPhone 5 ve üzerine güncelleme yapılacağı yönünde ancak bu durum, 5 ve altı kullanıcıları pek de memnun etmiş değil. Bu sebepten, bu durumu şimdilik es geçerek; IPhone 7 modelinin IOS 10 sürümü ile bizimle olacağını bildirelim.

3D Touch

3D Touch Fonksiyonunu ve özelliklerini destekleyen IPhone 7 modeli; diğer modellere nazaran biraz daha dikkat çekici olacak gibi görünüyor zira diğer modellerde bu destek mevcut değil. Android, Windows Phone gibi pek çok IOS muadili şu süreçte 3D Touch’a muadil olacak yazılım geliştirme aşamasındalar; Samsung birini yaptı bile. Clearforce olarak kayıtlara geçen bu özelliği, Samsung S7 modelinde gün ışığına çıkarmaya hazırlanıyor.

3100 mAh Batarya

3100 mAh Batarya değeri ile, IPhone bir ilke değil ancak; bataryada devrim yapmaya hazırlanıyor dememiz mümkündür. Zira, pek çok güruhun benimsediği o küçük bataryalı IPhonelar artık tarihe karışacak gibi. Pek çok aktivitenizi yapabileceğiniz bu batarya değeri sizi gün boyu ve hatta gün boyundan da fazla tutacak ve telefon kullanımını sürdürmenizi sağlayacaktır. Pek çok insan için önemli olan bu batarya durumunun IPhone 7 modelinde nasıl olacağına dair bir fikrimiz; kullanmadan önce olamaz; zira, yazılım değerleri, ısınma problemleri, ram harcamaları ve benzeri tüm niteliklerin önceden ölçülmesi, neredeyse imkansız. Bu sebepten, IOS 10 ile birlikte gelecek IPhone’u uzun kullanımlardan sonra, yeterince iyi bir şekilde incelemelere tabi tutabiliriz.

Çerçevesiz Tasarım

Çerçevesiz bir tasarım prototipi ile sızan IPhone 7 tasarımı hakkında, çok da bir şey bildiğimiz söylenemez bu bilgi dışında. Bunun dışında “home” tuşunun da sanal olarak bulunacağı söyleniyor. Yani, IPhone 7’de kapasitif, fiziksel herhangi bir “home” tuşu bulunmayacak.

IPhone 7

Su Geçirmez

Modelin, aynı zamanda su geçirmez özelliğe sahip olacağı da söylentiler arasında ancak kesin bir durum sözkonusu değil. Bu sebepten, IPhone 7 tanıtıldıktan sonra bu durum hakkında da kesin bilgi sahibi olabileceğiz.

Çift Çekirdek

IPhone 7 modelinin, çift çekirdek bir yonga seti ile IPhone modelleri arasına katılması bekleniyor. 2 GB Ram’in olması beklenen bu sette, pek çok işletim sistemi elemanı diğer IPhone modelleri ile hemen hemen aynı olacak.

Muazzam Kamera

5 Megapiksel Ön, 12 Megapiksel arka kameradan oluşması beklenen IPhone 7’nin, pek çok güruh için yeterli görülen kameralarında herhangi bir değişikliğin olması beklenmiyor. Pek çok düzeyden insanın bu kameralarla harikalar yaratabildiğini -amatör yahut uzman- gayet iyi biliyoruz.

2K Çözünürlük

Özellikle Android markalarının son modellerinde kullandığı 2K çözünürlük işleri, bu modellerde Apple içerisinde de görülebilir. Özellikle, 7 Plus modelinde görülmesi beklenen 2K çözünürlük özelliği ile IPhone’u çok daha kaliteli bir ekran ile görmemiz, mümkün.

IPhone 7 Fiyatı Ne Kadar Olacak?

Bundan önceki IPhone modelleri olan 6 ve 6s serisi, 649 dolardan başlıyordu ve ülke ülke değişmekteydi fiyatlar. IPhone 7 modelinde ise daha değişik tutumlar söz konusu. Daha doğrusu, buna ön görüler de dememiz mümkün. Pek çok uzman, IPhone 7’nin 749; 7 Plus’un ise 849 dolardan başlayacağını belirtiyor. Bunun yanında, alan ve kapasite değişimi ile de fiyatların artıp azalacağını belirtebilmemiz mümkün. ve Tabii, ülke değişimleri ve vergiler kapsamında da fiyat, değişikliğe uğrayacaktır rahat rahat. Yani, Türkiye şartlarında yine bir Şahin fiyatına, Apple ürünü alınacak muhtemelen.

IPhone 7 Ne Zaman Satışa Sunulacak?

IPhone 7 modeli, muhtemelen eylül ayındaki Apple lansmanında tanıtılacak. Eylül ayında tanıtılacak ürünün OSX işletim sistemi ile birlikte tanıtılması da mümkün görünüyor. Bu sebepten, Eylül ayında tanıtılacak olan bu modelin; yüksek ihtimalle Kasım, Aralık aylarında satışa sunulması bekleniyor. Aksi durumda, 2017’ye dahi sarkabilir. Zira, bekleyeni çok fazla olan modelin; henüz önceki modellerini dahi alamamış insanlar da olunca, pek de esamesi okunmuyor şu sıra. Yani, iki ayrı kutup var denebilir rahatlıkla. Bu sebeple, Apple kullanıcıları arasında 6 kullananlar 7’yi muhakkak görmek istiyorlar diyebiliriz zira 6 ile muazzam yenilikler yapan ve bir devrim yaratan Apple’ın, 7 modelinde neler yapabileceğini kestirmek hayli zor. Daha önümüzde uzun bir yol, uzun bir süre var. Bakalım, daha neler neler yenilenecek ve Apple, sahaya neler sızdıracak.

Bir diğer yazımız olan Samsung S7 Geliyor, Android meraklılarının ilgisini çekebilir. Her iki yazımız da, gün geçtikçe gelen yenilikler akabinde güncellenecektir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.