Bilgisayar Ekranının Sararma Nedenleri

Teknoloji

Teknolojinin gelişmesi ve herkes için bir ihtiyaç haline gelmesi nedeniyle teknolojik aletler hemen herkesin elinin altında bulunur bir hal almıştır. Bu aletlerin en çok kullanılanlarının başında ise bilgisayarlar gelmektedir. Her elektronik eşyada olabileceği gibi bilgisayarlarda da sorun veya arızalar oluşabilir. Birçok kişinin aynı sorunu yaşamasından dolayı bilgisayar ekranının sararma nedenleri herkes tarafından araştırılmaktadır.

Bilgisayar Ekranı Neden Sararır?

Bilgisayarınızı açtığınızda ekran sararıyor ise belli başlı sebepleri olabilir. Bunların başında VGA kablosunun tam oturmamış olması veya arızalanması sayılabilir. VGA kablosunu oynatarak düzeltmeye ve vidalarında sorun olup olmadığını anlamaya çalışınız. Eğer hala sorun devam ediyorsa yeni bir VGA kablosu edinerek deneyiniz. Bir başka yol ise monitör ile kasa arasındaki kablonun çıkarılmasıdır. Monitörü kapatıp açınız ve bu durumda ekranda bilgisayar markanızın göründüğü bir yazı çıkacaktır. Çıkan yazı hala sarı renkli ise sorun büyük olasılıkla monitörden kaynaklanmaktadır. Kasayı hiç ellemeden monitörünüzü fabrika ayarlarına geri getiriniz. Çünkü sorun ekranda bile olsa kaynağı kasadan meydana gelebilmektedir. Eğer hala sorununuza çözüm olmadıysa servis ile görüşmeniz gerekecektir.

Kasada Oluşabilen Sorunlar

Sorunun kasadan kaynaklandığını düşünüyorsanız bazı ihtimallerden bahsetmek mümkündür. Grafik kartı sürücüsünde bozulma meydana gelmiş olabilir. Buna virüs ya da çakışan programlar neden olabilmektedir. Grafik kartınızın slotuna tam olarak oturup oturmadığından emin olmanız yapacağınız ilk iştir. Grafik kartınızda bir sorun olmadığından emin iseniz sorun kesinlikle kasadan kaynaklanmaktadır. Sorunu teşhis edecek bir donanıma sahip değilseniz bilgisayarınıza format atınız. Ardından da sürücüleri sağlıklı şekilde yeniden yükleyiniz. Bu size sorunun donanımsal ya da yazılımsal olduğu konusunda size fikir sağlayacaktır. Formattan sonra da sorun çözülmezse sorun büyük olasılıkla donanımsaldır.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.