Google Plus ve Seo İlişkisi

İnternet, Webmaster
Google Plus ve Seo İlişkisi

Google Plus ve Seo İlişkisi

Bu yazımızda sizlerle, Google Plus ve Seo İlişkisi üzerinde tartışmaya gayret edeceğiz ancak bunlardan önce, Google Plus’un ne olduğunu ve kısaca nerelerden geldiğini anlatmak gerek diye düşünüyoruz.

Google+ Google’ın ya da yeni adı ile Alphabet’in bir türlü tutunamayan ürünlerinden biri. Bir sosyal medya görevi üstlenmeye çalışan Google’ın ürünü olan ve fevri adımları zamanında atıp, başarıyı bir türlü yakalayamayan Google Plus; günümüzde akıllı telefonlara belli başlı entegreler ile ve Gmail açtığınızda otomatik olarak açılması ile; hayata tutunmaya çalışıyor. Bunu bir nebze başarıyor da. Zira, hiçbir uygulamanın akıllı telefonunuza sosyal bildirimler gönderememesini sağlayabilirsiniz ancak Android telefonunuza üreticinizin sosyal medya uygulamasından bildirimler gelmesini engellemek, biraz zorlar. İnsanlar da zoru sevmeyip uğraşmamayı tercih ederler zaten. Peki, nedir bu Google Plus’un hikmeti? Google, bu sosyal medya uygulamasını neden bu denli tutundurmak isteyip tutunduramadı? Aslında, cevaplar basit ve açık.

  • Kesinlikle diğer sosyal medya uygulamalarının gerisinde kaldı. Günümüzde, facebook, twitter, instagram gibi uygulamaların kullanım ağırlığı mevcut ve insanlar başka bir uygulamaya yönelmeyi istemiyorlar. Hem kafa karışıklığı, hem kullanım zorluğu, hem de “kim orada arkadaşlarını bulup da tekrar iletişime geçecek, hem kullanmıyorlardır ki” endişesi, yeni bir uygulamaya “merhaba” demenin önüne geçebiliyor.
  • Kullanım zorluğu demiştik. Kesinlikle Google Plus’un ilk zamanlarındaki hem tasarım, hem de kreasyon çizgisi zayıftı ve bu da tutunamamasındaki en büyük ikinci etken olabilir. Şimdilerde harika bir tasarımı olan Google Plus’un ise, bu tasarım problemini birazcık geç çözdüğü aşikâr.
  • Google Plus’un birçok yeniliğinin olduğunu, Facebook, Twitter gibi sosyal medya mecralarından hayli farklı özellikleri olduğunu biz biliyoruz, ancak üçüncü yani son kullanıcı bu durumdan haberdar mı? Değil. Bu sebepten üçüncü ve son sebebimizi de bulmuş olduk, tanıtım. Fazla tanıtımının yapılmamış olması, Google Plus’u bugün mezara koyan bir diğer sebep.
  • Elbette, daha pek çok sebep sayılabilir ancak temeldeki birkaç sebebin bile yeterince mantıklı olduğu göründüğünde, diğerlerine pek gerek kalmıyor, zira bunlar bile tutunamamasında önemli birkaç etmen ve yeterliler de. İnsan, yeni bir uygulamada -özellikle son jenerasyon- yeni bir şeyler arıyor ve yeni bir şeylere merhaba demek istiyor. Bunu, uygulama tarafında kolay bir şekilde göremeyince -tanıtım vs. aracılığı ile- uğraşmıyor bile.

Peki, SEO açısından Google+ uygulamasının değeri nedir? Var mıdır?

Olduğu söyleniyor. Bunu tecrübe ile sabit bir şekilde bilen ve önemseyen pek çok insan da yok değil. Günümüzde, Web 2.0 sitelerini kullanmak SEO açısından önem arz ediyor. Hem backlink alımı, hem de aktif kullanım görüntüsü sosyal medyada hem iyi bir yer edinmenize, hem de arama motorlarında daha düzenli bir kalibreye erişmenize yardımcı oluyor. Ancak, Google+ bu konuda diğerlerinden bir tık önde denilebilir. Paylaşılan her içerik Google’ın sosyal medya sitesi olduğundan biraz daha mı seviliyor, yoksa sıradan bir sosyal medya görevi mi görüyor Google Plus, bunu tam olarak bilemeyiz ancak, SEO uzmanlarının Google Plus’a epey öncelik tanıdığını söylemek gayet tabii mümkün.

Google+ ile Nasıl Çalışabilirim?

Aslında basit. Özgün içeriklerinizi bağlantı yöntemi ile vermeniz yeterli. Bunu şahsi profilinizden ya da web siteniz için yeni bir profilden yapabilmeniz de uygun. Aslında, kurumsal bir web sitesi profili açmak, bu konuda daha uygun olabiliyor ancak “uğraşamam” modunda iseniz, bu işlemi bireysel profilinizden de gerçekleştirebilirsiniz. Bağlantıyı girerken özgün bir açıklama da girmeye dikkat edin. Böylece daha iyi bir dönüt alabilirsiniz backlink alımınızın yanında.

Google Plus’da “Dönüt” Önemli mi?

Elbette önemli. Ancak daha önemli olan yukarıda söylendiği üzere paylaşım durumu. Yani, dönüt pek takılmıyor uzmanlar tarafından. Özellikle Google Plus tarafında takılmıyor zira adam akıllı kullanan pek az isim ve pek az kurumsal site, şirket var. Bu sebepten çok üstünde durmanız gereken bir konu değil ancak ben illa ki dönüt istiyorum derseniz, kendinize ve profilinize biraz özen göstermeniz gerekecek.

Kurumsal Bir Google+ Sayfasını Nasıl Açabilirim?
Web Sitem İçin Bir Google+ Sayfası Nasıl Açabilirim?

İki sorunun da cevabı aynı aslında, bu sebepten iki soruyu da tek pota altında eritmek mümkün. Türkçe’de bununla ilgili maalesef çok içerik ve makale yok ancak biz sizler için bir şeyler bulduk. Google Plus uygulamasında web siteniz ya da markanız için sayfa açmanız mümkün ve kolay. Google ya da yeni adı ile Alphabet, bu durumu “Business” olarak adlandırıyor, yani “iş” terimi ile. Eh, yanlış da sayılmaz.

“İşletmenizin Google’da Görünmesini Sağlayın”

Buradaki bağlantı sayesinde, Google Plus üzerinde marka yahut web sitenizin kurumsal sayfasını açabilir ve yönetmeye başlayabilirsiniz. İçerik, Türkçe olduğundan pek fazla yardıma ihtiyaç duymayacaksınız ancak daha sonra düzenleyemeyeceğinizi varsayarak bilgileri doğru iletmenizde yarar var. Kurumsal bir web sitesi sayfası her zaman daha önemli ve daha düzenli görünmenizi sağlar, unutmayın. Bu sebepten biz de şahsi profiller yerine kurumsal sayfalar aracılığı ile SEO çalışmanızı yapmanızı öneriyoruz.

Aslında, bu yazı çok fazla uzayabilir ancak, soru cevap şeklinde kısa kısa yanıtlarla hem sizlere daha kolay bilgi vermeyi hem de canınızı sıkmamayı amaçladık. Bu konuya kurumsal google sayfası açmak ya da google plus ve seo ilişkisi cümleleri ile gelebilirsiniz. Umuyoruz, verdiğimiz bilgiler yarar sağlamıştır.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.