Google AMP Nedir, Neden Kullanılmalıdır?

Webmaster
google amp

Google AMP, mobil cihazlardan bağlantı sağlayan kullanıcıların sayfaları çok daha hızlı açmasını sağlayan, Google’ın desteklediği bir frameworktür. Günümüzde mobil kullanımın ne kadar yaygınlaştığını göz önünde bulundurursak AMP kullanımı oldukça önemli ve gereklidir.

Kısaca AMP, mobil tarayıcılarda sayfaların çok daha hızlı açılabilmesi için geliştirilmiş bir yöntemdir. Peki, AMP nedir? Accelerated Mobile Pages yani Hızlandırılmış Mobil Sayfalar demektir.

AMP Nedir?

AMP, mobil cihazların bir web sitesinde daha rahat gezinti sağlamasını ve sayfa açılma sürelerinin minimuma indirgenmesini sağlayan Google destekli bir framework çalışmasıdır. AMP’nin çalışma mantığı kısaca şu şekilde açıklanabilir; AMP sayfaları içerisinde üçüncü taraf JS ve HTML kodları bulunmaz. Bunun yanı sıra CSS dosyası da maksimum seviyede kısıtlanarak çalışır. Bu kısıtlamalar neticesinde kullanıcıların sayfa açılış hızları maksimum seviyede yer alır.

Daha basit bir şekilde açıklamak gerekirse; HTML’ye göre daha hızlı yüklenen bir sayfa ve statik içeriğe sahip bir web sayfası yayına almanızı sağlar.

Google AMP Neden Kullanılmalıdır?

Google arama motorunda yapmış olduğu güncellemeler ve geliştirmeler sonrasında AMP desteği sunan sitelerin içeriğini görüntülemek için kullanacak. AMP desteği sunan sitelerin arama sonuçlarında alt kısmında bir AMP işareti yer alıyor ve bu sitelerin Google AMP üzerinden yayın yaptığını belirtiyor.

SEO konusunda yapılan yatırımların günümüzde hat safhaya çıkmış olmasını göz önünde bulundurursak her geçen gün yaygınlaşan bu sistemin Google tarafından destekleniyor olması ne kadar önemli bir kriter olabileceğinin de göstergesi. Bir web sitesinin açılış hızının çok önemli olduğu biliniyor. Google AMP sayesinde bu açılış hızları maksimum seviyeye çıkarılabiliyor.

Elbette yalnızca SEO açısından etkili olacağı düşünülerek yapılmamalı. Bunun yanı sıra açılış hızlarının artması ziyaretçileriniz açısından da oldukça önemli ve etkili bir geri dönüş sağlayacaktır. Sitenizde daha hızlı ziyaret etmeyi başaran bir kullanıcı, sayfalar arasında bolca gezinti yapacak ve aradığı içeriklerinin tamamını inceleyecektir.

AMP Sınırlamaları

AMP HTML olarak tabir edilen sistemin içeriklerinizin maksimum hızda yayına alınmasını sağladığından bahsetmiştik. Sayfa açılış hızı ve okunabilirliği maksimum seviyede tutmayı hedefleyen bu sistem, kullandığınız bazı kodları sınırladığı anlamına gelmektedir.

  • Hazır olarak sunulan AMP kütüphanesi dışında kullanabileceğiniz herhangi bir JavaScript bulunmamaktadır.
  • Sayfanızda yer alan resimler yalnızca ziyaretçi ona doğru kaydığında yüklenecek, sayfayı ilk açtığında sayfanın en altında yer alan resim otomatik yüklenmeyecektir.
  • Kullandığınız CSS’in aerodinamik ver versiyonuna ihtiyacınız olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.