Daha Mutlu Bir İnsan Olmanın İpuçları Nelerdir

Genel
Mutlu Bir İnsan

Daha mutlu bir insan olabilmek için bazı detaylara dikkat ederek hareket etmelisiniz. İlk olarak, hiçbir zorluk yaşamadan diğer bir deyişle üzülmeden veya dibi görmeden yükseliş olmayacağını kabullenmelisiniz. İşte o zaman yani bazı şeyleri kabul ettikten sonra hayata daha olumlu bakarak ve onu yaşamaya değer görerek mutlu bir insan olabilirsiniz.

Önemli bir hissiyat olan sevginin gerçek mealinin doyum ve mükemmeliyet olduğunu kavrayarak hayatınızın gerçek olmayan beklentilerini bırakabilirsiniz. İlişkilerinizde her zaman pozitif davranmanızın olanaksız olduğunu kabullenmelisiniz. Benlik gerçekliğimizi “hayat boyunca mutluluk” amacıyla kılmamız daimi mutsuzluklarımızın sebebi olacaktır.

Daha Mutlu Bir İnsan Olmanın Sırları

  • Kibriniz ve Egonuzu Bir Kenara Bırakın

Çevremizde yer alan bazı insanlarda gözlemleyeceğiniz ve sizi olumsuz etkileyen bazı davranışları kendiniz de sergiliyor olabilirsiniz. Bu tarz davranışlarınızı fark etmiyor olabilirsiniz. Bazı insanların para konusunda görüşlerini beğenmiyor ve karşı çıkıyor olabilirsiniz fakat biraz dikkatli bakarsanız bazı durumlarda aynı görüşü sizde sergiliyor olabilirsiniz.

  • Taleplerinizi Dile Getirin

İşte bu basit işlem hayatınızı değiştirebilir. İstediğiniz şey her ne olursa olsun; onaylanma, duygusallık, terfi, ayrılık ya da maaş artışı hiç fark etmez, istemekten çekinmeyin! İnsanların sizin isteklerinizi tahmin etmesi veya zihninizi okumasını beklemekten vazgeçmeli ve harekete geçmelisiniz.

  • Anı yaşayın!

Gelecek ve geçmişi bir kenara bırakın, içinde bulunduğunuz anı yaşayın. Bulunduğumuz zaman  ile ilgili garanti verebileceğimiz tek şey bulunduğumuz zamandır ve önemli olan bu zaman içinde yaşadıklarımızdır.

  • Mutlu Olabileceğiniz Bir Hobi veya Uğraş Edinin!

Yapabileceğiniz ve sizi yormayacak ve hayatınızın iplerini kendi elinize alabileceğiniz sizi çok daha iyi hissettirecek bir iş yapmayı deneyin. Bu iş; arabanızı temizleme, eski ve kullanılamaz halde olan kıyafetlerinizi atmayı deneyebilirsiniz.

  • Şükredin

Eğer bir kişisel gelişim kitabı okuduysanız mutlaka karşınıza çıkacak bir konu var ki oda “Şükretmek!”. Bugün veya yarın hiç fark etmez dışarıya çıktığınızda etrafınıza bir göz atın. Etrafınızda yer ayrıntılar emin olun gerçekten şükretmeniz gereken şeylerle dolu. İçinizi ısıtacak bir güneş ışığı, ağaçlar, çiçekler ve hayvanlar gibi birçok detay. Bir başka deyişle şükretmek bizlerin yaşayabilmesi için bahşedilmiş olan şeyler için evrene minnettarlığımızı belirtmenin bir yoludur. Şükretmek mutluluğa açılan oldukça güzel bir yoldur.

  • Odaklanın!

Yaptığınız ve size zevk veren şeylere odaklanın ve sadece o anın verdiği hazzı yaşayın. Örneğin duştayken su damlalarınız teniniz üzerinizde kaydığını ve o hisse odaklanın başka şeylerin dikkatinizi dağıtmasına ya da o anı etkilemesine izin vermeyin. Sadece o an oluşan hislere yoğunlaşın.

  • Yemek yerken sadece yemek yiyin!

Dikkatimiz başka yönlere yöneldiğinde yediğiniz yemeğin verdiği tat, doku ve hislerin farkına varamayabiliriz. Acele etmeden sakin bir şekilde yemeğe odaklanarak, ağzımızın içindeki yemeğin gerçek tadını hissetmeye ve o hazzı hissetmeye çalışmalıyız.

Son olarak üzerinizde bulunan suçluluk duygusundan kurtulun ve insanlara karşı mümkün olduğunca nazik olun.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.