Film Önerisi: Muhteşem Münazaracılar

Beyaz Perde

Yeni yazımızda bir film önerisi ile karşınızdayız: Muhteşem Münazaracılar

Yönetmenliğini Denzel Washington‘un yaptığı ve aynı zamanda başrol oynadığı 2007 ABD yapımı biyografi ve dram türü bir filmdir.

1935‘li yıllarda Teksas‘ta, siyahi öğrencilerin çoğunlukta olduğu Wiley College‘de profesör olan Melvin B. Tolson‘un ve öğrencilerinden oluşturduğu tartışma grubunun yaşadıklarını izliyoruz.

Amerika’da yaşanılan ırkçı sistemi eleştiren izlenmeye değer bir film. Siyahilerin beyaz üniversitelerinde okuyamadığı, sınıfsal ayrımların yaşandığı, sendikalaşmanın dönemin sistemiyle nasıl karşı karşıya geldiği ve ten renginden kaynaklı olarak bir insanın nasıl ötekileştirildiği ve canını ne kadar kolay bir şekilde alınabildiğini filmde görebiliyoruz.

Profesör Tolson etnik ve sınıfsal ayırım olmadan bir bireyin haklarını ve başarabileceklerini bizlere hissettiriyor. Wiley College‘de kurduğu tartışma grubunun çıktığı münazaralarda kazandığı başarılar onları kendilerini anlatıp aktarabilecekleri ve haklarını gösterebilmesi açısından önemli olan prestijli Harvard‘a kafa tutmaya kadar götürür. Harvard‘ta son anda değişen münazara konusu ile kendilerini yeni konu olan sivil itaatsizliği karşılarında bulurlar.

Şunu söyleyebilirim ki kesinlikle herkesin izlemesi gereken bir film. Son olarak ötekileştirmeyi çok iyi anlatan ve aktaran bir film, ötekileştirmeyi bırakıp farklılıklarımız zenginlik olarak kabul etmeli ve insan bazında din, dil, etnik köken ayırt etmeksizin yaşam kalitemizi yükseltmek umudu ile filmden bir alıntıyla bitiriyorum.

“Adalet dağıtmayan kanun kanun değildir.” Agustine

Filmin Detayları

Yapım: 2007 (ABD)

Tür: Biyografi, Dram

Süre: 126 DAK.

Yönetmen: Denzel Washington

Senaryo : Robert Eisele

Oyuncular: Denzel Washington, Forest Whitaker, John Heard, Kimberly Elise, Jurnee Smollett-Bell

Ödüller: Film Dalında En İyi Erkek Oyuncu NAACP Image Ödülü

 


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.