Elektronik Kalemler Nasıl Kullanılır?

Teknoloji

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatımızı kolaylaştıracak ürünlerin sayısı da artmaktadır. Bunlardan birisi de elektronik kalemlerdir. Elektronik kalemlerin kamu kurumlarında kullanılmasına bile olanak sağlayan girişimler söz konusu iken bilmeyenler için elektronik kalemler nasıl kullanılır? Sorusunun cevabı aslında çok basittir. Bildiğiniz dolma kalemlerden farklı sadece dijital özellik taşımasıdır.

Elektronik Kalem Nedir?

Ucunda kamera alıcısı bulunan ve kağıttaki paternler aracılığıyla veri alış ve verişine olanak sağlayan kalemlere elektronik kalem denir. Diğer kalemlerden görünüş olarak fazla bir değişikliği bulunmaz. Geleneksel el yazısını fonksiyonel yapısı sayesinde veriye çeviren bu kalemler, yer, basınç, zaman gibi bileşenleri ile anlık olarak algılama sağlarlar.

Elektronik Kalemlerin Çalışma Sistematiği

Islak imzaların bile elektronik ortama aktarılmasını sağlayan bu kalemler oldukça işlevseldir. Matematiksel formüller ile entegre edilmiş yapısı sayesinde veriyi dijital platforma taşır. Bilgisayar veya cep telefonu aracılığıyla bluetooth özelliği olan elektronik tüm cihazlara uyum sağlar. Veriler kalem hafızasına anlık olarak kaydedilir. Ardından aktarılacak yere bağlanarak veri transferi gerçekleştirilir. Verinin karşı tarafa aktarılması işleminden emin olduktan sonra kalem hafızasını siler. Aynı şekilde veri alınmasında kullanılırken de aktarılan veriden sonra kalem güvenlik sebebiyle veriyi imha eder.

Elektronik Kalem Özellikleri Nelerdir?

Bu kalemler dünyada ıslak imzayı dijital hale getiren ilk ve tek ekipmanlardır. Güvenlik sorunu yaşamadan imza tanıma ve imza onaylama imkanı sunar. Hafif, sağlam ve kullanımı basittir. Verinin ne olduğunu değil kim tarafından ve ne zaman paylaşıldığını hafızasında saklar. Veri aktarımı sırasında yanlış veya eksik bir işlem tespit edildiğinde anlık olarak mesaj yoluyla kaynak uyarılır. Kalemler uzun ömürlü ve oldukça dayanıklı olarak tasarlanmıştır. MMS ve SMS özelliği ile kullanıcıya kolaylık sağlarlar.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.