Fenerbahçe – Galatasaray Derbisi (25 Ekim)

Genel
fenerbahçe galatasaray derbisi

Dev derbi bir kez daha bugün ekranlarda olacak. Galatasaray ve Fenerbahçe, yıllardır Türkiye futbol piyasasını domine eden büyük ekiplerden ikisi ve muhteşem derbi, bu iki takımın karşılaşması ile bugün bir kez daha taraftarlar tarafından pür dikkat izlenecek. Özellikle son zamanlarda var olan çekişmenin, Galatasaray’ın formsuz lige ve şampiyonlar ligine başlamasının; Fenerbahçe’nin son haftalardaki ruhsuzluğunun maça nasıl yansıyacağı en büyük merak konularından. Bilindiği gibi Şükrü Saraçoğlu stadında Galatasaray uzun süredir galibiyet yüzü göremiyor. Hamza Hamzaoğlu’nun geçtiğimiz sezondan bu yana, gelişi ile birlikte ilkleri yaşattığı düşünülürse, bu galibiyet hasretinin de kırılabileceği umut ediliyor; ancak, Fenerbahçe tarafında da Şükrü Saraçoğlu stadında derbi dendiğinde bir “özgüven“in söz konusu olduğu yadsınamaz. Muazzam bir özgüven denilebilir buna hatta. Bu sebepten, Galatasaray’ın işi her zaman olduğu gibi “zor” kelimesinden daha da meşakkatli bir hal alacaktır.

Aziz Yıldırım’ın dün yaptığı konuşma, “İnşallah’ı yok, Galatasaray’ı yeneceğiz” demesi üzerine pek çok tepki ve akabinde pek çok sesin yükseldiği ortamda, tansiyonu yükseltmenin -bu denli büyük bir rekabette- ne denli faydası olur bilemeyiz ancak, bakalım; Aziz Başkan bir kez daha söylediği sözü tasdik edebilecek mi? Yoksa, takımı bu kez kendisini yarı yolda mı bırakacak?

Dursun Özbek, yani Galatasaray tarafında ise her zaman olduğu gibi ses yok. Dursun Özbek geldiği günden bu yana sadece işinin başında olduğunu belirtirken, derbi gibi meselelere çok fazla dahil olmamış, polemiğe girmemiş bir isim. Çoğu zaman taraftarın ve taraftar grubu olan Ultraslan’ın da tepkisini aldığı göz ardı edilmeyecek olur ise, pek güvenilen bir imaj bırakmadığı ortada. Yine de geçtiğimiz günlerde Şampiyonlar Ligi’nde kazanılan Benfica maçı sonrası Hamza Hamzaoğlu’nun açıklaması, Galatasaray taraftarlarına umut verebilecek düzeyde. Bakalım, maçta bizi neler bekliyor.

Burak Oynayacak mı?

Belki de Galatasaray taraftarının en çok merak ettiği soru bu; Burak Yılmaz‘ın, Umut Bulut’a nazaran Galatasaray için mihenk taşı olması da tartışılmaz bir gerçek. Zira, Benfica maçı ve öncesinde de Umut Bulut’tan ziyadesi ile memnuniyetsiz olan taraftar, bugün de Umut Bulut oynarsa ve pek çok gol pozisyonuna girip başarısız olur ise; tepki yağdıracaktır. Burak’ın oynamaması pek çok karışıklığa sebep olabileceği gibi, pek çok yönden de verimsiz bir Galatasaray’ın ortaya çıkışına sebep olabilir.

Maç Hangi Kanalda?

Çoğunuzun aklına geleceği gibi Fenerbahçe – Galatasaray derbisi hangi kanalda sorusunun cevabı elbette Digiturk platformunda oluyor. Yıllardan beri bir tekel haline gelen Digiturk’un bu yıl da süper ligi eline alması sonucunda maçlar ve derbiler Digiturk üzerinden, Lig Tv’de yayınlanacak. 19.00‘da başlayacak maç için tek girişlik kod ve biletler bulabilmeniz mümkün.

Fernandao mu, Van Persie mi?

Fenerbahçe taraftarının aklını karıştıran bir diğer soru da, kaderin ağlarını öreceği bu maçta forvet hattında kimin olacağı. Fenerbahçe teknik direktörü Pereira’nın çoğu zaman Fernandao‘yu tercih etmesi, bu maçta da Fernandao’ya şans vermesi bizi şaşırtmayacaktır; ancak, son maçta Van Persie‘yi tercih eden teknik direktörün, bu maç akabinde tercihinin henüz bilinmediği de bir gerçek. Bakalım, Fenerbahçe – Galatasaray derbisinde Fenerbahçe’nin forvet hattı kim tarafından oluşacak?

Derbiyi Kim Yönetiyor?

Fenerbahçe – Galatasaray derbisini bu maçta Fırat Aydınus yönetecek. Derbilerin en önemli hakemlerinden olan Aydınus’un maç sonunda nasıl bir maç yönettiğini tartışabileceğiz ancak bugüne dek pek çok tartışmalı kararı olduğunu da belirtmekte yarar var. Çoğu taraftar gibi, sürekli karşı tarafın lehine çaldığı iddia edilen düdükleri ve benzeri pek çok olayı olan hakemlerin özellikle derbilerde işi çok zora girse de Fırat Aydınus’un tecrübesi sayesinde bunları aşmaya gayret edeceği düşünülebilir. Farklı bir hakemin pek de beklenmediği karşılaşmada Fırat Aydınus’un maç sonundaki karnesi elbette, merak konusu olacaktır.

Muhtemel Kilit Oyuncular

Galatasaray tarafında muhtemel kilit oyuncunun yine, her zaman olduğu gibi Sneijder olması bekleniyor. Hollandalı yıldız, geldiği günden bu yana önemli maçlarda takımını sırtlayan bir oyuncu olarak, bugün de Fenerbahçe karşısında takımını üst seviyelere taşıyacağı düşünülüyor. Elbette, Sneijder yanında formunu yavaş yavaş bulan Podolski‘nin de katkı sunacağı bir maçın, daha seyir zevki yüksek bir maç olacağı su götürmez bir gerçek.

Fenerbahçe tarafında ise forvet hattı ve Nani‘nin bu maçın yıldızı olacağı tahmin ediliyor. Özellikle yükselen performansı ile Van Persie’nin mi, stabil ve olağanüstü performansı ile Fernandao’nun mu tercih edileceği bilinmezken, iki ismin de bu maçta yıldızlaşabileceği bir gerçek. Bakalım, Fenerbahçe teknik direktörü Pereira hangi ismi forvet hattında tercih edecek.

Pek çok maçın üzerinde olan bu maçı kimin kazanacağı elbette, her zamanki gibi bilinmezken; pek çok otorite tarihin belki de en çekişmeli maçını yaşayacağımızı belirtiyor. Bakalım, hangi taraf galibiyete daha yakın olup, hangi taraf, taraftarlarını üzecek. Özellikle, teknik direktörler için kilit olan bu maçın, dünkü açıklamasından sonra Aziz Yıldırım için de önem arz ettiği bir gerçek.

İki takıma da başarılar.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.