En iyi Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları

Mobil
en iyi android fotoğraf düzenleme uygulamaları

Merhaba, bu yazımızda Android ekosisteminde bulunan en iyi fotoğraf düzenleyicileri tanıtacağız. Pek çok insan fotoğraflarını karanlık ortamda ya da kalitesiz bir ortamda çekmese dahi, bu fotoğraflarına farklı efektler ve filtreler ile renk katmak istiyor. Günümüzde, bu uygulamaların gayet popüler ve rekabet halinde olmasının bir sebebi de bu. Yazımızda sadece sıradan firmaların değil aynı zamanda birçok büyük firmanın da fotoğraf düzenleme uygulamalarına değineceğiz. Elbette her zaman kaliteli fotoğraflar sunmayan bu uygulamaların artı ve eksilerini sizinle paylaşacağız. Bu sayede siz de hangi fotoğraflarda hangi uygulamaları kullanmanız gerektiğini gayet iyi anlayacak ve uygulamalarınızı buna göre seçeceksiniz.

Birinci uygulamamız, VSCO CAM.

VSCO CAM adlı uygulama, hem Android, hem Ios mobil işletim sistemlerinin mağazalarında rahatlıkla bulunabilir. Eğer dikkat çekici fotoğraf filtreleri arıyorsanız, VSCO Cam işini gayet iyi yapan ürünlerden sadece biri. Sunduğu bedava birkaç filtrenin yanında sürekli güncellenen bir filtre mağazası mevcut ve buradan fotoğraf filtreleri ve efektlerini satın alabilmektesiniz. Çok fazla olmayan, cüzi miktarlar verilerek alınabilen bu filtrelerle profesyonel fotoğrafçılara taş çıkartmanız da keza, mümkün. Zira, fotoğraflara bakıldığında gayet hoş oldukları aşikâr. Google’da ufak bir araştırma yaparak VSCO Cam ile düzenlenmiş fotoğraflara ulaşabilir ve programın kaliteli filtrelerini gözlerinizle görebilirsiniz. Fotoğrafları renklendirmek ve efekt vermek dışında fotoğraf düzenlemeye de olanak tanıyan VSCO Cam uygulamasında gerekli düzenlemeleri yapmanız mümkün. Işık, renk geçişi, kontrast düzeni, grain gibi birçok fotoğraf düzenleme seçeneği bulunan  uygulamada bu düzenlemeleri de gerçekleştirebilirsiniz.

Uygulama, görünüm olarak karışık gelse de kullanımı birkaç denemeden sonra oldukça kolay hale gelen bir düzenden oluşuyor. Oldukça stabil ve donma gibi belirsizlikler, stabilite hataları yapmaz. Ancak, çok fazla yer kapladığını da söylemek gerek. Fotoğrafı düzenledikten sonra “library” adlı bölmeden silmezseniz, kendisi de fotoğrafı tutarak kaydetmenize rağmen, depolama seçeneği sunuyor. Böylece üzerinde oynama yaptığınız fotoğraf kaybolmuyor ancak telefon kapasitesi düşük olan kimseler için elbette kötü bir durum. Bu yüzden “library” bölmesinden fotoğraflarınızı kaydettikten sonra silmeniz yararınıza olacaktır.

Uygulamayı ücretsiz olarak yükleyebilmeniz mümkün ancak en başta belirttiğim gibi, filtrelerin birkaçından sonrasını satın almanız gerekmekte. Verdiğim parayı hak eder mi sorusuna ise kesinlikle evet cevabını verebiliriz. Kullanabileceğiniz en iyi fotoğraf düzenleme uygulamalarından biri olan VSCO Cam uygulamasını, Blogisma öneriyor.

**

İkinci uygulamamız Snapseed.

Elbette fotoğraf düzenlemekten bahsediyorsak, Snapseed adlı uygulamayı es geçmek olmaz. Uygulama, Google geliştiricilerinin geliştiriciliğini üstlendiği, stabil ve alanındaki en iyi fotoğraf düzenleme uygulamalarından biri olarak sahneye çıkıyor. Bir süre önce kullanımı karışık bir panel sahibi olan Snapseed, birkaç ay önce aldığı güncellemeden sonra kendisini kullanıcı dostu bir arayüz sahibi yaptı ve sahneye kullanıcı dostu sloganı ile çıktı. Özellikle, filtreleme değil ancak fotoğraf düzenleme uygulamalarında öncü olarak sayabileceğimiz bu uygulamanın en iyi yanı da bu. Profesyonellere gerek kalmadan, kararmış, gölgelenmiş, kontrastı az ya da fazla kaçmış, grain dolu, fazla ışıklı pek çok hatalı fotoğrafı düzeltmek için bu uygulamayı kullanabiliyorsunuz. Birkaç denemeden sonra harika işler çıkarabileceğiniz uygulamanın filtreleri de mevcut ancak bunları hazır olarak değil, düzenleyerek kullanmanız gerektiğinden pek önerdiğimiz söylenemez. Elbette uygulamada uzmanlaştıkça bunları kullanabilmeniz ve fotoğraflarınıza uygulayabilmeniz daha kolay olacaktır ancak uygulamayı kullanmaya henüz başladıysanız bunları yapabilmeniz biraz zor. Kullanıcı dostu olan ancak hâlâ ilk kullanışta karışık gelebilecek bir panele sahip olan Snapseed’i Android Play Store‘den ücretsiz olarak indirip, kullanabilmeniz mümkün.

Uygulamanın öne çıktığı yön, kesinlikle fotoğraf filtreleri değil, fotoğraf düzenleme seçeneği. Pek çok kalitesiz fotoğrafı sıradan bir fotoğraf haline getirebilen bu uygulamaya ücretsiz sahip olabilmeniz de cabası olsa gerek.

**

Üçüncü Uygulamamız, Aviary.

Aviary, Play Store’de kullanabileceğiniz en iyi fotoğraf düzenleme uygulamalarının üçüncüsü. Gerek filtreleme, gerek renklendirme, gerekse düzenleme alanında ortalamanın biraz üstünde düzeyde işler çıkaran bu uygulamayı pek çok yönüyle incelemek mümkün. Eski bir uygulama olan Aviary, öncelikle harika renk filtrelerine sahip. Bunu rahatlıkla belirtebilmek mümkün. VSCO Cam sadece Ios mağazalarında bulunduğu vakitlerde, Aviary Google Play Store‘u domine eden fotoğraf düzenleme uygulamalarındandı ve verdiği renk filtreleri inanılmaz olarak addediliyordu ancak, VSCO Cam geldiğinde, tabiri caiz ise tahtından indirildi. Tahtın sahibi VSCO Cam olsa da, Aviary’i es geçmek mümkün değil. Arayüzüne baktığımızda kolay bir kullanım mesajı veren uygulama, mesajın hakkını veriyor zira çok basit bir kullanım prensibi mevcut.

Uygulamanın en büyük artısı çok küçük bir alan kaplaması olabilir. Elbette ham olarak geliyor, yani içerisine filtreleri vesaire sonradan yüklüyorsunuz ancak diğer uygulamalara baktığımızda -ham gelen- onlardan daha az yer kapladığı aşikâr. Uygulama, ham olarak sadece 13 MB boyutunda geliyor ve fotoğraf düzenlemek için kullandığınız takdirde, herhangi bir filtre indirmeyecekseniz; problemsiz bir şekilde programı 13 MB, saf hali ile kullanabilirsiniz.

Aviary fotoğraf düzenleme uygulaması, orta segmentteki akıllı cihaz sahibi birçok kullanıcı için ideal bir uygulama. Zira, yüksek segmentte olan telefonlar için yukarıdaki iki uygulama biraz daha ideal gibi görünebilir. Aviary’i uygulama içi satın alma opsiyonları ile kullanabilir ve renk filtrelerini, düzenleme araçlarını bu şekilde genişletebilirsiniz. Tıpkı VSCO Cam gibi. Sadece Snapseed üzerinde satın alma opsiyonu bulunmuyor.

Yazımız nihayete ulaşırken sonuca da değinmekte fayda var.

Eğer, sadece fotoğraf düzenlemek ve kalitesiz fotoğrafları kaliteli hale getirmek istiyorsanız; Snapseed.

Eğer, hem kaliteli fotoğraf, hem kaliteli efektler ve fotoğraf filtreleri arıyorsanız; VSCO Cam.

Eğer, orta segmentte bir telefon sahibi iseniz ve ortalama bir uygulama arıyorsanız; Aviary kullanabilirsiniz.

Görüşmek üzere.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.