Birkaç Soruda Instagram & E-Ticaret

Sosyal Medya, Webmaster
Instagram ve E-Ticaret

Merhaba, bu yazımızda sizlerle son zamanlarda iyice yaygınlaşan instagram kullanımı ve e-ticaret alanı girişimlerinden bahsedeceğiz. Instagram, ilk kurulduğu vakitlerde fazla rağbet görmeyecek gibi görünen bir akıllı cihaz uygulaması idi. Zira bir fotoğraf çekmek için o zamanlar arka kamera kullanılıyordu ve bu işlem üşengeç insanlar için şimdiki kadar çabuk değildi. Zamanla, kameralar gelişti, tarzlar yaygınlaştı ve elbette ön kameraların devri başladı. Bu süreçte instagram da, büyüdü de büyüdü. Facebook’un satın alması ile birlikte epey değerlenen bu uygulamanın ertesinde pek çok uygulama yapıldı ancak hiçbiri instagram kadar tutulmadı. Tutulmamasının bir sebebi elbette bütün insanların ortak bir uygulamada buluşması ve çoğunun yeni uygulamaya geçmeyeceği gibi endişelerdi. Bugün, bireysel kullanımda saniyede tonlarca fotoğraf upload isteği görebilen instagram uygulaması; en çok rağbet gören uygulamalardan biri. Başlarda sadece fotoğraf ile ilgili iken sonra sonra video desteği de vermeye başlayan instagram şu zamanların en popüler uygulaması olma yönünde, emin adımlarla ilerliyor. Zira her güncellemesinde fotoğraf düzenleme hastalarına yenilikler sunan bu uygulamadan artık tabiri caiz ise vazgeçemeyen bir kitle var. Ki bu kitle sadece instagram değil, akıllı cihazlardaki çoğu fotoğraf düzenleme uygulamasının “kitabını yazmış” kitle. Bu uygulamaları, haftanın android uygulamaları, serimizde bulabilirsiniz. Eskiden sadece “kare” fotoğraf hizmeti sunan instagram’a fotoğraf yüklemek için fotoğrafı kare olarak kesmek ya da belli başlı uygulamalar ile küçültmek ve kare haline getirmek ile iş çözülüyordu. Instagram, geçtiğimiz günlerde bu özelliğini de geliştirerek artık portre ve başka bir tip dahil olmak üzere üç kesim modeli üzerinden destek vereceğini açıkladı. Bu da elbette fotoğraf delileri için ilaç gibi geldi. Özellikle manzara resimleri için panorama kesim hizmeti instagram’ın patlama yaratacak güncelleme detaylarından biri olabilir. Zira instagram üzerinde binlerce manzara ve panorama fotoğrafçısı mevcut ve bu model profiller gün geçtikçe artmakta.

Instagram üzerinde artan bir profil daha var ki, yazımızda bunu detaylı bir şekilde inceleyeceğiz, gün geçtikçe artan sayısı ile bu tip profiller instagram uygulamasını işgal edecek gibi görünüyor. Evet, günümüzde instagram uygulamasında bireysel profillerden çok, butik, bujiteri, ıvır zıvır, abiye, kozmetik alanlarında e-ticaret profilleri mevcut. Evet, bu e-ticaret profillerinin sayıları başta az olmasına rağmen, güzel paralar kazandığını gören diğer instagram üyeleri, bu işe el atıyor ve sayı otomatik olarak gün geçtikçe katlanıyor. Başta, bu uygulama ile satılan ürünler dahilinde çok güzel paralar kaldırabilen instagram üyeleri, artık birbiri ile rekabet etmek zorunda zira; yapılan ya da yayınlanan her ürün, bir diğer profilde daha ucuza gidebiliyor. Bu yazımızda bu tür maddelerle instagram uygulaması üzerinde nasıl etkin bir e-ticaret yıldızı olabileceğinizi anlatmaya gayret edeceğim. Elbette sadece bu maddeleri uygulayarak değil kendi bireysel tecrübeleriniz ile de instagram üzerinde yükselmeniz mümkün.

 • Takipçilerinizi arttırın.
  • Takipçilerinizi organik olarak, takibe takip yöntemi ile arttırabilmeniz mümkün. Instagram uygulaması üzerinde belki de binlerce bu tür ürünlere meraklı kadın ya da erkek insan mevcut ve bunlar size gelmesin, bir süre siz bunları taklip edin ve siz bunlara gidin. Böylece takipçileriniz hem aktif kişilerden oluşur, hem de beğeni düzeyinizde herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız.
  • Kesinlikle inorganik şekillerde takipçi kasmayın. Bu inorganik takipçilerin çoğu botlardan ya da inaktif yani aktif olmayan profillerden oluşur ve sisteminize yarar sağlamak yerine zarar verir. Asla ve asla bir getirisi olmayan Instagram takipçileri kasmayın. Takipçileri, organik kasmanızda yarar vardır. Ancak, aramalarda üst sıralarda çıkmak istiyorsanız, bot takipçi kasarak; bunları e-ticaret forumlarından satın alabilirsiniz, takipçi sayısı ile üst sıralarda çıkmanız sağlanabilir. Bunu da göz önünde bulunarak işlemlerinizi gerçekleştirin.
  • Organik şekilde takipçi kasarken yalnızca ilgi alanları olduğunu düşündüğünüz takipçilere yönelin. Geri takip yapacak diye, açıklamalarında takibe takip minvalinde yazılar yazan güruhu takip etmeyin. Bunlar sizi sadece yorar ve boşuna takip etmenizi sağlar. Bu sebepten gerçek ve aktif, en önemlisi ilgi alanı sizin ürünleriniz olan insanları takip etmeye gayret gösterin. Örneğin, modacıları, moda severleri takibe alarak bu isteğinizi gerçekleştirmeniz mümkündür ve gayet de kolaydır. Aramalarınızı ve takiplerinizi insanların ilgi alanlarına göre yapmanızda yarar var.
 • Özgün Olun.
  • Bu sektöre girdiyseniz kesinlikle herkes olmamanız gerekiyor. Biricik ve özgün olmalısınız. Bu sayede profilinizi ya da mağazanızı, siz her ne diyorsanız, çekici kılar ve başarıya ulaşırsınız. Özgün bir e-ticaret profilinin neler yaptığına bakmak için sadece e-ticaret forumlarında hikayelerini dinlemeniz yeterli. Eğer varsa yakınınızda bir danışmanınız, bu tür profillerle ilgili, ona danışmaktan kaçınmayın. Özgün olmak, herkesten ayrı olmak demektir ve herkesten ayrı olan dikkat çeker. Sıradan bir e-ticaret profilini herkes birkaç saat içerisinde oluşturabilir ancak özgün bir e-ticaret profili bir “fikir”dir.
  • Grafik tasarımınıza kesinlikle dikkat edin. Zayıf fotoğraflarla ürün satamazsınız. Unutmayın, e-ticarette göz ve görünüm çok önemlidir. İnsanların sizi yüksekte görmesini istiyorsanız görünümünüze dikkat etmek zorundasınız. Tek tip grafik tasarım çalışmaları sunun. Örneğin ürünlerinizi ayrı formatlarla ve ayrı yerlerde çekmeyin. Tek tip çekimler kullanın. Böylece sistemli çalıştığınız görülür ve düzenli bir profil oluşturursunuz. Grafik tasarımcınız varsa, bunların hepsi daha kolaydır ve sabit bir şablon üzerinden bu ürünlerinizi instagram üzerinde sergileyebilirsiniz.
 • Sponsor Olun.
  • Piyasada ünlü olmaya çalışan birçok model ve isim var. Bunlara, gerektiğinde sponsor olarak, ürün göndererek tanıtımınızı yapmasını isteyebilirsiniz. Bu tür profillerin geri dönütü doğru profiller bulunduğu vakit gayet verimli olur ve satışlarınızda patlama yaşayabilirsiniz. Elbette bunu reklam olarak düşünen modeller de mevcuttur ve cüzi bir miktar ödeyebilirsiniz de. Bu aşamada önemli olan doğru profili bulmak ve doğru profile reklam vermek ya da sponsor olmaktır. Bunu başarabilirseniz, verimli bir reklam politikası ile üst sayfalara çıkmanız ve gözde bir instagram e-ticaret sayfası olabilmeniz mümkündür.

Sanıyorum, söyleyebileceklerimiz şimdilik bu kadar. Unutmayın, e-ticareti herkes yapabilir ancak herkes başaramaz. Piyasada milyonlarca taklit profil var. Bunlardan biri olmamaya dikkat ederek bireysel özveriniz ve yukarıdaki etmenlerle başarılı olabilmeniz, mümkün.

 


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.