CS Go Crosshair Ayarları Nasıl Yapılır?

Genel
CS Go Crosshair Ayarları

2000’li yılların vazgeçilmez oyunu Counter Strike efsanesinin yenilenmiş ve geliştirilmiş versiyonu Counter Strike Global Offensive oyuncularının merak ettiği konulardan bir tanesine değineceğiz. Oyun içerisinde kaderinizi belirleyen en önemli şeylerden birisi kuşkusuz Aim imlecidir. Asıl ismi Crosshair olan ve ekranın tam orta noktasında yer alan bu imlecin ayarları nasıl yapılır? CS Go Crosshair ayarları nasıl yapılır tüm detayları yazımızın devamında.

Crosshair Nedir?

Öncelikle Crosshair hakkında sizlere temel ve gerekli bilgilendirmeleri yapmak istiyoruz. İngilizce bir kelime olarak karşımıza çıkan Crosshair, oyun içerisinde yer alan oyuncuların herhangi bir hedefe doğru bir hamle gerçekleştirmek, nişan almak ve ateş etmek için yardım aldıkları bir araçtır. CS Go ve benzeri karşılıklı çatışmaların yer aldığı, savaş ve mücadele içerikli oyunların vazgeçilmez araçlarından birisidir. Çoğunlukla ekranınızın tam orta noktasında yer alan Crosshair, düşmanlarınıza ateş ederken silahınızdan çıkan merminin hangi noktaya isabet edeceği konusunda oyuncuya bilgi vermektedir.

Oyuncuların oynayış stilleri ve alışkanlıklarına bağlı olarak Crosshair düzenlemeleri ve bazı detaylı ayarlarını yapmaları işlerini bir hayli kolaylaştırmaktadır. Maalesef Crosshair yer alan tüm oyunlarda düzenleme şansınız olmasa da CS Go oyuncularının bu konuda şanslı oldukları söyleyebiliriz. CS Go en iyi Crosshair ayarları için birbirinden detaylı düzenleme fırsatı sunmaktadır.

CS Go Crosshair Ayarları – En İyi CS Go Aim Ayarları

Counter Strike Global Offensive içerisinde yer alan Crosshair imlecinizi kişisel alışkanlıklarınız ve oynanış tarzınıza göre düzenleyebilirsiniz. 2 Farklı yolu takip ederek bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. CS Go crosshair ayarları için kullanabileceğiniz yöntemler;

  • Basit ve Kolay Yöntem

Bu yöntemi tercih ederek herhangi bir kod bilgisi veya zorluk yaşamadan gerekli düzenlemeleri gerçekleştirebilirsiniz. Öncelikle seçenekler menüsüne giriş yapmalı ve buradan “Oyun Ayarları” başlığı altına geçmelisiniz. Bu sekme içerisinde alt tarafta yer alan “Gösterge Ayarları” kısmını bularak Crosshair ayarlarınızı yapabilirsiniz.

  • Konsol Üzerinden Detaylı Düzenleme

Konsol kullanarak Crosshair üzerinde neredeyse tam yetkiye sahip olabilirsiniz. İlk yönteme göre daha karışık ve zor olmakla birlikte bazı kodları bilmeniz gerekmektedir. Eğer oyun içerisinde konsol ekranını açamıyorsanız bunun için öncelikle Seçenekler menüsüne giriş yapmalı ve Oyun Ayarları başlığı altından “Geliştirici Konsolunu Aktifleştir” yazısını bularak aktif etmelisiniz. Bilmeniz gereken komutlar ise şunlar;

  • Crosshair imlecinizin boyutunu değiştirmek için cl_crosshairsize “3” komutunu kullanmalısınız. “3” olarak belirtilen alan boyutu belirlemek içindir, sayıyı değiştirerek büyütebilir ya da küçültebilirsiniz.
  • Crosshair imlecinizin rengini değiştirmek için cl_crosshaircolor “1” komutunu kullanmalısınız. “1” olarak belirtilen alan renk numarasıdır. (Yeşil için 1, Sarı için 2, Mavi için 3, Açık Mavi için 4)
  • Crosshair imlecinizin üzerinde yer alan çizgileri daha kalın yapmak veya inceltmek için cl_crosshairthickness “2” komutunu kullanmalısınız. Sayıyı arttırarak ya da düşürerek size en uygun kalınlığı yakalayabilirsiniz.
  • Crosshair imlecinizin yatay ve dikey çizgileri arasında yer alan boşluğu değiştirmek için cl_crosshairgap “3” komutunu kullanmalısınız.
  • Crosshair imlecinizin saydamlık değerlerini değiştirmek için öncelikle Alpha komutunu aktif hale getirmeniz gerekmektedir. Alpha komutunu aktif edebilmek için cl_crosshairusealpha “1” yazmalısınız. Alpha’yı aktif etmeniz ardından cl_crosshairalpha “140” komutunu kullanarak saydamlık değerini değiştirebilirsiniz.
  • Eğer ekranınız ve Crosshair alanının tam ortasında bir nokta yer almasını isterseniz cl_crosshairdot “1” yazmanız yeterli. Burada girilen “1” değeri noktayı aktif ederken bunun yerine “0” girilirse nokta ortadan kalkacaktır.
  • Crosshair stilini düzenlemek ve değiştirmek için cl_crosshairstyle “1” komutunu kullanmalısınız. Burada girilen “1” değeri standart ayarları aktif etmektedir. Sabit ve genişleyip tekrar daralmayan bir Crosshair istiyorsanız “2” değerini kullanmalısınız. Bu komut aktifken Crosshair sabit duracaktır. Ateş esnasında Crosshair’in açılmasını istiyorsanız “3” değerini kullanmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.