SEO Analizi Nedir ve Neden Önemlidir?

Webmaster
seo analizi

Web hizmetleri veya herhangi bir web sitesi oluşturma konusunda ufak çaplı bir araştırma yapmış kişiler dahi SEO yani Arama Motoru Optimizasyonu kavramıyla ilgili bir miktar bilgiye sahiptir. SEO çalışmaları ve genel anlamda SEO olarak adlandırılan her şey arama motorlarında daha ön plana çıkmak ve üst sıralara yükselmek adına yapılan işlemlere denmektedir. Peki, SEO analizi nedir bu konu hakkında neler biliyorsunuz? Bu işlem neden bu kadar önemlidir ve web sitesi sahipleri neden SEO analizi yapmalıdır?

SEO Analizi Nedir?

Basit anlamda SEO Analizi, insanların Google başta olmak üzere arama motorları üzerinde internet sitelerinin daha iyi bir konuma yükselmesi adına neler yapabileceklerini inceleyebilecekleri araç veya araçlardır. SEO analizi manuel bir şekilde gerçekleştirilmek istendiğinde oldukça karmaşık ve içinden çıkılamayacak bir hal alabilecek olsa da geliştirilmiş araçlar sayesinde bu iş daha derin ve kolay bir hal almıştır diyebiliriz.

SEO Analizi Neleri İçerir?

Farklı internet siteleri ve geliştiriciler SEO yani arama motoru optimizasyonu analiz araçlarını farklı şekillerde sunmaktadır. Bu raporlar arasında farklılıklar yer alıyor olmasının temel sebebi ise uzmanların kendi bilgileri ve yöntemleri doğrultusunda bu araçları geliştiriyor olmasıdır. Fakat her şeye rağmen neredeyse her araçta ortak sonuçlar verecek, bulunması gereken bilgiler şunlardır;

  • Anahtar kelime analizi, anahtar kelimelerinizin aylık aranma hacimlerinin tespiti. Bunun yanı sıra rakip analiz ve anahtar kelime tespiti.
  • Sektörünüzde benzer hizmetler sunan rakiplerinizin detaylı inceleme ve SEO performans karşılaştırması.
  • Sayfalarınızın bazı araçlar dahilinde alınmış performans değerlendirmesi. (Hız, boyut vb.)
  • Sitenizin genel düzen ve yapısı.
  • Görsellerde gerekli açıklama ve etiketlerin girilip girilmediğinin tespiti.
  • Meta açıklamalarının kullanılıp kullanılmadığı.
  • Tekrara düşmüş, birçok kez kullanılmış aynı içerik.
  • Boş ve içeriği olmayan hatalı sayfalar.
  • Sitenizin responsive olup olmadığı.

seo analiz raporu

SEO Analiz Raporu Neden Önemlidir?

Sitelerinizin oldukça geniş kapsamlı bir SEO analiz çalışmasını gerçekleştirmediğiniz takdirde arama motorlarında rakiplerinizin önüne geçme konusunda bazı sorunlar yaşayabilirsiniz. Sayfanızın sıralamalarda daha iyi yerlere gelmesi yani sıralamanızı iyileştirmek adına bu analizi düzenli olarak yapmalı ve sitenizi devamlı geliştirmelisiniz.

Gerçekleştireceğiniz bir gelişmiş seo analizi sayesinde sitenizin yükselmesini engelleyen temel ve basit engelleri tespit edebileceğiniz gibi zorlayıcı ve acil müdahale edilmesi gereken problemleri de tespit etmeniz mümkün. Bu araçlar sizlere bir site analiz raporu sunarak nerelerde geliştirme yapmanız gerektiğini söyleyecektir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.