Birkaç Soruda Pinterest & Seo

Webmaster
Pinterest & Seo & Hit

Merhaba, bu yazımızda sizlerle Pinterest adlı uygulama üzerinde nasıl “popüler” bir hesap olabileceğinize dair bilgiler sunacağım. Ancak önce, Pinterest’i açıklamak gerekiyor, nasıl bir uygulama olduğunu ve ne gibi özellikler sağladığını elbette. Pinterest’i kocaman bir görsel havuzu olarak düşünebilmeniz mümkün. Bu kocaman görsel havuzuna, insanlar çeşitli katkılar sağlayabiliyorlar. Diledikleri kategoride, diledikleri etikette, diledikleri gibi. Hemen hemen tüm görsel uzantılarını destekleyen Pinterest’in bireysel kullanımının yanında bir de kurumsal kullanımı mevcut. Bireysel kullanım, boş zamanları olanlar için harika bir vakit öldürme aracı olarak biliniyor zira ilgi alanınızın bulunduğu pek çok görsel ve eğlenceli fotoğraflar bulabilmeniz mümkün. Kendiniz de bu tür görseller paylaşabilir ve bu görsellerin beğenilmesini sağlayabilirsiniz. Kurumsal kullanım tarafında ise, Seo değerlerine çok büyük etkileri olduğu söylenen Pinterest uygulamasını anlatacağımız değerlere göre kullandığınız vakit, güzel bir çevre edinebilir ve çalışmalarınızı Pinterest üzerine yoğunlaştırabilirsiniz. Zira, yapacağımız anlatım da tam bu konu ile ilgili. Bu yazımızda sizlerle Pinterest’te nasıl ilgi çekebileceğinizi tartışacağız. Tek taraflı ancak etkileşimli bir tartışma olacak.

Birinci sorumuz, Pinterest’in SEO açısından değeri nedir, ben bu alanda çalışsam başarı sağlar mıyım?

Bu soruya cevap değişkenlik gösterebilir elbette ancak; ilk sorudan başlayalım. Pinterest, web sitelerinin adreslerini görsel içerisine gömerek görsele tıklandığında site adresine gidilmesini sağlar. Bu bir nevi “referral” link olarak bilinir. Bu gelen hit sitenizde dolaşırsa, sitenizi beğenirse ve tekrar dönerse elbette SEO için bir getirisi otomatik olarak, olur. Bunun dışında organik olarak backlink almanız da cabasıdır denebilir. Ancak bu görsellerinizin görüntülenebilmesi biraz meşakkatli bir iştir. Özellikle ilk kez girdiğiniz Pinterest sektöründe değil ayarları yapmanız, fotoğraf yükleyebilmeniz bile beklenmez zira yükleseniz dahi açıklamaya ne yazacağınızı bilemezsiniz. Bunları, pinterest uygulamasında gezerek, kurumsal firmaların nasıl uyguladığına bakarak, aynı şekilde kendi sisteminizde uygulamanız mümkün. Evet, bu alanda çalışırsanız, başarı sağlanabilir ve sıkı çalışmanız sonucunda hitlerinizi sadece pinterest üzerinden dahi çekebilirsiniz, mümkündür.  Ancak, nasıl başlayacağınız ve nasıl devam ettiğiniz önemlidir. Aksi halde Pinterest üzerinde backlink dışında bir şey beklemeyin.

İkinci sorumuz, Pinterest üzerinde nasıl çalışılmalıdır?

Güzel soru. Eğer kurumsal bir firma iseniz ya da bir web sitesi sahibi iseniz ve seo çalışmasına yönelik işler peşinde iseniz, kurumsal bir pinterest hesabı almak ile başlayın. Bunu google’a yazarak bulabilmeniz mümkün. Pinterest, kurumsal hesap açtıktan sonra kullanıcılarına bir de “analytics” yani, istatistik hizmeti verir. Bu hizmet sayesinde Pinterest’teki görsellerinizin görünüm ve etkileşim sayılarını kolayca görebilir ve incelemelerinizi bu yönde gerçekleştirebilirsiniz. Analytics, yani istatistik; Pinterest alanında işinize yarayacak birkaç önemli etkenden biridir; kullanmayı ihmal etmeyin. Bu adımları gerçekleştirdikten sonra, kendinize panolar oluşturmak ile işe başlayabilirsiniz. Pano oluşturmayı kategori oluşturmak olarak görmeniz mümkündür. Bu kategorileri, yani panoları oluşturduktan sonra içlerini doldurmanız gerekmekte. Panoların, site kategorilerinize uygun olmasına dikkat etmelisiniz ve bunları, bu yönde düzenlemelisiniz; unutmayın. Pinterest kategorilere göre görsel gösterir ve alakasız bir kategorinin alakasız bir panosunu görürse bunu kötüye kullanımı engellemek amacı ile ayıklar.

Üçüncü sorumuz, Pinterest’e nasıl görsel yüklemeliyim?

Bunu, tarayıcı eklentilerinden yapabilirsiniz ya da sitenizin “pin it” butonlarından -eğer varsa- ancak ben elle eklemenizin daha iyi olacağı kanısındayım. Siz, dilediğiniz gibi yapmakta özgürsünüz. Elle yaptığınız eklemelerde dilediğinizce açıklamaları girmek sizin elinizdedir ancak otomatik pinlemelerde yazı başlıklarınıza göre pinler atılır ve otomatik olarak düzenlenirler. Bu sebepten siteniz ile uyumlu ancak sizin kafanıza göre uyumsuz bir başlık olabilir. Bu sebepten elle düzenlemek her işte en iyisidir. Bunun dışında görselinizin panosu ile ilgili olup olmadığına dikkat etmelisiniz zira panonuzun kategorisi aynı zamanda görselinizin kategorisidir ve iki taraflı uyum sağlanmalıdır. Aksi halde hedef kitlenize ulaşmakta sıkıntı yaşarsınız ve bu uzun süreç boşa gidebilir.

Dördüncü sorumuz, hedef kitleme nasıl ulaşabilirim?

Bu soru belki de en önemlisi. Yukarıdaki adımları uyguladıktan sonra zaten Pinterest’in arama yapılan kısımlarında anahtar kelimeleriniz girilirse, binlerce görsel içerisinden sizinki de muhakkak çıkıyor. Yani, görselinizin anahtar kelimesi “sarı saç” ise, kullanıcıların yaptığı “sarı saç” aramasında sizin görseliniz de yer alır. Böylece hit sağlamanız kaçınılmaz ve mümkündür. Ancak, ben daha hızlı ve daha fazla hite ulaşmak istiyorum derseniz, içeriklerinizi panolarınıza doldurduktan sonra, kullanıcı arayışlarına geçebilirsiniz. Sizinle aynı kategorideki kullanıcıları takip edebilirsiniz, bu kullanıcıların hiç olmazsa yarısı takibinize karşılık verecektir. Takipçi edinmeniz, sizi takip edenlerin ana sayfasında panonuza eklediğiniz görsellerin düşmesi demektir ki ilgi alanı sizin panonuz yönünde olan takipçi bu tür pinleri kaçırmayacak, beğenecektir. Bu şekilde karşılıklı takiplerle takipçi arttırımı yapabilir ve kısa sürede büyüyebilirsiniz.

Sonuç olarak, Pinterest üzerinde backlink dışında hit istiyorsanız, sıkı sıkıya çalışmalı ve işinizi baştan savma yapmamalısınız. Özellikle görsellerinizin kategorilere uygunluğu ve çekiciliği büyük önem arz etmektedir. Kullanıcı, çekici olan görsele yaklaşır ve çekici olan görselleri beğenir. Sizin de farklılığınız olmalı ve bu görseller alanında en azından kaliteli görsellerle yarışmalısınız. Aksi halde değil öne çıkmak, hit almanız bile zor bir hal alacaktır. Güncel içerik eklenmesi, Pinterest tarafında sizi takip eden kullanıcılarınız da dahil bütün kullanıcıların ilgisini çekecektir ve arama kısmında zengin bir içeriğe sahip olacaksınızdır. Bu sebepten içerik üretimini ve içeriklerinizi pinlemeyi ihmal etmeyiniz. Ne kadar çok kaliteli görsel ve pin, o kadar çok hit ve backlink anlamındadır.

Görüşmek üzere.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.