Arama Motorları ve Seo İlişkisi

Webmaster
Arama Motorları ve Seo İlişkisi

Bu yazımızda Arama Motorları ve Seo İlişkisi hakkında önemli bilgiler edinlebileceksiniz. Aslında, pek çok seo yazımız geldi ve geçti ancak bunu yazmak aklımızın ucundan bile geçmemiş, ilginç. Google dışında pek çok arama motoru var ve buralardan gelen organik hitler de epey işinize yarayabiliyor. Elbette, bunlardan index alma yolları ve benzeri detaylar biraz uğraştırıcı ancak Google’a bağlı kalmaksızın başka arama sorgularından da hit almak hoşunuza gitmez mi? Bizce gider. Bu sebepten Arama Motorları ve Seo İlişkisi, günümüzde çok önemli. Özellikle artan rekabet, sitelerin ön sırada çıkmaya çalışması, vesaire; Seo olayını derinden etkileyen ve her geçen gün yeni bir stratejik hareket yapılmasını sağlayan bir durum oluşturmakta. Zira, rakipler birbirlerinin üstüne katarak ilerliyor ve bilgiler çığ gibi büyüyor, keza stratejiler de öyle. Peki sadece Google’da mı ön sıralarda olmak yetiyormuş? Evet, bugün inceleyeceğimiz ana konulardan birisi bu olacak. Seo hakkında diğer yazılarımız için Webmaster kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Arama Motorları ve Seo İlişkisi: Sadece Google mı?

Arama Motorları ve Seo İlişkisi

Bu soruya cevabımız hem evet, hem hayır.
Evet, çünkü arama motorları rekabet halinde ancak Google aldı başını gidiyor. Diğer arama motorlarının, yani yandex yahut yahoo yahut bing gibi firmaların bu baştaki lidere yetişmesi ise, biraz zor görünüyor. İmkansız mı? Elbette değil ancak Yandex’in hamleleri başarılı olur ise imkansız değil. Ki, şu ana kadar gayet başarılı bir politika izlemekte Rus şirketi. Bu sebepten Yandex’in birinci ezeli rakip olduğunu belirtebiliriz Google’a. Ancak, Seo değerlerinde yükselmek istiyorsanız, arama motorlarında üst sıralara çıkmak hedefiniz ise, ilk hedefiniz Google olmalıdır. Google, hem yönetim politikası gereğince, hem de yılların verdiği tecrübe ile hem index hızında hem de pek çok konuda öncü olduğundan, Google üzerinde Seo çalışmalarınızı gerçekleştirmeniz, çok daha doğru olacaktır.

Hayır, çünkü siz küçük mecralarda da büyük paralar kazanabilirsiniz. Pek çok insan sadece Google üzerinde rekabet ederken siz başka bir arama motorunun üst sıralarını yakalayabilirsiniz. Günümüzde, yanlışlıkla da olsa, diğer arama motorlarını kullanan binlerce insan var ve bunlar dahil; diğer arama motorlarını kullanan da. Bu sebepten, Google’a göre daha küçük bir arama motoru üzerinde sorgularınızı ve çalışmalarınızı gerçekleştirirseniz, o küçük mecranın kralı siz olabilirsiniz ve o küçük mecrada arama yapan her kişi, sizi bulur. Örneğin, yandex üzerinde bir sağlık sitesini üst sıralara çıkardığınız vakit, ki rekabet yok denecek kadar azdır, bu, hitlerin yandex üzerinden size yağacağı anlamına gelir. Hem de organik bir şekilde.

İki cevabı da değerlendirmek ve hangisinde yürüyeceğinize karar vermek size kalmış ancak bu durumun proje ve rekabet durumuna göre değiştiğini de belirtmekte yarar var. Proje konusu fazla rekabet arz ediyorsa, elbette katılım söz konusu olamaz ancak ikinci yol yani “hayır” cevabı denenebilir.

Arama Motorları ve Seo İlişkisi: Yandex’ten Nasıl Index Alabilirim?

Arama Motorları ve Seo İlişkisi, Yandex

Yandex’ten index almak siteyi kendi haline bıraktıktan sonra hayli hayli olacaktır ancak siz anında ve seri bir şekilde index almak istiyorsanız; Yandex Webmaster Tools’a kaydedebilirsiniz sitenizi. Bu sayede hem Yandex sitenizi resmi bir şekilde tanımış olur hem de index almak zorunda kalır. Bu, zamanla oluşacak bir iştir ve acele etmemenizi temenni ediyorum. Site haritalarınızı, rss kaynaklarınızı, robots dosyalarınızı eklediğiniz ve gerekli ayarlamaları yaptığınız vakit, yandex iki hafta içerisinde içeriklerinizi arama motoruna eklemeye başlayacaktır. Bu, site haritaları bölümünde “işleniyor” olarak görünür ve “işlenme süreci” tamamlandığı vakit, artık siteleriniz Yandex üzerinde aktif olarak bulunur. Webmaster Tools’a sitenizi eklemek Arama Motorları ve Seo İlişkisi açısından oldukça önem arz eder.

Arama Motorları ve Seo İlişkisi: Bing’den Nasıl Index Alabilirim?

Arama Motorları ve Seo İlişkisi, Bing

Bing, Microsoft’un yeni nesil arama motorlarından biri ve uzun süredir hizmet vermekte, aktif bir şekilde olmasa da çoğu kullanıcının ana arama motoru haline bile gelebilen Bing’den web sitenizi indexletmek ise tam bir zulüm olabiliyor bazen zira Webmaster Tools’a eklense bile maalesef pek bir faydası olmuyor. Bing’e site gönderilerinizi manuel ekleyerek -yine Webmaster tools üzerinden- bir nebze botları sitenize gönderebilmeniz mümkün. Böylece daha kolay index alabilme şansınız da var. Yani, kısacası Bing’den index almak biraz zor bir eylem olarak karşımıza çıkmakta. Ancak, en nihayetinde index Bing politikalarına siteniz aykırı değilse alınacaktır ve çalışmalara başlayabileceksinizdir aynı zamanda. Bing’in çok kapsamlı bir webmaster araçları kiti olduğunu da hatırlatalım, bu sayede pek çok şeyi Bing üzerinden görebilmeniz mümkün kılınıyor. Tabii, index alabilirseniz… Arama Motorları ve Seo İlişkisi konusunda epey önemli bir başka arama motoru olan Bing’den index alabilirseniz, hitlerinizi arttırabilmeniz doğal olarak, mümkün.

Kısacası, bu yazıda arama motorlarından nasıl index alabileceğinizi ve bunun önemini anlattık. Bu arama motorlarına yönelmek de, tekelde kalıp tekelde yükselmek de sizin elinizde. Nasıl isterseniz, öyle bir yola sapabilir ve o yoldan ilerleyebilirsiniz. Ancak, unutmayın ki verdiğiniz karar sitenizi büyük ölçüde etkileyecektir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.